Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gazociąg Baltic Pipe został uroczyście otwarty (wideo)

– To wielki dzień. Wielki dzień dla Polski, dla Danii, Norwegii, dla całej Unii Europejskiej, wielki dzień dla naszej części Europy, dla budowania bezpieczeństwa, spokoju i wzmacniania naszej suwerenności – tak powiedział prezydent Andrzej Duda skomentował odbywające się dziś uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.

Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił Prezydent, inwestycja ta pozwoli na dywersyfikację dostaw gazu do Polski, wzmocnieni suwerenność naszego kraju i uniezależnieni nas od dostaw z Rosji.

– Gazociąg Baltic Pipe był przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem – podkreślił.

Andrzej Duda przypomniał, że kilka dni temu otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną.

– Jeżeli pomyślę, że teraz mamy kolejny istotny krok w kierunku wzmacniania suwerenności naszego kraju, to muszę powiedzieć, że patrzę z wielką dumą na naszą ojczyznę i ogromnie dziękuję wszystkim tym, którzy tak wiele serca, stresu i swojej pracy […] włożyli w to, by ta inwestycja była możliwa – powiedział Prezydent i szczególne podziękowania skierował do Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Pana Piotra Naimskiego.

W uroczystości w Goleniowie wzięli udział m.in. premierzy Polski i Danii Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister klimatu, energii i gospodarki komunalnej w Danii Dan Jørgensen, minister ds. ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowa unijnej dyrekcji generalnej ds. energii Ditte Juul Jorgensen.

Projekt „Baltic Pipe” zakłada stworzenie systemu gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, którego zadaniem jest – poprzez dostarczanie gazu ziemnego ze złóż norweskich do Danii i Polski (a także do użytkowników końcowych w krajach Europy Środkowo–Wschodniej) – uniezależnienie tych krajów od dostaw surowca z Rosji. Realizowany jest on w ścisłej współpracy polskiego operatora systemu przesyłowego gazu GAZ–SYSTEM i duńskiego operatora systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

5 kwietnia 2019 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie projektu Baltic Pipe, a 18 marca 2019 r. ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Królestwem Danii w sprawie rozgraniczenia obszarów morskich na Morzu Bałtyckim. Pierwsze elementy gazociągu ułożono na dnie Morza Bałtyckiego 27 czerwca 2021 r.

(fot. wideo KPP\źródło KPP)

20 komentarzy

  1. Coś się Mateunio nie przykłada do kręcenia.

Z kraju