Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

E-wizyta – kiedy warto z niej skorzystać?

Dzięki rozwojowi telemedycyny można obecnie uniknąć oczekiwania w długich kolejkach i kłopotliwych dojazdów do przychodni. Z porady lekarskiej można skorzystać w formie e-wizyty. Stanowi to ułatwienie zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Jednak taki tryb konsultacji nie zawsze jest możliwy. Sprawdź, w jakich przypadkach e-wizyta będzie dobrym sposobem kontaktu z lekarzem!

Internet i telefon to wygodne sposoby kontaktu zarówno w sprawach prywatnych, jak i służbowych czy zdrowotnych. Dlatego tak wiele osób chętnie korzysta ze zdobyczy telemedycyny. W ten sposób można rozpoznać wiele chorób i dolegliwości. W trakcie takiej wizyty lekarz może także wystawić e-receptę na leki lub skierowanie na dodatkowe badania. Czy telewizyta zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Przeziębienie a wizyta u lekarza online

W sezonie jesienno-zimowo-wiosennym zwykle odnotowuje się o wiele więcej zachorowań na choroby infekcyjne, szczególnie te obejmujące gardło, lub górne drogi oddechowe. Dlatego, aby uniknąć zarażenia się, dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z lekarzem online i skorzystanie z e-wizyty.

Konsultacja przez internet lub telefon może być też o wiele wygodniejsza dla pacjenta z taką infekcją. Nie trzeba poświęcać czasu i energii na dojazd do gabinetu. W przypadku, kiedy pacjentowi będzie potrzebne l4, lekarz online także ma prawo je wystawić. Należy jednak pamiętać, że niektóre infekcje mogą wymagać osobistego zbadania pacjenta. W takim przypadku podczas e-wizyty lekarz przekaże wszystkie niezbędne informacje.

Czy w trakcie takiej wizyty można wystawić receptę na każdy lek?

E-wizyta w świetle prawa nie różni się niczym od wizyty stacjonarnej. Lekarz może w ten sposób wystawić e-receptę na preparaty, które w jego ocenie będą najlepsze dla konkretnego pacjenta. Pewne ograniczenia mogą dotyczyć jedynie niektórych grup leków o działaniu narkotycznym – w takim przypadku konieczne może być okresowe odbywanie kontroli u lekarza, w formie osobistej wizyty umożliwiającej badanie.

E-wizyta jako kontynuowanie leczenia?

Taka forma wizyty może być także stosowana u pacjentów, którzy leczą się na choroby przewlekłe. W takich przypadkach kontrola stanu zdrowia i przebiegu leczenia często może się odbywać przez telefon lub internet. E-wizyta pozwala uniknąć niepotrzebnego tracenia czasu na dojazdy i długotrwałe oczekiwanie. Taka forma konsultacji nie wymaga nawet zwalniania się wcześniej z pracy, czy nawet brania dnia wolnego.

Nie trzeba się też obawiać, że jest to niepełnowartościowy sposób leczenia. Jeśli lekarz uzna, że konieczna jest osobista wizyta i przeprowadzenie dokładniejszych badań diagnostycznych czy dodatkowa konsultacja u innego specjalisty, to na pewno poinformuje o tym pacjenta

i wystawi stosowne skierowania. Podczas e-wizyty można także zgłosić lekarzowi wszelkie niepokojące dolegliwości i wątpliwości związane z przebiegiem leczenia, czy działaniami niepożądanymi leków. Jeśli masz obawy, że zapomnisz o coś zapytać, to przed e-wizytą warto je sobie zapisać.