Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ciężarówka była znacznie przeładowana, kierowca posiadał jedynie… dowód osobisty

Przedsiębiorca z okolic Radomia przewoził 3 betonowe szamba do Białej Podlaskiej. Jedynym dokumentem, jaki posiadał, był dowód osobisty. Teraz czekają go spore konsekwencje finansowe.

W poniedziałek inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie, prowadząc kontrole pojazdów w miejscowości Woroniec, zatrzymali ciężarówkę przewożącą betonowe szamba. Pojazd poruszał się drogą krajową nr 2 i jechał ze Skaryszewa do Białej Podlaskiej. Urządzenia wykazały, że zamiast dopuszczalnych 40 ton, pojazd ważył aż 54,7 tony, przekroczone zostały również wartości nacisków poszczególnych osi.

To był jednak dopiero początek problemów kierowcy będącego jednocześnie właścicielem firmy transportowej. Jedynym dokumentem, jaki mężczyzna przedstawił do kontroli, był dowód osobisty. Okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami, które to zostały mu cofnięte decyzją starosty. Nie miał też ważnych orzeczeń lekarskich i psychologicznych oraz szkolenia dla kierowcy zawodowego. Z kolei przyczepa od 2 lat nie była na obowiązkowym badaniu technicznym. Co więcej, kierowca nie okazał nawet dokumentu uprawniającego go do wykonywania przewozu drogowego, zaś tachograf nie miał ważnej kalibracji.

Inspektorzy określili zachowanie kierowcy mianem braku elementarnej odpowiedzialności. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, które może zakończyć się nałożeniem nawet maksymalnej kary, która wynosi 12 tys. złotych. Dodatkowo zostanie oceniona kontrola ważeniowa, gdzie w tym przypadku kara może wynieść nawet 15 tys. złotych.

Ciężarówka była znacznie przeładowana, kierowca posiadał jedynie… dowód osobisty

Ciężarówka była znacznie przeładowana, kierowca posiadał jedynie… dowód osobisty

Ciężarówka była znacznie przeładowana, kierowca posiadał jedynie… dowód osobisty

(fot. WITD)

9 komentarzy

 1. Czy ten ładunek jest zabezpieczony w prawidłowy sposób?
  Jeżeli rowerem można jeździć „na dowód” to dlaczego nie takim zestawem?

 2. Czapka z daszkiem

  Hehe albo grubo albo wcale ?
  Tyle chłop jeździ i się jeszcze nie nauczył ,że „ciężki transport idzie nocoooo”

  Szambowce -bombowce w formie ?

 3. Jeśli od dwóch lat sobie tak lata to na tą karę zarobił już cztery razy 🙂

  • Radziłbym jednak wykazać się odrobiną wyobraźni i spojrzeć na to szerzej.

   Gdyby spowodował wypadek i ciężkie obrażenia u poszkodowanych (a biorąc pod uwagę masę przeładowanego pojazdu, nie byłoby o to trudno), to nie wypłaciłby się do końca życia, a pieniądze przycebulone na braku pozwoleń i PJ nawet na adwokata by mu nie wystarczyły.

 4. Pewnie był przekonany, że wiezie perfumerie, a nie szamba.

 5. Więcej takich kontroli, sprawdzane powinny być wszystkie ciężarówki, przynajmniej 4 razy w roku w różnych terminach !!!!