Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Escape roomy w województwie lubelskim skontrolowane. Wykryto 62 nieprawidłowości

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W zwołanej w trybie pilnym przez wojewodę Przemysława Czarnka naradzie uczestniczyli m.in. komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki policji w Lublinie i wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

Po tragedii w Koszalinie w całym kraju skontrolowano ponad tysiąc miejsc, w których znajdują się escape roomy. W województwie lubelskim strażacy wykryli kilkadziesiąt nieprawidłowości. Jedyny obiekt, których ich nie posiadał znajduje się w Janowie Lubelskim.

– Spotkanie w szczególności podyktowane było tym dramatem, który rozegrał się w Koszalinie w ubiegłym tygodniu. Mamy kilkanaście escape roomów na terenie województwa lubelskiego. Rozmawialiśmy o tym, jak one funkcjonują, czy posiadają wszystkie zabezpieczenia i czy są prowadzone zgodnie z prawem tak, abyśmy mogli prewencyjnie zadziałać na przyszłość – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

– Wszystko jest pod ścisłą kontrolą Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo dziękuję za pomoc policji. Escape roomy nie są działalnością gospodarczą, która byłaby identyfikowana z uwagi na zezwolenia czy inne dokumenty. W woj. lubelskim mamy siedemnaście takich lokali, z czego trzy są zamknięte. Co ciekawe, po tym olbrzymim dramacie zainteresowanie tymi obiektami wzrosło. Dlatego nasze służby, policja i straż pożarna, będą w pełnej gotowości. Pan komendant polecił dzielnicowym, aby na bieżąco to kontrolowali, bo jak się okazuje, jest to gra bardzo niebezpieczna, jeśli lokale są niedostosowane do przepisów, które mówią o zabezpieczeniu przeciwpożarowym. Wiele tych obiektów funkcjonuje w spartański sposób. Tym bardziej te kontrole będą bardziej wnikliwe. Przypadek Koszalina pokazuje, że kontrole były potrzebne. W naszym regionie pokazują to 62. nieprawidłowości wykryte przez straż pożarną w zakresie niedostatecznego zabezpieczenia przeciwpożarowego i 14 nieprawidłowości w zakresie ewakuacji w tych czternastu skontrolowanych lokalach – dodał wojewoda lubelski.

Jedynym tego typu obiektem w woj. lubelskim, w którym kontrola straży nie wykazała żadnych nieprawidłowości był escape room znajdujący się na terenie Zoomu Natury w Janowie Lubelskim, którym zarządza miasto.

Oprócz zabezpieczeń przeciwpożarowych pokojów-zagadek funkcjonujących na terenie woj. lubelskiego podczas posiedzenia omówione zostały: kontrola realizacji obowiązku zapewnienia przez właścicieli i zarządców obiektów wielkopowierzchniowych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków zamieszkania zbiorowego bezpiecznego użytkowania obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem odśnieżania dachów i elementów elewacji budynków,a także realizacja przedsięwzięć związanych z zapewnieniem przejezdności dróg krajowych i wojewódzkich.

– Zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i Wojewódzka Inspekcja Nadzoru Budowlanego wyjaśniły, że tutaj wszystko jest pod pełną kontrolą. Mamy warunki, w których trzeba zachować ostrożność, żeby bezpiecznie się przemieszczać na drogach. Dachy są na bieżąco monitorowane i oczyszczane. Z tym nie ma problemów – podkreślił wojewoda Czarnek.

Escape roomy w województwie lubelskim skontrolowane. Wykryto 62 nieprawidłowości

Escape roomy w województwie lubelskim skontrolowane. Wykryto 62 nieprawidłowości

Escape roomy w województwie lubelskim skontrolowane. Wykryto 62 nieprawidłowości

(fot. LUW)

9 komentarzy

  1. A kto dawał zgodę na otwarcie tych lokali.

  2. nikt- bo nie jest wymagana

  3. To może skontrolujcie jeszcze Biedronki, prawie w każdej wyjścia ewakuacyjne zastawione są towarem albo regałami…

    No chyba, że czekacie na tragedię i dopiero po niej zrobicie kontrole na pokaz?

  4. Aniołek Śmierci

    Dobrze gadasz Ciekawy.. Czekamy na ofiary później kontrole..

    • właśnie dajcie do kontroli biedronki , stokrotki itp sklepy – wyjścia ewakuacyjne zastawione towarem , paletami !!! róbcie zdjęcia i wysyłajcie do straży pożarnej lub im zgłaszajcie mając dowody.
      Już chyba w lublinie paliła się biedronka ( dzieciaki podpalili kartony ) – na szczęście nikt nie ucierpiał . Oby nie doszło do podobnej tragedii. apelujcie żeby coś z tym zrobić

  5. A ja proponuję skontrolować sale zabaw dla dzieci.

  6. Nie było przepisów regulujących, straż pożarna miała to gdzieś a teraz polowanie na czarownice robią.

  7. To tylko.kwestja czasu kiedy beda kolejne usmazone lub zaczadzone ofiary lub jakis dach spadnie na leb ludziom..obawiam sie ze zbyt dlugo nie bedxiemy musieli czekac .i.potem.znow zrobia pokazowe naloty zamkna pare sklepow itd a co z dysoktekami kawiarniami motelami ja sam.znam pewien taki ze gdyby byl w nim.pozar to.ucieczki.zadnej bo to drewniak wykoniczony drewnem .inikt go nie kontroluje ale jak.dlugo?

  8. Po wypadku T4 z pasażerami jadącymi na tzw.pace,miałem w ciągu jednego dnia trzy kontrole.Policja zaglądała oczywiście czy przypadkiem nie przewożę ludzi w przestrzeni ładunkowej,iiii od tamtej pory przyschło,skończyły się kontrole.Wróciła norma suszara,suszara i tyle…mówią,mądry po szkodzie.

Z kraju