Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Intensywne burze nad częścią regionu. Powalone drzewa, połamane konary, strażacy mają sporo pracy

Zgodnie z naszymi prognozami nad częścią regionu panuje obecnie niebezpieczna, burzowa aura. Lokalnie występują intensywne opady deszczu, którym towarzyszą liczne wyładowania oraz silny wiatr.

W sobotę aura w Polsce jest kształtowana przez strefę pofalowanego frontu atmosferycznego, która związana jest z układami niżowymi znad południowych, środkowych oraz północno – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Co więcej nad regiony południowo – wschodnie, wschodnie kraju napływa nadal gorące, zwrotnikowe powietrze, które analogicznie zresztą jak i na wschodzie oraz częściowo południu – przynosi korzystne warunki do rozwoju gwałtownych burz gradowych. Burze możliwe są też w nocy z soboty na niedzielę.

Obecnie intensywne opady deszczu, którym towarzyszą liczne wyładowania atmosferyczne i silny wiatr objęty południe i fragment wschodu woj. lubelskiego. W kilku powiatach nawałnice połamały drzewa, konary drzewa, a tam gdzie doszło do zablokowania przejazdu interweniują strażacy. Takie zdarzenia miały miejsce m.in. na terenie powiatu zamojskiego i biłgorajskiego. Utrudnienia w ruchu występują m.in. na drodze krajowej nr 74, na trasie Janów Lubelski – Zamość.

Nadal prognozowane jest dziś na ogół zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu oraz punktowe, gwałtowne burze, lokalnie z gradem. Możliwa suma opadów w burzach do 30 mm. Temperatura maksymalna w woj. lubelskim wnosi od 28°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. Tylko w czasie burz pojawi się wiatr w porywach do 80-90 km/h. W rejonie przechodzenia burz warto zachować ostrożność. Obecnie strefa opadów i licznych wyładowań przemieszcza się nad wschodnie powiaty, m.in. krasnostawski, tomaszowski, chełmski i hrubieszowski.

Intensywne burze nad częścią regionu. Powalone drzewa, połamane konary, strażacy mają sporo pracy

fot. old.radar-opadow.pl

9 komentarzy

 1. Dziadek ze Slamsowa

  Intensywne burze nad częścią regionu. Powalone drzewa, połamane konary, a ja na slamsowie koneweczka w prawej przedniej i śmigam z kranówą wśród grządek.

 2. Ja dzięki tym alertom wiem przynajmniej kiedy mogę zabierać się za czynności wymagające ładnej pogody XD. I tym razem redakcja mnie nie zawiodła.

 3. To wszystko przeze mnie. W piątek umyłem samochód.

 4. Geralt_ze_swidnika

  Dziękuję za ostrzeżenie przed burzami. Grill udany. Jak zwykle dzięki Waszym prognozom nie liczę na deszcz i to się sprawdza. Planujemy jutro powtórkę. Proszę o jutrzejszą prognozę silnych burz, najlepiej na Lublin i okolice.

 5. Jakby co,to wydano dla północnej części woj. lubelskiego ostrzeżenie trzeciego stopnia od godz. 3 nad ranem.

  • Geralt_ze_swidnika

   To tym lepiej że jest ostrzeżenie więc grill na pewno się uda. Zostało jeszcze sporo karkówki w marynacie i surowców na szaszłyki.

 6. Obywatel miasta Inspiracji

  A po co o tym pisać jak nie padało w Lublinie?! Tamtą cześć województwa równie dobrze można oddać Ukrainie nic tam nie ma!

 7. Ja potrzebowałem kabla do ładowarki o długości 2 metry więc wybrałem się do sklepu zanim wyszedłem z domu zerknąłem w radar pogodowy i zobaczyłem że z Krakowa prosto mknie chmura burzowa w kierunku Lublina ,niestety gdy byłem w sklepie około 17:50 zorientowałem się że zerwał się wiatr który sprawił że chmurę przegoniło na Chełm ,tak więc Lublin ominęło szczęśliwie.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo