Zapadł wyrok w sprawie zaniedbanej Luny. Kara grzywny dla właścicielki i nawiązka na rzecz Fundacji

Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE poinformowała na swojej stronie, że zapadł wyrok w sprawie zaniedbanej suki owczarka niemieckiego. Sąd orzekł wobec właścicielki m.in. karę grzywny i zapłatę nawiązki na rzecz Fundacji.

W styczniu tego roku ślady krwi na śniegu doprowadziły funkcjonariuszy Eko Patrolu Straży Miejskiej w Lublinie do domu, w którym trwała gehenna suki owczarka niemieckiego. O sprawie została powiadomiona Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Oczywiste było, że suka wymagała natychmiastowej pomocy, ponieważ zwierzę wszędzie pozostawiało ślady krwi z powodu wypadających narządów rodnych. Zwierzę skazane było na cierpienie, które potęgowała ujemne temperatura i fakt, że suka żyła na krótki łańcuchu, który właścicielka w trakcie interwencji próbowała przedłużać. Zwierzę zostało odebrane i trafiło pod opiekę fundacji, która zapewniła zwierzęciu dwa zabiegi oraz sterylizację, która uratowała suce życie.

Sprawa Luny trafiła do sądu. W jej sprawie zapadł wyrok. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie uznał właścicielkę suki owczarka za winną popełnienia zarzucanego jej czynu tj., że w okresie od 16.12.2015 do 16.12.2016 w Lublinie znęcała się nad suką owczarek niemiecki o imieniu Luna poprzez utrzymywanie jej w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa bez odpowiedniego pokarmu i wody oraz bez zapewnienia niezbędnej opieki lekarsko-weterynaryjnej, co spowodowało u przedmiotowego zwierzęcia wypadnięcie tylnego odcinka pochwy, powiększenie węzłów chłonnych oraz naczyń płucnych.

Sąd skazał kobietę na karę grzywny w ilości 70 stawek dziennych każda po 10 zł, orzekł zakaz posiadania zwierząt na okres 5 lat oraz nawiązkę w kwocie 6.000 zł. na rzecz Fundacji EX LEGE oraz zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie 1845 zł., zwalniając oskarżoną od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych. Wyrok jest prawomocny.

Jak informuje Fundacja w związku z tym, że właścicielka Luny nie poczuwała się do obowiązku uiszczenia zasądzonej jej nawiązki Fundacja wszczęła egzekucję komorniczą.

2018-03-18 09:20:31
(fot. Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE)

Zobacz również

30 komentarzy

 1. I bardzo dobrze,zniszczyć ja finansowo.

  • I tak za niski wyrok. Oprocz grzywny i nawiazki warto bylo dac z rok wiezienia dla tej [..]. I dozywotni zakaz posiadania zwierzeta.

  • Wyrok musi być adekwatny do winy. W mojej ocenie ma do spłacenia spore kwoty. Myślę, że dobrze została osądzona. Jak ją zniszczysz finansowo, to z czego spłaci?

 2. Smierc oprawcom

  Tylko w Polsce takie wyroki! Chore!!! Pseudo wlascicielce taka gehenne sprawic a i sedziemu dolozyc kare za zbyt maly wyrok!
  A w ogole to wszystkich zwyrodnialcow na pal nabic!!!

  • Kto zatem wbije na pal tych nawołujących do wbijania i wbijających? Leczysz się czasem?

 3. Pszczółka Maja

  Na wiosce koń zabiedzony w mieście suka owczarka niemieckiego pod opieką człowieka który nie powinien nigdy mieć psa za przyjaciela
  Ech ten świat do góry nogami stoi.

  • Zgadzam się z Tobą. Świat stanął na głowie. Człowiek dla drugiego człowieka jest często gorszy niż zwierze. Widać to po komentarzach oraz często niestety po zachowaniu.

 4. Powinna dostac 50tys kary bezduszne babsko zenada

  • Jak to dobrze, że nie jesteś orzekającą składu sędziowskiego… Gdyby wszyscy „dostali” po „50tys”, to z czego by spłacili?

   • Nie musieli by spłacać. Więzienia w Polsce są ogólnodostępne.

   • Huk mnie obchodzi niech spłacają nawet dwa pokolenia, małpolud który dokonał tego okrucieństwa powinien pójść z torbami ! Kuwa średniowiecze normalnie ,w Afryce nadal jest kara talionu czyli nasze oko za oko — to właśnie powinno spotkać ‚to’ coś co doprowadziło do takiego stanu tego biednego psa! Na łańcuch i do klatki !

 5. Można było uśpić i po kłopocie

 6. Może przy tej okazji warto pomyśleć o innej kwestii, a mianowicie o kosztach leczenia zwierząt. Nie wiem czy fundacja wie jak lekarze weterynarii zdzierają z ludzi pieniądze? Koszty leczenia lub diagnostyki przewyższają koszty leczenia ludzi. Z biwdnych rejonów wiejskich ludzi często nie stać pi prostu , a i zabić nie mają serca. Często liczą że pies po prostu padnie od jakiejś choroby. Może czas zająć się cenami usług weteryjnych? Zarobkami weternarzy nierzadko przekraczającymi zarobki lekarza specjalisty. Oni dokładnie wiedzą że w większości przypadków właściciele czworonogów zapłacą każde pieniądze byleby ich ukochany zwierzak wrócił do zdrowia.

  • Przestań wypisywać takie farmazony. Mam od dawna psa zdarza mu się chorować i nigdy nie spotkałam się ze „zdzieraniem pieniędzy”. A ponadto nie ma obowiązku posiadania psa: jak cię nie stać, to nie trzymaj!

  • Ci biedni ludzie na butelkę wódki i fajki zawsze pieniądze znajdą, na leczenie zwierzęcia już niekoniecznie. Niestety znam wiele takich przypadków zarówno w mieście jak i na wsiach.

 7. ależ to razem 8000zł za takie wykroczenie , ludzie opamiętajcie się , i co że na łańcuchu ,od wieków psy uwiązane były i u mnie jest

  • Ludzie kiedyś też żyli w nędzy niewyobrazalnej, zależni od panów i na nich pracujący, ale zwierzęta nadal mają żyć w bezruchu bo Mietek tak sobie obmyslił?

 8. Powinna dostać tak 25 tys kary, aby to poczuła. Co to jest tak kilka tysięcy złotych kary. Sąd bardzo łagodnie potraktował właścicielkę Luny

  • Dziwne ze dali jej tylko 5 lat zakazu posiadania zwierzat. Tacy ludzie powinni miec zakaz dozywotni.

  • Kolego , dla przeciętnych ludzi szczególnie wychowujących dzieci kilka tysięcy kary to jest bardzo dużo. Nie pozdrawiam

 9. A ja się zastanawiam zawsze po komentarzach pod takim artykułem, dlaczego wszelkiej maści lewactwo i ekolodzy, wielbiciele zwierzątek inicj dobrodzieje, dlaczego oni wszyscy tak przy tym nienawidzą ludzi…

  • A ty dzieląc w ten sposób ludzi z pewnością wszystkich kochasz! Wróć do szkoły może cię tam nauczą poprawnie używać języka polskiego i rozumienia niektórych słów. A przy okazji może też empatii i tolerancji.

  • Po czym wnosisz, że nienawidzą ludzi? Chyba nie po tym, że potępiają okrutne traktowanie zwierząt i żądają odpowiedniej za taki czyn kary. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie pochwali takiego zachowania, nieprawdaż?

  • Widocznie lewactwo nie zgadza sie na cierpienie niewinnych w przeciwienstwie do prawactwa.

 10. Zawiasy i co najmniej 3 razy większą karę pieniężną!!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew