Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Co z pierwszymi komuniami świętymi w Lublinie i okolicach? Decyzja ma zapaść już niebawem

Wciąż nie została podjęta decyzja w sprawie pierwszych komunii świętych w parafiach na terenie archidiecezji lubelskiej. Oficjalną informację w tej sprawie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik ma ogłosić po świętach.

Po tym, jak tydzień temu poinformowaliśmy o przełożeniu tegorocznych pierwszych komunii świętych na inny termin w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, każdego dnia otrzymujemy pytania, co z resztą parafii w naszym regionie. Bp. Marian Rojek wyjaśniał, że z uwagi na trwający stan epidemii koronawirusa, oraz brak pewności co do dalszego rozwoju sytuacji, dzieci przystąpią do komunii w październiku.

– Proszę duszpasterzy oraz rodziców dzieci pierwszokomunijnych, aby wykorzystać obecny czas ograniczeń co do możliwości spotkań duszpasterskich i katechetycznych na bardziej intensywną ewangelizację w środowiskach rodzinnych. Niech mobilizuje ona do osobistego świadectwa wiary i zaowocuje mocniejszym pragnieniem przyjęcia przez dzieci Pana Jezusa w Komunii Świętej – zaapelował biskup.

Diecezja zamojsko-lubaczowska obejmuje w naszym regionie powiaty zamojski, biłgorajski, hrubieszowski oraz część chełmskiego. Księża z poszczególnych parafii mają wyznaczyć teraz dokładne daty i przekazać je rodzicom dzieci pierwszokomunijnych.

Tymczasem na terenie archidiecezji lubelskiej na dzień dzisiejszy nie zostały jeszcze podjęte wiążące decyzje. Mają one zapaść po świętach i zależą od rozwoju sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Zależne jest to również od dalszych decyzji dotyczących szkół i nauczania w tym roku. Nieoficjalnie nam przekazano, że pewne jest, iż pierwsze komunie święte zostaną przełożone, jednak oficjalną informację w tej sprawie ogłosi metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

11 komentarzy

 1. To oni się jeszcze zastanawiają? Przecież odpowiedź jest oczywista.

 2. Trochę dziwne jest to oczekiwanie i brak jednoznacznej decyzji (tylko sugerowane zalecenia) Konferencji Episkopatu Polski.
  Nie zostały zamknięte granice diecezji czy też województw a stan epidemii jest ogłoszony na terenie całego kraju.
  Tymczasem niektóre diecezje podjęły takie decyzje już dawno.
  Dlaczego lubelska jeszcze czeka?

 3. Kogo obchodzą jakies swieta kieckowych zbieraczy pieniedzy od glupich ludzi,gdy gospodarka sie wali? Ludzie pracy nie maja a oni sie przejmuja jakimis cudami na kiju.

 4. Ant ,jak to kogo obchodzą ? Najbardziej ich samych ,bo jak się ludzie odzwyczają od chodzenia co niedzielę ,to bedzie poczatek ich końca .Muszą więc nieustannie prać mózgi od małego ,żeby pózniej te ich owieczki latały co niedziela i składaly „cołaski „.Na szczescie te ich wszystkie opowiesci ,kompletnie nie trzymające się kupy ,coraz trudniej się sprzedają myślącym logicznie dzieciakom i w pewnym wieku następuje u nich zniechęcenie i przestają w to wierzyć .Szacuję że zostało im jeszcze jakieś 30 ,max 40lat i koscioły bedą jak na zachodzie świecić pustkami

 5. Kościół na Popiełuszki – dziś dostaliśmy wiadomość, że przełożone na wrzesień.

 6. Jak czytam te komentarze, to ręce opadają…