690 680 960

Dodatkowe pociągi specjalne do przewozu uchodźców

Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie z niemieckimi kolejami, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy m.in. do Berlina, Monachium, Hanoweru czy Frankfurtu. Pociągi kursują z Przemyśla, Warszawy, Krakowa i Katowic.

– Robimy wszystko, by transport uchodźców po Polsce i poza jej granice odbywał się jak najsprawniej. Dlatego ściśle współpracujemy z zagranicznymi przewoźnikami kolejowymi, co pozwala na bardziej efektywne przewożenie uchodźców do Polski i innych krajów. Kolejarze w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebujących pomocy, za co im serdecznie dziękuję – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Chciałbym podziękować naszym partnerom z kolei niemieckich i czeskich za uruchamianie dodatkowych pociągów dla sprawniejszego transportu uchodźców. Jest to obecnie niezwykle ważne, ponieważ wszyscy stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest zaopiekowanie się setkami tysięcy ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy z powodu okrucieństwa wojny. Ta sytuacja wymaga wspólnych długoterminowych działań wszystkich przewoźników kolejowych – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

Dodatkowe pociągi i wzmocnione składy

Już blisko 390 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. ze stacji Chełm, Hrubieszów Dorohusk, Przemyśl i Krościenko odprawiono 194,5 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, głównie do Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy.

Od 24 lutego do 10 marca br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 456 pociągów, w tym 254 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 96 dodatkowych pociągów uruchamianych taborem PKP Intercity i 106 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.

Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych. Od 24 lutego do 10 marca br. spółka wzmocniła 492 pociągi stałego kursowania na terenie kraju łącznie 1520 wagonami.

Dodatkowe i wzmocnione składy jadące do Niemiec i Czech

Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie 9 pociągów PKP IC. Polskie koleje planują także uruchamianie dodatkowych składów, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic będą przewozić uchodźców w kierunku Niemiec.

Od 9 marca br. do odwołania wszystkie pociągi jadące z Polski do Niemiec kursują w kategorii InterCity (obniżenie kategorii 4 par połączeń z EIC na IC), co pozwala na równomierne rozkładanie potoków pasażerów do Berlina. Jeden z tych pociągów relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą został od 4 marca specjalnie uruchomiony. Od 7 marca został uruchomiony także dodatkowy pociąg na trasie Kraków – Rzepin, gdzie podstawiane są specjalne autobusy, które zawożą pasażerów do Berlina. Rozszerzony został także zakres kursowania 1 pary połączeń na trasie Warszawa – Berlin – składy będą jeździły również w weekend.

Od 27 lutego br. do stacji Rzepin (przejazdy do Frankfurtu nad Odrą i Berlina) wydano ponad 59 tys. bezpłatnych biletów, z czego blisko 31 tys. zostało wydanych tylko z Warszawy do Rzepina.

Również od 27 lutego br. do stacji Chałupki (przejazdy do Pragi i Wiednia) wydano blisko 29 tys. bezpłatnych biletów, z czego blisko 11 tys. zostało wydanych tylko z Warszawy do Chałupek.

Bezpłatne przejazdy dla obywateli ukraińskich

Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej od 26 lutego br. mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.

(fot. MI)

8 komentarzy

 1. I pomyśleć że teraz każdy bezdomny marzy by zostać Ukraińcem. Ciepły dom i wyżywienie i opieka lekarską. Nie zapominając o kieszonkowych.

  • Bezdomny jak tylko chce to również może liczyć na wyżywienie i dach nad głową, niestety jest jeden warunek którego większość nie potrafi spełnić…

   Trzeba być trzeźwym

 2. Bezdomni zapracowali sobie na bezdomność (% % %) , a uchodzcy jednak nie wybierali się do nas w gości i mieli własne domy .

 3. Oczom nie wierzyłem

  Masz rację też o tym myślałem żal mi biednych Polaków .

 4. Niech jadą stąd jak najdalej.

  • Mam tylko nadzieję, że nikt tak o Twojej żonie i dzieciach nigdy nie powie…

   Jakby doszło do takiej tragedii u nas w kraju.

 5. O to chodzi ,że oni nie chcą dalej bo dalej nie będą im tyłków podcierać.

Kursy walut

 • USD 4.4787zł 0.84%
 • GBP 5.4534zł -0.04%
 • EUR 4.6995zł 0.21%
 • CHF 4.7472zł -0.15%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ