Do końca kwietnia po Lublinie będzie jeździł czeski autobus elektryczny (zdjęcia)

Dzisiaj w Lublinie rozpoczęły się testy czeskiego autobus elektrycznego spółki SOR. Pojazd pozostanie w mieście do końca miesiąca.

Dziś na ulicach Lublina napotkacie elektryczny autobus czeskiej spółki SOR. Pojazd do końca miesiąca będzie jeździł na liniach trolejbusowych nr 155, 159 i 160. Autobus podczas testów będzie obsługiwał rozkłady szczytowe wspominanych linii.

Elektryczny SOR EBN11 ma 11 metrów długości i troje drzwi, które otwierają się na zewnątrz. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi drugich i trzecich blisko siebie. Autobus jest niskopodłogowy i wyposażony w monitoring. To pojazd w pełni ekologiczny, charakteryzuje się zerową lokalną emisją tlenków, a równocześnie jego użytkowaniu towarzyszy zdecydowanie niższy poziom hałasu.

W autobusie zastosowano silnik asynchroniczny trakcyjny TAM-Pragoimex, o mocy 120 kW. Jest on zasilany przez litowo-jonowe baterie Varty. Ich pojemność to 172 kWh. Średni czas ładowania baterii to 6-8 h. Autobus na jednym ładowaniu może przejechać ok. 150 km. Pojazd może zabrać na pokład 76 pasażerów (ma 27 miejsc siedzących i 49 stojących).

Wcześniej elektryczny SOR był testowany m.in. w Oświęcimiu, Częstochowie, Czechowicach-Dziedzicach, Cieszynie i w Łomiankach. Po testach w Lublinie będzie woził mieszkańców Siedlec.

(fot. MPK Lublin)

Zobacz również

17 komentarzy

  1. Czeski autobus, napisy po czesku, a blachy z Katowic.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew