Chcesz kibicować naszej drużynie na Euro 2016? Sprawdź jak tam dotrzeć

Reprezentacja Polski po raz drugi w historii wywalczyła swój udział w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Trudno się zatem dziwić ogromnemu zainteresowaniu kibiców tym wydarzeniem. Dlatego warto zamiast oglądać transmisje telewizyjne wybrać się do Francji i dopingować naszych na stadionie.

 

Choć nasza drużyna po raz trzeci wystąpi na mistrzostwach, warto zauważyć, że tylko w 2008 i 2015 roku uzyskała awans w wyniku rozgrywek eliminacyjnych. W 2012 roku dostaliśmy się do turnieju jako jeden ze współgospodarzy. Dlatego właśnie warto rozważyć osobisty udział w tym historycznym wydarzeniu. Kwestią podstawową jest zdobycie biletu i zaplanowanie podróży.

 

Jak zdobyć bilet?

 

Polska jako jeden z 24 krajów uczestniczących w mistrzostwach otrzymała pulę około 33 tys. biletów, w tym:

 • na mecz z Irlandią Północną w Nicei — 6 tys.,
 • na mecz z Niemcami w Paryżu — 15 tys.,
 • na mecz z Ukrainą w Marsylii — 12 tys.

 

Aby zdobyć bilet należy się przede wszystkim zarejestrować na oficjalnej stronie Unii Europejskich Związków Piłkarskich. Co ważne, jedno zgłoszenie pozwala na rezerwację maksymalnie 4 biletów. Jeżeli okaże się, że chętnych będzie więcej, o przyznaniu biletów zdecyduje losowanie obejmujące wszystkich zarejestrowanych kibiców. Najtańsze wejściówki na mecze grupowe będą kosztować 25 euro, najdroższe — 145 euro. Z każdym kolejnym etapem cena będzie rosnąć. Najwięcej będzie kosztował bilet na mecz finałowy — 895 euro.

 

Nawet ci, którzy nie będą mieć szczęścia w pierwszej turze sprzedaży, mają szansę na zdobycie upragnionych wejściówek na oficjalnym portalu odsprzedażowym (źródło: www.sport.pl).

 

Planowanie podróży

 

Zdobycie biletu nie kończy procesu planowania naszej podróży. Należy bowiem zatroszczyć się o transport i miejsce noclegowe.Wydawać by się mogło, że najwygodniej i najłatwiej będzie skorzystać z własnego samochodu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że do Paryża, Nicei czy Marsylii – czyli miejsc, w których rozgrywać się będą mecze naszej reprezentacji – dzieli nas z Lublina około 2 tys. kilometrów. W związku z tym musimy się liczyć z wielogodzinną podróżą wymagającą od kierowcy skupienia. Nawet jeśli całą trasę podzielimy na etapy, dojdzie nam koszt noclegów po drodze, co zdecydowanie zwiększy koszt całej wyprawy. Lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z internetowej wyszukiwarki połączeń takiej jak np. Goeuro, która wskaże optymalną trasę oraz środki transportu. Tym, co przemawia za skorzystaniem z tej opcji, jest fakt, że nie musimy sami poszukiwać najlepszego połączenia u poszczególnych przewoźników. Wyszukiwarka wskaże bowiem te możliwości, które będą najodpowiedniejsze. Co ważne, w przypadku braku połączeń bezpośrednich, dzięki niej możemy zsynchronizować różne rodzaje środków transportu, np. pociąg, autobus czy linie lotnicze.

 

Oszacuj wydatki podróży marzeń

 

Koszt biletu to nie jedyny wydatek, z którym musimy się liczyć w związku z chęcią osobistego śledzenia rozgrywek naszej reprezentacji w mistrzostwach Europy. Używając wspomnianej wyszukiwarki połączeń, sprawdziliśmy, ile musimy zapłacić za dojazd, korzystając z różnych środków transportu. Przykładowo porównaliśmy koszty podróży z Lublina do Paryża. Musimy tu pokonać około 1750 km. Samolotem dotrzemy najszybciej, bo w około 14,5 godz. Należy się w tym przypadku liczyć z kosztami rzędu 1000 zł. Z kolei podróż własnym środkiem transportu będzie nieco dłuższa (około 17 godzin) i będzie nas kosztowała około 850 zł. Najtańszym rozwiązaniem jest podróż autobusem. W zależności od przewoźnika ceny biletów wahają się w granicach 219-319 zł. To rozwiązanie wydaje się optymalne; przemawiają za nim zarówno cena, jak i czas podróży nieprzekraczający 17 godzin.

 

Czego nie wiesz o Euro 2016?

 

Zanim wybierzesz się w podróż marzeń kibica naszej reprezentacji narodowej, warto poznać kilka faktów dotyczących rozgrywek Euro 2016. Nie wszystkim wiadomo, że mecze zostaną rozegrane na 10 stadionach w 9 miastach Francji, a mianowicie: na dwóch stadionach w Paryżu (Stad de France oraz Parc des Princes) oraz w Marsylii, Lyonie, Lens, Bordeaux, Saint-Etienne, Tuluzie, Lille i Nicei. Zarówno pierwszy, jak i ostatni mecz mistrzostw zostaną rozegrane na największym stadionie spośród tych biorących udział w rozgrywkach, tzn. na Stade de France, liczącym ponad 81 tys. miejsc dla widzów.

 

Ci najbardziej wytrwali kibice, którzy chcą obejrzeć wszystkie mecze, muszą liczyć się również z koniecznością pokonania sporej ilości kilometrów w samej Francji. Ponad 1000 km dzieli bowiem dwa najbardziej oddalone od siebie stadiony: w Nicei i Lille.

 

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że Puchar Henriego Delaunaya (pierwszego sekretarza UEFA oraz pomysłodawcy Mistrzostw Europy) wykonany jest niemal w całości ze srebra (z niewielką domieszką miedzi – około 8%), mierzy 60 cm i waży 8 kg. Został on zaprojektowany przez syna Henriego Delaunaya.

 

Wyjazd na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej może być niepowtarzalną okazją do obserwowania poczynań naszej reprezentacji narodowej na żywo. Warto tę podróż odpowiednio wcześnie zaplanować – tak aby przede wszystkim zdobyć upragnione bilety na mecze, ale również wybrać optymalny środek transportu. Na szczęście nie musimy spędzać długich godzin na studiowaniu rozkładów jazdy, gdyż do dyspozycji mamy zdecydowanie szybsze i wygodniejsze rozwiązania.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)