Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czym są koszty uzyskania przychodu i jak można je udokumentować?

Koszty uzyskania przychodu to termin, który jest bardzo dobrze znany przedsiębiorcom prowadzącym własną działalność gospodarczą i rozliczającym się na podstawie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych. Odnosi się ono do kosztów, o które może zostać obniżona podstawa opodatkowania. O czym warto wiedzieć w tej kwestii?

Przychód, dochód, koszty uzyskania przychodu – na czym polegają różnice?

Przychód, dochód i koszty uzyskania przychodu to bardzo ważne terminy z perspektywy przedsiębiorców. Ich zrozumienie pozwala lepiej odnaleźć się w kwestiach związanych z finansami prowadzonej działalności gospodarczej.

Mówiąc najprościej, przychód oznacza łączną kwotę uzyskaną poprzez sprzedawanie towarów, dóbr oraz usług netto podczas danego okresu rozliczeniowego. Wartość ta nie mówi jednak zbyt wiele o sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się dana firma. Pozwala ją określić dopiero obliczenie dochodu – robi się to poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania, czyli wydatki ponoszone przez przedsiębiorstwo. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://www.randstad.pl/strefa-pracownika/praca-na-co-dzien/przychod-a-dochod-czym-sie-od-siebie-roznia/.

Co zalicza się do kosztów uzyskania przychodu?

Jak już wiadomo, mianem kosztów uzyskania przychodu nazywa się wydatki firmy. Co ważne, muszą być one nierozerwalnie związane z jej działaniem. Aby móc je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, wydatki powinny też:

  • być poniesione przez podatnika,
  • mieć charakter bezzwrotny,
  • zostać poniesione po to, aby firma uzyskała przychody albo zachowała lub zabezpieczyła ich źródła,
  • nie stanowić kosztu, który został wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • zostać odpowiednio udokumentowane.

Odpowiednie przepisy prawne wyznaczają także, co nie może być uznane za koszt uzyskania przychodu. Są to m.in. wydatki przeznaczone na reprezentację i spłacanie rat kredytowych, a także odsetki związane z nieterminowymi spłatami zobowiązań o charakterze budżetowym czy podatkowym. Szczegółową listę wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu można znaleźć w art. 23 ustawy o podatku dochodowym.

Jaki jest dopuszczalny sposób dokumentowania kosztów uzyskania przychodu?

Jeśli dane wydatki spełniają warunki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu, ale nie zostały właściwie udokumentowane, mogą zostać podważone. Dlatego bardzo ważne jest gromadzenie tzw. dowodów księgowych. Zalicza się do nich:

  • faktury (również VAT RR),
  • rachunki oraz dokumenty o charakterze celnym,
  • dokumenty, które pozwalają określić obniżenie kosztów uzyskania przychodu albo wzrost przychodów zgodnie z przepisami art. 22p znajdującego się w ustawie związanej z podatkiem dochodowym,
  • inne dowody znajdujące się w § 12 i 13 rozporządzenia Ministra Finansów związanego z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów opublikowanego 23 grudnia 2019 roku, które spełniają odpowiednie warunki i zawierają stosowne elementy.

Warto gromadzić wszystkie dowody księgowe. Stanowią one podstawę zapisów wprowadzanych do ksiąg rachunkowych.