690 680 960

„Dąb Miłości” stanął w płomieniach. 400-letni pomnik przyrody został podpalony (zdjęcia, wideo)

Trwa poszukiwanie osoby, która podpaliła „Dąb Miłości”. Mające blisko 400 lat drzewo jest pomnikiem przyrody. Leśnicy nie mają wątpliwości, że było to celowe działanie człowieka.

W poniedziałek przed godziną 15 straż pożarna została zaalarmowana o pożarze drzewa w miejscowości Leśna Podlaska. Jak się okazało, palił się pień liczącego blisko 400 lat „Dębu Miłości”. Pożarem objęta była cześć pnia pod korą na obwodzie około 1m i wysokości do 4m.

Aby ugasić ogień, strażacy musieli rozwinąć linię gaśniczą na odległość około 250 m. Pomnik przyrody zlokalizowany jest bowiem małej wysepce w podmokłym uroczysku nazwanym „Kołowierz”. Straż pożarna wskazuje, że przypuszczalną przyczyną pożaru było celowe podłożenie ognia. Z kolei leśnicy są pewni, że „Dąb Miłości” został podpalony.

Drzewo to jest cenną pamiątką po dawnych puszczach i borach pokrywających niegdyś te tereny. Jako pomnik przyrody zostało objęte ochroną w 1959 roku. Obecnie ma ok. 575 cm obwodu oraz 26 m wysokości.

Sama nazwa „Dąb Miłości” wiąże się z dawnymi podaniami. W okresie zaborów miały się w tym miejscu odbywać spotkania unitów. Pod dębem udzielano im sakramentów świętych. Z kolei według ludowych przekazów, ma to być miejsce spotkań zakochanych. Na pniu dostrzec można też wydrapane inicjały par, które przychodziły w to miejsce.

(fot. OSP KSRG Leśna Podlaska, wideo – Nadleśnictwo Biała Podlaska)

9 komentarzy

  1. Jakim tępym i bezdennie głupim bucem trzeba być…

  2. Tam na ścianie wschodniej i tak prawie wojna. I nie mówię tutaj o pseudo ”wojnie domowej” w której sąsiad *** sąsiada, taki region. Wy tam macie takie geny..

  3. Bo to była gorąca miłość…

  4. a polska to prawie wszyscy katolicy

  5. to zrobił syn …uja i kloaki

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!