Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Do jednostek wojskowych w całym kraju trafi łącznie 648 nowych fordów. Zastąpią honkery

W poniedziałek nastąpi przekazanie wojsku 100 nowych samochodów marki Ford Ranger XLT. To część z puli 648 pojazdów tego typu, które wkrótce trafią do jednostek wojskowych w całym kraju.

W poniedziałek odbędzie się uroczyste przekazanie Wojsku Polskiemu 100 samochodów marki Ford Ranger XLT. Stanowi to pierwszą część dostaw wynikających z umowy, podpisanej 31 marca tego roku.

Pierwotnie umowa zakładała zakup samochodów marki Nissan Navara. Jednak w Hiszpanii z powodu pandemii koronawirusa zamknięta została fabryka, która jako jedyna produkowała na rynek europejski zamówiony wcześniej przez Wojsko Polskie model pojazdu. W wyniku podjętych rozmów z dostawcą, Ministerstwo Obrony Narodowej zaoszczędziło na kontrakcie ponad 2,5 mln zł.

Umowa przewiduje dostawę łącznie 648 samochodów ciężarowo-osobowych. Samochody trafią do jednostek wojskowych w całym kraju i zastąpią wysłużone honkery, które są używane w wojsku od lat 90.

Specyfikacja techniczna nowych pojazdów

Ford Ranger w konfiguracji XLT napędzany jest silnikiem wysokoprężnym 2.0 EcoBlue o mocy 125 kW/170 KM, który współpracuje z 6-biegową manualną przekładnią. Napęd 4×4 przenoszony jest za pośrednictwem skrzyni redukcyjnej o dwóch przełożeniach sterowanej elektronicznie z możliwością przełączania napędu 2×4/4×4 w podczas jazdy.

Poruszanie się samochodem w trudnych warunkach wspomaga system kontroli trakcji oraz elektronicznie sterowana blokada mechanizmu różnicowego w tylnym moście. Wojskowe Rangery otrzymały stalowe felgi o rozmiarze 16” z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pojazdy wyposażone będą również w specjalną zabudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu np. kolejowego oraz hak holowniczy.

Wszystkie pojazdy zostaną dostarczone w latach 2020 – 2022.

(fot. Ford)

14 komentarzy

 1. Wydatek ponad 100mln zł.. a dla ludzi pieniędzy nie ma. Szczyt wszystkiego co wyprawia cała ta korycia Wiejska.

 2. Zabawki kupione.
  Bez mechanicznej blokady mechanizmów różnicowych to mogą sobie co najwyżej po drogach gruntowych (i to tylko tych suchych) pojeździć. W teren to się nadaje jak typowy SUV, czyli wcale.

  • Przecie to na defilady. Więc spoko

   • i żeby jenerały z kapelanami mieli czym d… wozić… i tyle…
    a wy robaki mo..da w kubeł ewentualnie popatrzeć jak się władza bawi…
    do roboty ktoś musi na to pracować…

 3. W terenie lekkim bardzo dobrze sobie poradzi

 4. Nie po to wydaje się kupę piniędzy żeby takie ładne jamerykańskie samochody szlajały się po polach.

 5. Rynek zbytu.

 6. Ameryka lubi takich sojuszników.
  Podpisał Ford Tr…. eeeee…. przepraszam Fort Trampek 🙂

 7. Jeszcze będą przepraszać honkery. Hahaha

 8. To jest naprawdę dobry czas na zakupy samochodów dla wojska, pograniczników w setkach sztuk, no i co najgorsze urzedasom w warszawie. Kiedy brakuje karetek, służbie zdrowia zabiera się dodatki etc można by wymieniać i wymieniac