690 680 960

Do zimy jeszcze daleko, strażacy już szkolą się na wypadek ewakuacji narciarzy

W naszym regionie znajduje się wiele stacji narciarskich, dlatego też przed sezonem strażacy doskonalą swoje umiejętności w zakresie prowadzenia akcji ratowniczych na tego typu obiektach. Przede wszystkim związanych z ewakuacją narciarzy z wyciągu.

Jeżeli już dojdzie do kryzysowej sytuacji, ratownicy muszą doskonale znać zarówno dany obiekt, jak też mieć opanowane techniki udzielania pomocy. Dlatego też, przed zbliżającym się sezonem zimowym, rozpoczęły się ćwiczenia związane z prowadzeniem akcji ratunkowych na wyciągach narciarskich. W naszym regionie tego typu obiektów nie brakuje, w związku z tym istnieje ryzyko, że pomoc ratowników może być potrzebna.

Najczęściej jako pierwsi do akcji ruszają strażacy. To do nich zwykle należy bowiem ewakuacja osób z wyciągu. W stacji narciarskiej „Narciarski Raj” w Chrzanowie IV w powiecie janowskim dziewięciu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim, doskonaliło swoje umiejętności w tym zakresie.

Szkolenie prowadził Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie na bazie sprzętowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów ratownictwa wysokościowego. Strażacy szkolili się w zakresie ewakuacji ludzi z kolei linowych za pomocą drabin pożarniczych oraz technik alpinistycznych.

(fot. KP PSP w Janowie Lubelskim)

3 komentarze

  1. cyt. „…W naszym regionie tego typu obiektów nie brakuje …”. Naprawdę nie brakuje? Jeden jest.

  2. Również polecam „Redakcji” wyszukiwarkę, może uda się Wam znaleźć inny taki obiekt ale chyba nie w naszym regionie. Chyba, że za „tego typu obiekty” uważacie również orczyki, ale tu straż pożarna chyba nie bardzo ma co ćwiczyć „…ewakuacji osób z wyciągu…”.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska
Seniorze! Jak nie dać się jesiennej chandrze, nie nudzić się w domu, a przy okazji zaoszczędzić? Wszystkiego dowiesz się w Galerii Olimp!
Koncert Siema Żaki na placu Litewskim. Zagrają muzyczne grupy studenckie