690 680 960

Fala uderzeniowa po wybuchu wulkanu pokonała kilkanaście tys. km i dotarła do Polski

Aż 16 tys. km pokonała fala uderzeniowa, jaka powstała po wybuchu wulkanu na Oceanie Spokojnym. Zanotowała ją aparatura umieszczona na Kasprowym Wierchu.

W sobotni wieczór aparatura badawcza zamontowana w Obserwatorium Meteorologicznym IMGW na Kasprowym Wierchu zanotowała gwałtowny wzrost ciśnienia powietrza. Jak się okazuje, była to fala uderzeniowa, jaka powstała w wyniku wybuchu wulkanu w pobliżu archipelagu wysp Tonga na Ocenie Spokojnym. Informację o tym przekazali naukowcy w ramach ciekawostki.

Wybuch wulkanu miał miejsce około godziny 6 rano, natomiast do Polski fala uderzeniowa dotarła o godzinie 20:23. Oznacza to, że pokonała odległość ok. 16 tys. km w czasie 14 godzin.

Erupcja miała miejsce na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa doprowadziła do podniesienia się poziomu oceanu o około 70 cm. To z kolei wywołało tsunami z falą o wysokości ponad 1 metra, które w nocy soboty na niedzielę uderzyło w wybrzeże Japonii.

Huk wybuchu wulkanu słyszalny był w promieniu 800 km, a ogromne fale dotarły też do wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo jedna z wysp Królestwa Tonga, Atata, miała w całości znaleźć się pod powierzchnią wody.

(fot. IMGW)

9 komentarzy

 1. Cała Polska przeciw PIS i PO

  Szkoda że na Wiejskiej nie wybuchł i w PISdu by ich wszystkich wyniósł na orbitę

 2. Może ktoś napisać, ile Samoa zapłaci za emisję gazów cieplarnianych? Dlaczego organizacje terroru ekologicznego nie domagają się od takich państw powstrzymania erupcji wulkanów. Przecież mają dużo większy wpływ na zmiany klimatu niż działalność człowieka.

  • Przecież Samoa, to biedny kraj.
   Poza tym nie należy do Europy, więc podobnie jak Chiny, może sobie emitować ile zechce i co tylko zechce.

 3. Jeden wybuch wulkanu to setki lat palenia węglem najgorszej jakości przez całą Europę.

 4. i tak to wina Tuska

 5. ale musiało pierdoolnoć

 6. PIERDYKNIE 🤣🤣🤣w USA(jak szacują powstanie krater dł. 50 km w uni zrobią konferencje HAHAHAH) OCIEPLENIE KLIMATU a mundre głowy nie będą wiedziały co zrobić bo tyłki będą ratować KALDERA jest też we Włoszech ZIEMIA ŻYJE my od dwóch lat egzystujemy NAKAZY/ZAKAZY i w końcu h.j wie o co w tym wszystkim chodzi TAK jak z wulkanami😂😂😂😂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej