690 680 960

Gmina Dzwola: Trwa sprzątanie po nawałnicy

W poniedziałek nad gminą Dzwola w powiecie janowskim przeszła burza z intensywnymi opadami. W kilkanaście minut potok płynący przez wieś Krzemień zamienił się w rwącą, głęboką na kilka metrów rzekę.

W czasie nawałnicy najbardziej ucierpiały wsie Krzemień Pierwszy, Krzemień Drugi , Zofianka Dolna i okolice. Wieczorem była nieprzejezdna droga krajowa nr 74. Woda z rzeki przelewała się przez szosę. Rowy melioracyjne nadal są pełne wody.

We wsi Krzemień Pierwszy rwąca woda zniszczyła chodnik, podmyła szosę i podjazdy do kilkudziesięciu gospodarstw. Zostało wypłukane pobocze drogi krajowej nr 74. Wzbierająca woda zabrała ze sobą część chodnika a bariery energochłonne zawaliły się do rzeki. Podobna sytuacja jest we wsi Krzemień Drugi i Zofianka Dolna. Barierki zabezpieczające przy chodnikach przewróciły się z powodu licznych podmyć.

Rozmawialiśmy z mężczyzną na moście, który patrzył na swoje łąki. – Nic z tego nie będzie. Opady deszczu i grad zniszczył uprawy malin, truskawki i gryki. Tyle wody dawno nie widziałem. Wszystko stoi na polach, łąki zalane, to co zostało skoszone pewnie teraz zgnije – mówił mieszkaniec wsi Krzemień Drugi.

Mała rzeczka w Krzemieniu Drugim wylała na przyległe pola i drogi. Uszkodzeniu uległy drogi gruntowe i podjazdy do posesji. Silny wiatr uszkodził dachy a woda podmyła ogrodzenie jednego z domów, które runęło na pole. Na lokalnych drogach nadal widać ślady nawałnicy, leżą tam połamane gałęzie i konary drzew.

Zniszczenia są bardzo duże. W tej chwili dojazd do Krzemienia Pierwszego jest utrudniony i prowadzi jednym pasem ruchu. Drugi tuż przy rzece jest zagrożony osunięciem się. Został całkowicie wyłączony z ruchu.

Mieszkańcom ciągle pomagają służby drogowe oraz strażacy z pobliskiej jednostki OSP w Krzemieniu Pierwszym, Krzemieniu Drugim i Zofiance Dolnej. Z wielu miejsc trzeba jeszcze wypompować wodę.

Dzisiaj mieszkańcy próbowali naprawiać szkody powstałe po opadach. Jest dużo pracy. W wielu miejscach ziemia została wymyta na kilkadziesiąt centymetrów. W pierwszej kolejności naprawiane są dojazdy do zabudowań. Na drogach zalega gruba warstwa ziemi, która po kolejnych opadach może być niebezpieczna dla ruchu pojazdów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z terenów dotkniętych żywiołem.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzeum Wsi Lubelskiej organizuje potańcówkę przy niegdyś popularnych szlagierach
Strażacy z Zakrzewa będą obchodzić 100-lecie powstania jednostki. Zaplanowano też szereg atrakcji
Rodzinny Piknik na powitanie lata
Zwycięzcy Eurowizji 2022 zespół Kalush Orchestra zagra w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego
American Guns & Cars 2022 już w ten weekend !