Czerwono-zielone schody przed lubelskim Zamkiem. Kto i dlaczego je pomalował?
15:48 20-09-2022 | Autor: redakcja

W Lublinie trwają przygotowania do kolejnej edycji Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City. W związku z tym w przestrzeni miasta może napotkać na nietypowe instalacje artystyczne.
– Tegoroczna edycja festiwalu odsłania miasto poszukujące formy, jeszcze nie gotowe, którego sensy odkleiły się od realiów i niezbędna jest radykalna przebudowa. Dotyka miasta poszukującego nowej samoświadomości, pragnącego nowej opowieści. Robert Kuśmirowski zaprasza do smakowania miasta przenicowanego przez sztukę, spacerowania ścieżkami przebudowanej wyobraźni. Po tym doświadczeniu Lublin nigdy nie będzie taki jak wcześniej – czytamy na stronie Open City.
Pierwsze prace w ramach Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City nieśmiało pojawiają się na lubelskich ulicach. Zachęcamy do wypatrywania znaków zbliżającego się festiwalu. Niektóre już są, niektóre z nich się tworzą, tak jak ta na schodach prowadzących z Placu Zamkowego do lubelskiego Zamku.
Obraz na schodach tworzy Leon Tarasewicz. Schody zostały najpierw zagruntowane, tak aby zabezpieczyć je i ułatwić później czyszczenie. Dzieło ma nawiązywać do tragicznej historii tego miejsca. Góra jest już krwistoczerwona, dół zaś zielony i ciemno-zielony. Cały czas, od poniedziałku, trwają prace malarskie. Kolor czerwony ma symbolizować krew, zaś zielony łąkę.
Kuratorem czternastej edycji jest Robert Kuśmirowski Udo Volfram – urodzony w 1973 r. w Łodzi, autor instalacji, obiektów, fotografii, rysunków, performer. W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni rzeźby prof. Sławomira A. Mieleszki. W roku akademickim 2002-2003 przebywał na stypendium w Pracowni Metalu i Modelowania na Uniwersytecie Rennes 2, Beaux-Arts Rennes (Francja). Mieszka i pracuje w Lublinie – od 2007 r. w Zakładzie Intermediów w Instytucie Sztuk Pięknych WA UMCS.
W 2003 roku znalazł się na pierwszym miejscu rankingu internetowego magazynu „Raster”. Jest laureatem Paszportów „Polityki” (2005) w kategorii sztuki wizualne i Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie sztuk wizualnych (2011) oraz wielu innych nagród. Jego prace można było podziwiać na kilkuset wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie. Związany jest z Galerią Foksal w Warszawie, Johnen Galerie w Berlinie, Guido Costa Projects w Turynie.
WERNISAŻ
1 PAŹDZIERNIKA 2022
16.00–19:00
POCZĄTEK: OŚRODEK ROZDROŻA, UL. PEOWIAKÓW 12
ZAKOŃCZENIE: PLAC ZAMKOWY
Więcej informacji znajdziecie tutaj
(fot. lublin112.pl)
W końcu nie niebiesko-żółte.
Jeszcze trawę na zielono pomalujcie.
Co na to pisowski konserwator zabytków?
Za chwile szkoły nie będą miały ogrzewania a tu wyrzuca się publiczne pieniądze. Już przy poprzednich barwach wszędzie walały się taśmy malarskie. Ładny mi wizerunek miasta bałagan i partackie wykonanie.
Jak dla mnie w sezonie grzybowym to muchomor w mchu, tylko białe kropki gdzieś się zapodziały
Kto pozwala na wyżucanie pieniędzy w błoto
Pozwalają piśmienni (wyRZucanie). Nie tylko kiełbasą (zwłaszcza wyborczą) człowiek żyje. Swego czasu gdy Churchilowi powiedziano, żeby poważnie obciąć fundusze na kulturę, bo przecież trwa wojna, odpowiedział (mniej więcej) – To po co toczyć wojnę jeśli ma nie być kultury i sztuki? Teraz Winstonów zastępują Janusze, więc zdziwienie coraz większe…
Cóż za pjertolety się w tym mieście odbywają! Wdepnąłem w podziw i wyjść z niego nie potrafię.
Co to oni odwalają niech jeszcze zamek pomalują na rozowo to juz całkiem bedzie cyrk….
Jeszcze schody do Ratusza poproszę na kolorowo a jak zostanie farby to zabytki w ruinie na Starówce
Piekrasne te barwy Białoruś.