Poniedziałek, 14 października 202414/10/2024
690 680 960
690 680 960

Czy będą dopłaty do nawozów dla rolników? „- Mam nadzieję, że Komisja Europejska powie tak”

– Mam nadzieję, że Komisja Europejska powie tak i zgodzi się na dopłaty do nawozów – stwierdził wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i minister klimatu i środowiska Anną Moskwą.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj o uchwale Rady Ministrów, w której zawarte są szczegóły dotyczące programu dopłat do nawozów.

– Przewidywaliśmy wzrost cen żywności i dlatego podjęliśmy decyzje o zapobieganiu gwałtownemu wzrostowi tych cen tam, gdzie ta żywność jest produkowana – podkreślił szef rządu.

– Uchwała Rady Ministrów jest bardzo konkretna i precyzyjna. Została ona zgłoszona do Komisji Europejskiej z prośbą o notyfikację. Teraz KE musi jasno powiedzieć tak lub nie. Nie będzie już odpowiedzi wymijającej – dodał szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szczegóły pomocy przy zakupie nawozów

Pomoc dotyczy nawozów zakupionych od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. i będzie przysługiwała producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z COVID–19.

Wysokość pomocy będzie ustalana jako ilości ton zakupionych nawozów mineralnych (z wyłączeniem wapna nawozowego) i różnicy ceny wynikającej z faktur zakupu w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 w porównaniu do ceny z faktur z okresu 1 września 2020 r. do dnia 15 maja 2021 r.

Jeśli rolnik nie posiada faktur sprzed roku ­– średnia cena będzie ogłoszona przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Maksymalny limit pomocy będzie wynosił 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Dofinansowaniem może być objęte maksymalnie 50 ha.

Wniosek o pomoc

Pomoc będzie przyznawana na wniosek producenta rolnego złożony do 16 maja 2022 r. do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej.

Do wniosku producent rolny będzie zobowiązany dołączyć faktury lub ich duplikaty bądź imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. oraz w okresie od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r., o ile wysokość pomocy będzie wyliczana na podstawie różnicy cen z faktur producenta rolnego.

Dostępność pomocy

Budżet programu przewiduje pomoc w wysokości około 3,9 mld złotych. Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. Czy żeby cokolwiek zrobić w tym kraju, zgodę musi Unia wyrazić?

  2. dopłaty z kieszeni wszystkich Polaków, by zatrzymać wzrost cen żywności kupowanej przez wszystkich Polaków…
    i tak za to zapłacimy, ale inflacja sztucznie zmniejszona.

  3. do X to nie kupuj ! tak się składa ,że jeść każdy musi i wzrost kosztów produkcji równa się wzrost towarów w sklepie a wzrost kosztów produkcji wynosi 100% czyli wzrost cen na półkach dwa razy tyle

    • daj mój komentarz komuś dorosłemu do przeczytania, to ci wytłumaczy. sensu nie zrozumiałeś w ogóle.

  4. Czy rządzący myślą że rolnicy to ciemnogród jak 100 lat temu? Najpierw podwyżki 1500 PLN a potem łaskawcy dopłacać będą 500 i to nie do każdego hektara? Ekologiczne uprawy w tym roku, my wytrzymamy ale chleb będzie po 20 złotych

    • Czy rząd coś wam podwyższał? I tak np. ceny niezbędnego do produkcji nawozów gazu?

  5. Dlaczego nie piszą że zboża ,rzepak, kukurydza niemalże dwukrotnie podrożały,im zawsze jest bieda wiecznie tylko płaczą .Ciągniki kombajny czy osprzęt warty kilka baniek i to wszystko bez dochodów jadą na stracie

    • Jeśli taka ameryka na wsi to się przenieś i bądź tym biednym rolnikiem z kasą po kieszeniach i maszynami po kilka baniek.

  6. Ludzie to tylko BAORY KTÓRY MA PONAD 50HA I CWANIAKI DOSTANĄ TE DOPŁATY UCZCIWY I DROBNY ROLNIK MOŻE O TYM ZAPOMNIEĆ

  7. Dopłaty powinny być tylko dla małych gospodarstw do 5 hektarów .

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia