Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Czym jest woda termalna i kto powinien jej używać?

Naturalna pielęgnacja zyskuje na popularności – znakomicie! Jest bowiem wiele substancji, pochodzących właśnie wprost z natury, które mają wyjątkowe właściwości. Wśród nich niewątpliwie jest woda termalna. Czym właściwie jest, jak działa i kiedy warto z niej korzystać?

Woda termalna – czym właściwie jest?

Woda to jeden z najważniejszych związków chemicznych na naszej planecie. Życie na ziemi nie byłoby bez niej w ogóle możliwe. Warto jednak wiedzieć, że woda wodzie nierówna – jak nie każda nadaje się do picia, tak i nie wszystkie wykorzystywane są w kosmetyce. W jej zakresie najczęściej używa się wody destylowanej lub filtrowanej, która jest znakomitym rozpuszczalnikiem, nośnikiem substancji odżywczych i pozwala stworzyć zakładaną strukturę produktu. Jeśli jednak chce się korzystać nie tylko z praktycznych właściwości wody, warto postawić na kosmetyki z wodą termalną. Aktywnie wspiera skórę, dostarczając jej licznych składników. Nie wyklucza to także wcześniej opisanych właściwości, a co dodatkowo istotne – wody termalne są w kosmetykach bazą hipoalergiczną.

Co więcej, wody termalne są też wykorzystywane do różnego rodzaju zabiegów hydroterapeutycznych – zarówno tych wykonywanych w specjalistycznych gabinetach, jak i w „domowym SPA”, które możesz samodzielnie stworzyć w zaciszu własnych czterech kątów!

Skład wody termalnej – czego może dostarczyć?

Wody termalne wydobywa się z dużych głębokości – nawet kilku tysięcy metrów spod ziemi. Wszystkie jej warstwy działają przy tym niejako ochronnie i filtrująco, co sprawia, że pozyskiwana woda jest krystalicznie czysta. Co więcej, posiada też w sobie różnego rodzaju minerały i mikroelementy, jak np. związki magnezowe (pomagają zwalczać stres oksydacyjny) czy krzemowe (wspierają komunikację międzykomórkową, działają regulująco na przemiany metaboliczne, wzmacniają naczynia krwionośne, przyspieszają gojenie się ran, a także uelastyczniają włókna kolagenowe).

Co jednak istotne, skład wód termalnych nie zawsze jest taki sam. Zależy bowiem od miejsca ich wydobycia. Przykładowo woda termalna Avène pochodzi z południa Francji, a konkretnie ze źródła Saint Odile. Posiada w sobie m.in. wspomniane magnez i krzem, a także wapń, miedź, siarkę czy mangan. 

Jak woda termalna oddziałuje na skórę?

Podobnie jak skład wody, tak i konkretne działanie zależy od jej pochodzenia. Generalnie jednak wskazuje się, że wody termalne mają właściwości:

  • łagodzące atopowe zapalenie skóry;
  • wyciszające podrażnienia, także np. po opalaniu czy zabiegach laserowych;
  • łagodzące zmiany łuszczycowe;
  • pomagające w odbudowie skóry, m.in. jej bariery hydrolipidowej;
  • stymulujące procesy regeneracyjne oraz antyoksydacyjne;
  • zmniejszające widoczność blizn;
  • nawilżające;
  • regulujące produkcję sebum.

Woda termalna – kto może korzystać z jej mocy?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest prosta: wszyscy! Mogą korzystać z niej zarówno noworodki (już od pierwszego dnia życia), jak i osoby starsze, niezależnie od typu skóry. Woda termalna sprawdza się w przypadku pieluszkowych podrażnień skóry niemowląt, a także u mężczyzn, np. po goleniu. Będzie też dobrym wsparciem dla osłabionego ciała osób w trakcie leczenia onkologicznego lub będących zaraz po nim. Można ją stosować na całe ciało, w tym także do pielęgnacji skóry twarzy. 

Szczególnie pomocna będzie w przypadku skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz jako środek łagodzący po różnego rodzaju zabiegach kosmetycznych, w tym także po depilacji (laserowej, woskiem, maszynką). 

Jak stosować wodę termalną do pielęgnacji skóry?

Nie ma przeciwwskazań, by stosować wodę termalną codziennie – pomaga skutecznie ukoić skórę, która przez cały dzień była narażona na czynniki drażniące, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia powietrza. W czasie upału potrafi przynieść ochłodzenie. Koi, wzmacnia i przywraca równowagę hydrolipidową. 

Mowa o wodzie termalnej w sprayu – dany preparat nie posiada w swoim składzie żadnych innych elementów, w przeciwieństwie do kosmetyków powstałych na bazie owej wody. Biorąc jednak pod uwagę spray, można go używać na wiele sposobów, szczególnie polecane są dwa. Pierwszy, w którym wystarczy po prostu spryskać obficie skórę, odczekać chwilę, a następnie delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem. Drugi polega zaś na stworzeniu kompresu – wacik wystarczy zamoczyć w wodzie termalnej, umieścić na obszarze, który wymaga wsparcia, jeszcze raz go spryskać i odczekać około 10 minut. Dzięki temu wszystkie składniki aktywne będą miały odpowiednią ilość czasu, by zadziałać – ukoić, zregenerować i wzmocnić skórę, nawet tę najdelikatniejszą!