Chciał zyskać uznanie w oczach piratów internetowych. Straty, jakie wyrządził 18-latek, oszacowano na 4 mln zł

Mieszkańcowi Świdnika udowodniono spowodowanie strat, które właściciel platformy internetowej oszacował na kwotę 4 mln złotych. 18-latek udostępniał w sieci transmisje komercyjnych imprez sportowych.

Trwa postępowanie w sprawie 18-letniego mieszkańca Świdnika, który udostępniał w sieci transmisje imprez sportowych. Czynności w tej sprawie rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku. Wówczas do komendy policji w Poznaniu zgłosił się organizator imprez sportowych o charakterze komercyjnym. Mężczyzna wyjaśniał, że wydarzenia, które odpłatnie były transmitowane w sieci, nieznana osoba rozpowszechniała wśród internautów. Dzięki temu mogli oni oglądać je bezpłatnie. Było to działanie na niekorzyść firmy, przez co traciła ona wpływy z opłat.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału do zwalczania przestępczości internetowej. Ustalili oni, że poprzez nielegalny streaming tysiące nieuprawnionych osób, bez uiszczenia stosownej opłaty mogły śledzić wydarzenie. Namierzenie pirata nie było jednak proste, ponieważ skutecznie omijał on zabezpieczenia stosowane przez właściciela platformy. Do tego starannie zacierał ślady swojej działalności w sieci, wykorzystując zagraniczne serwery. Z myślą o dużym zasięgu transmisji wykupywał on określone domeny internetowe przeznaczone do tego celu, zaś informację o tym fakcie zamieszczał na wszelkich możliwych portalach społecznościowych oraz forach popularnych wśród entuzjastów tej formy rozrywki.

W końcu policjantom udało się dotrzeć do sprawcy tego czynu. Okazał się nim 18-latek ze Świdnika. Został on zatrzymany jeszcze pod koniec listopada ub. roku. Przeszukano również jego miejsce zamieszkania, gdzie zabezpieczono należący do niego sprzęt komputerowy i telefony. Z kolei funkcjonariusze dalej ustalali zarówno skalę jego działalności, jak też osoby, które z nim współpracowały.

Wyszło bowiem na jaw, że zaangażował on do tego celu kilkanaście innych osób. Nakłaniał je do zakupu i udostępniania różnych usług internetowych, dzięki czemu mógł prowadzić streaming. Osoby te zostały już zidentyfikowane, mieszkają w różnych rejonach całego kraju i są w wieku od 13 do 20 lat. Wszystkie z nich również odpowiedzą za swoje postępowanie.

Natomiast 18-latkowi ze Świdnika udowodniono właśnie spowodowanie strat polegających na utraconych wpływach, które właściciel platformy internetowej oszacował na kwotę 4 mln złotych. Młody mężczyzna został doprowadzony do prokuratury gdzie przedstawiono mu zarzuty. Przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Jak tłumaczył, jego celem nie była jedynie chęć zarobku. Przede wszystkim chciał zyskać uznanie w oczach innych piratów internetowych. Teraz grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. Chłopak geniusz!

 2. Tak poważne straty ponieśli że pewnie zbankrutują Jakim trzeba być bezmózgiem żeby liczyć to czego i tak by się nie zarobiło. Propaganda i tyle. Typowa informacja żeby przestraszyć innych.

 3. I to się ceni. Takie umysły należy doceniać!

 4. Powinni go przyjąć do służb. Młodzian się marnuje i zszedł na złą drogę.

 5. jarek powinien wziąć do jako wiceministra zamiast fafluna

 6. 4 bańki ….nieżle „oszacował „

 7. Te wszystkie „szacowania ” strat to nieżłe science fiction ….kwoty wzięte z tzw.d.u.p.y.

 8. Ja szcuję mojego 20 letniego grata kótrym dojedzam do pracy na 30 tys …dla mnie tyle warty bo jestem do niego przywiazany i dużo w niego zainwestowałem kasy i pracy …No co ? za dużo ?

 9. Dobrze ***, ja bym go zamknął na dożywocie bo zaraz okradnie z kasy kogoś innego. Takim trzeba *** a nie nagradzać.

  Tacy ludzie nie są pożyteczni i należy się ich pozbywać ze społeczeństwa.

  Ja bym na miejscu tego Poznaniaka zrobił to samo i jestem za tym żeby tępić takich gówniarzy.

  PIS to rząd roku. Oby wygrał bo będą dawać 1200zł i nie będę musiał pracować bo dadzą mi 1200zł.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021