Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić. Od 1 czerwca wzrosły limity przychodów

Wcześniejsi emeryci i renciści od czerwca mogą dorobić do swoich świadczeń jeszcze więcej niż dotychczas. Limit przychodu wynosi już niemal 4 tys. złotych.

Świadczeniobiorcy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą dodatkowo pracować. Muszą jedynie pamiętać, że przekroczenie określonych w przepisach przychodów czasowo zmniejsza lub zawiesza wypłatę pobieranej emerytury lub renty.

Od 1 czerwca limity przychodów znowu wzrosły. To znaczy, że świadczeniobiorcy mogą dorobić więcej bez konsekwencji dla bieżących emerytur i rent. Bezpieczny przychód wynosi teraz o ponad 156 zł więcej niż dotychczas, czyli maksymalnie 3977,10 zł. Zarobki powyżej tej kwoty powodują zmniejszenie emerytury lub renty w miesiącu, w którym doszło do przekroczenia limitu. Jeśli są wyższe niż 7386,10 zł, to wypłata świadczenia za dany miesiąc nie przysługuje w całości. Takie zasady dotyczą wcześniejszych emerytów i osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinne.

Inaczej wyglądają reguły dorabiania do rent socjalnych. W ich przypadku już przekroczenie pierwszego limitu – 3977,10 zł – powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Progi przychodów zmieniają się raz na kwartał i zależą od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. Obecne limity obowiązują w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Bez ograniczeń do swoich świadczeń mogą dorabiać emerytki, które ukończyły 60 lat i emeryci, którzy ukończyli 65 lat. Te osoby nie muszą też informować ZUS o tym, że osiągają dodatkowe przychody.

 

 

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić. Od 1 czerwca wzrosły limity przychodów

(fot. pixabay.com, ZUS)

9 komentarzy

 1. Dosyć skubania ludzi

  Emeryt by musiał jak mecenas siedzieć tylko w przepisach to jest polska a nie jak w innych krajach zachodnich

 2. kowiden karten i do przodu

  Jakie dorobić? Przecież zaraz 4 fala plandemii. Nikt nie będzie mógł legalnie dorabiać. Tylko nierzad będzie mógl pobierać legalne pieniądze. I wymyślać że nie można chodzić do lasu czy też że istenieje duże ryzyko infekcji na powietrzu 😀 hahaha

 3. łaska pana jest wielka.

  • ja panu łaskawie dziękuje że mi pozwolił wchodzić do lasu i to bez maseczki!!! łaskawym jest i dobrym

  • Wreszcie emeryci będą mogli pracować do końca życia zamiast się nudzić na emeryturze. Na razie „mogą”, za chwilę będzie „muszą”.

 4. Ruda niezła. Szkoda, że bez foliowej czapki.

 5. Najlepsza umowa na czarno. Nikt nic nie wie, nikt ci nic nie udowodni i więcej można zarobić niż na umowę.

 6. emerytswoje przepracowal ale jak chce i moze to niech dorabia ale rencista bierze przeciez swiadczenie za niezdolnosc do pracy….gdzie tu sprawiedliwosc..