Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chłopiec z okna życia w Lublinie otrzymał imię. Na cześć lekarza, który mu ratował życie

Jest dalszy ciąg historii malucha, który został znaleziony wczoraj w oknie życia w Lublinie. Jak poinformowało Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia chłopiec otrzymał imię, na cześć lekarza, który ratował jego życie.

Historia chłopca z okna życia w Lublinie ma swój dalszy ciąg. Otóż otrzymał on imię Bartłomiej, na cześć lekarza, który mu ratował życie. Dziecko, jako wyziębiony wcześniak, został podłączony do bardzo ważnej aparatury, której zadaniem jest ratowanie zdrowia, a nawet czasami życia dziecka.

– Okazało się, że jest to urządzenie, które kilka lat temu sprezentowaliśmy (z Waszych darowizn) Dziecięcemu Szpitalowi, by nie opiekować się dziećmi z nieodwracalnymi zmianami w mózgu przez nasze hospicjum, czyli ratujący sprzęt z hospicjum uchronił chłopca przed objęciem go opieką przez hospicjum. Jeśli dodamy, że okno życia jest w naszym hospicjum, to zamyka się pętla czasu. Przydaliśmy się. Teraz, mamy taką nadzieję, że chłopiec znajdzie się w szczęśliwej rodzinie i pewnie kiedyś będzie wspierał nasze hospicjum, zastanawiając się nad tym skąd u niego takie pragnienie wspierania dzieci z Hospicjum Małego Księcia. Kto ratuje jedno dziecko, ratuje świat, świat tego dziecka. Radość rozpiera – poinformowało Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

Pierwsze dziecko w tym oknie życia

Przypomnijmy, wczoraj rano do okna życia w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia został przyniesiony żywy noworodek. Chłopiec został zgodnie z procedurami objęty opieką zespołu hospicjum stacjonarnego, a następnie przewieziony do szpitala.

– W dniu dzisiejszym tj. 12.05.2023 o godz. 5.45 w oknie życia przy Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia zostało pozostawione dziecko. Jest to żywy noworodek. Chłopiec został natychmiast zaopiekowany przez zespół medyczny oddziału stacjonarnego Hospicjum. W stanie stabilnym zgodnie z procedurami został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego i przewieziony do szpitala. Okno życia w naszym Hospicjum funkcjonuje od grudnia 2021 r. Dzwonek alarmujący o otwarciu naszego okna życia zadzwonił po raz pierwszy. Chłopcu z całego serca życzymy zdrowia – poinformował wczoraj Zespół Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Chłopiec z okna życia w Lublinie otrzymał imię. Na cześć lekarza, który mu ratował życie

Idea okna życia

Okno życia to specjalne miejsce, które znajduje się w różnych budynkach i służy do anonimowego pozostawienia niemowlęcia. Ideą okna życia jest zapewnienie bezpiecznego i legalnego sposobu porzucenia dziecka przez osoby, które nie są w stanie lub nie chcą opiekować się nim.

Głównym celem okna życia jest ochrona życia i zdrowia porzuconych niemowląt. Działa to w ten sposób, że osoba pozostawiająca dziecko umieszcza je w specjalnie zaprojektowanym inkubatorze umieszczonym za zamkniętym oknem. Po umieszczeniu dziecka w inkubatorze, osoba ta naciska przycisk, który powiadamia personel odpowiedzialny za opiekę nad porzuconymi niemowlętami. Pracownicy odbierają dziecko i zapewniają mu opiekę medyczną oraz szukają stałej rodziny, która chciałaby je adoptować.

Okna życia są zwykle wyposażone w systemy monitoringu i alarmowe, które informują personel o pozostawieniu dziecka. Urządzenia te są także zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo dziecka, utrzymując odpowiednią temperaturę, wilgotność i wentylację w inkubatorze.

Ważne jest, aby podkreślić, że okno życia powinno być ostatecznością i zawsze należy dążyć do znalezienia lepszych rozwiązań dla trudnych sytuacji, w których mogą znaleźć się rodzice i ich dzieci. Wiele organizacji i instytucji zajmuje się działaniami mającymi na celu wsparcie rodzin w kryzysowych sytuacjach i zapobieganiu porzucaniu dzieci.

(fot. pixabay.com\LHD)

21 komentarzy

 1. Bartłomiej dobrze się miej. Ślad nie rozpłynie się tak szybko za rodzicem. Przecież dziecko pewnie było wypisane, czy urodzone w domu. Będą wezwania do szczepień rodziców bo nie rozpłynęło się w powietrzu. Przecież dziecko to wiele poświęceń.

 2. Ostatni sprawiedliwy

  I to rozumiem! Nie chcesz oddaj a nie zabijaj lis w beczce czy coś tam jeszcze! Ukrócić procedury adopcji bo wiele bezdzietnych osób czeka!

 3. … to na ojca chrzestnego może Stawiarski lub Sprawka ?

 4. No wszystko fajnie ale czy osoba która zostawia dziecko nie powinna być ujęta żeby wyjaśnić sprawę?

  • Tak. Powinna być skazana. Dostać zawiasy lub grzywnę a sprawa powinna być nagłośniona aby ludzie zaczęli ją wytykać palcami i żeby w przyszłości kobiety zamiast oddawać dzieci do okna życia chowały je w beczkach lub zakopywały w ogródkach w obawie przed ostracyzmem.

 5. Nie powinna.

 6. Taaa, kolejny szczęśliwy podatnik… jeszcze nie wie co go czeka.

 7. Całe szczęście, że nie Jarosław hehehe

 8. Zlewaczały kołtun wiedział jak się tłuc a już wychować nie wie jak.

  • Lewactwo chętnie zamieniłoby okna życia na okna skrobanek na życzenie, wszak jak mawia klasyk ,,dzieci to udhęka”.

  • Życie nie zawsze jest czarno-białe. Okno spełniło swój jedyny cel. Matce mimo jej traumatycznej decyzji dziękuję.
   Apeluję do wszystkich kobiet, z różnych powodów nie mogących, lub nie chcących zajmować się dzieckiem – NIE ZABIJAJ! Zostaw w Oknie Życia. Daj sobie i jemu szansę…

 9. Dobrze, że lekarz nie miał na imię Mohammed.

Dodaj komentarz

Z kraju