Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gdzie można wykorzystać zaburtowy silnik elektryczny?

Niedawno zaczęło się lato kalendarzowe, co oznacza, że powoli wybieramy się w plener, nad jezioro etc. Dla wszystkich miłośników wędkarstwa na falujących wodach, którzy zastanawiają się nad zamontowaniem na łodzi silnika elektrycznego, przedstawiamy model zaburtowego silnika elektrycznego Bryza 60 marki VOLT Polska. Jego cechy oraz gdzie można go wykorzystać.

Zalety silników elektrycznych 

Silniki elektryczne staje się coraz bardziej popularne wśród wędkarzy oraz właścicieli mniejszych łodzi żaglowych, wypierając ciężkie, głośne i mało ekologiczne silniki spalinowe ze względu na m.in.:

  1. Mniej ingerują w środowisko naturalne niż silniki spalinowe. Jak? Pracują cicho, nie emitując hałasów, dzięki czemu nie dochodzi do płoszenia ryb oraz innych stworzeń żyjących w wodzie.
  2. W dużo mniejszy sposób niż silniki spalinowe degradują środowisko również dzięki temu, że są zasilane przez akumulatory, a nie olej, czy paliwo. Jak dobrać odpowiedni akumulator? Akumulator do napędu silnika łódki musi oddawać energię cały czas. Najlepszym wyjściem jest więc zakup akumulatora żelowego, który ma znacznie dłuższą żywotność i nie szkodzi mu pełne, nawet wielokrotne rozładowanie – np. GEL VPRO PREMIUM marki VOLT Polska. Jak długo można pływać na naładowanym w pełni akumulatorze? To zależy m.in. od pojemności akumulatora, mocy silnika, biegu na którym pracuje, ciężaru łódki. AKUMULATOR GEL VPRO PREMIUM 12V 110 Ah ŻELOWY VRLA BEZOBSŁUGOWY marki  VOLT Polska o pojemności 110 Ah przepracuje od 2 do 12 godzin. Potem należy go ładować przez ok. 20 godzin.
  3. Można wykorzystać je jako silniki manewrowe w portach objętych zakazem używania motorów spalinowych.
  4. Mimo tego, że mają mniejszą moc niż silniki spalinowe (około jednego konia mechanicznego), mogą napędzać łodzie o wadze nieprzekraczającej 2 tony.
  5. Są lekkie, łatwe i wygodne przy montażu.

W jakich łodziach oraz na jakich wodach najlepiej sprawdzają się silniki elektryczne?

Dobierając silnik elektryczny do łodzi, należy wziąć pod uwagę następujące parametry m.in. moc silnika, szerokość, długość łodzi oraz rodzaj akwenu po którym zamierzamy pływać.

Moc silnika elektrycznego określana jest w watach lub koniach mechanicznych. Dużo ważniejszym parametrem jest jednak uciąg silnika podawany w funtach (Lbs). Ważna jest również szerokość łodzi.

Dla przykładu, dla łodzi o szerokości 130 cm jest potrzebny silnik elektryczny o sile uciągu równej 30 Lbs.

Przykładowe zestawienie szerokości łodzi (cm) i optymalnego silnika elektrycznego – uciąg (Lbs):

  • 100 cm: 35 Lbs
  • 130 cm: 50-60 Lbs
  • 150 cm: 100-120 Lbs
  • 200 cm: 150-200 Lbs

Silnik elektryczne można wykorzystywać zarówno na wodach spokojnych, jak i wzburzonych. W akwenach słodkowodnych, jak i słonowodnych. Woda słona jest tylko trochę mniej przyjazna dla silników niż słodka, dlatego po zakończeniu pływania zalecane jest dodatkowe opłukanie całego silnika, żeby pozbyć się pozostałości soli z powierzchni.