690 680 960

Było godło, już go nie ma. Rakieta na placu zabaw ponownie przemalowana (zdjęcia)

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o rakiecie znajdującej się na placu zabaw na osiedlu im. Mickiewicza, na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystko za sprawą jej biało-czerwonego malowania oraz pojawienia się godła Polski na górnym elemencie zjeżdżalni.

Ci, którzy mieszkają od dziesięcioleci na wspominanym osiedlu lub na nim mieszkali, z sentymentem wspominają plac zabaw, którzy wyróżniał się na tle inny placów zabaw w Lublinie. Wszystko za sprawą nietypowego wyposażenia tego placu. Otóż chodzi o charakterystyczną rakietę, samolot oraz samochód terenowy. Rakieta, o której mowa, powstała w 1962 r., zaś jej twórcą był Józef Osuch.

Najsłynniejsza jest właśnie wspomniana rakieta – kilkumetrowa, zbudowana ze stali. To zjeżdżalnia, wykonana w kształcie pojazdu kosmicznego, do której zawsze stały kolejki najmłodszych. Nie mniej oblegany był również samolot z drewnianym śmigłem napędzanym korbką, pociąg oraz „gazik” czyli samochód terenowy marki gaz 67, w którym dzieci czuły się jak w prawdziwym aucie. „Gazik” był prawdziwym modelem tego auta, pozbawionym tylko silnika i kilku innych elementów, lecz dzieci za możliwość zabawy w nim potrafiły oddać wszystko.

W ostatnim czasie rakieta zmieniła swoje barwy. Jeszcze kilka lat temu była pomalowana na czerwono-biało-niebiesko. Obecnie pojawiło się na niej czerwono-białe malowanie w charakterystyczną szachownicę, a także w górnej części godło Polski. Kiedy rakieta otrzymała nowe malowanie, w mediach społecznościowych rozpętała się burza. Jednym podobają się biało-czerwone barwy inni zaś piszą, że to…przesada. Największe chyba kontrowersje wzbudziło wspomniane godło.

W mediach pojawiła się nawet wypowiedź Tadeusza Sobieszka, członka działającej przy MSWiA Komisji Heraldycznej, który zaznaczył, że prawnych przeciwwskazań do umieszczenia godła w tym miejscu nie ma. Pozostaje jednak kwestia wyczucia smaku.

W tym przypadku zmiana kolorystyki może wiązać się z tym, że dotychczas rakieta była w barwach Federacji Rosyjskiej, co mogło negatywnie kojarzyć się, zwłaszcza w obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie.

Jak się okazuje, wczoraj na rakiecie już nie było godła, zostało zamalowane. Dzisiaj od Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać, że biały orzeł w koronie na czerwonym tle zniknął na dobre z rakiety. Godło można było podziwiać kilka dni, obecnie w tym miejscu naniesiono biało-czerwone barwy tak, aby zgrywały się one z pozostałym malowaniem w szachownicę.

Tak jest obecnie

Tak było

(fot. lublin112.pl\nadesłane Marek)

48 komentarzy

  1. Dla dzieci uważam że jest to obojętne w jakich barwach jest rakieta ważne że odnowiona. Byłem świadkiem takiej sytuacji: dwuch chłopców wiek sześć może osiem lat i okrzyk radości o jak fajnie Chorwacja… , Byli chyba z rodzicem bo tatuś też potwierdził że to jak Chorwacja więc co za różnica czy jest godło.Na Chorwacji orzeł to nie licuje

  2. właśnie ,właśnie . namalowany orzeł -godło „wyjaśniło by ” ze to nie Chorwacja tylko Polska . komu to przeszkadzało uczyć maluchów szacunku do barw narodowych i symbolu bycia Polakiem

  3. Może by tak w barwach tęczy ją ozdobić -pomalować ?

Kursy walut

  • USD 4.1903zł -1.17%
  • GBP 5.2543zł -0.31%
  • EUR 4.5148zł -0.36%
  • CHF 4.6332zł -0.52%

Polub nas