Niedziela, 15 września 202415/09/2024
690 680 960
690 680 960

Burze zbliżają się do woj. lubelskiego. Możliwe ulewy i wiatr do 80 km/h

W ciągu najbliższych godzin nad regionem mogą pojawić się burze. Będą im towarzyszyły silne porywy wiatru, a także wyładowania atmosferyczne. Burze najbardziej aktywne mogą być w pierwszej części nocy.

W piątek na południowym-wschodzie zaznacza się strefa pofalowanego frontu chłodnego. Rozdziela one cieplejsze powietrze od chłodniejszego. Dodatkowo w obrębie zafalowanego frontu rozwinęło się zaburzenie falowe, które sprzyja intensyfikacji zjawisk o charakterze konwekcyjnym.

Nad Polską obserwuje się dość niespodziewanie silne burze, które przybierają postać m.in superkomórek burzowych. W najbliższych godzinach burze mogą pojawić się na obszarze woj. lubelskiego. Zanikną prawdopodobnie w drugiej części nocy.

Najnowsze zobrazowania satelitarne, radarowe, informacje z sieci detektorów wyładowań ukazują występowanie burz na Ziemi Łódzkiej, Ziemi Świętokrzyskiej oraz Małopolsce. Kolejne burze zmierzają także na Podkarpacie.

W ciągu najbliższych 1-2 godzin burze mogą pojawić się w naszym województwie. Nasuną się one znad Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowsza. Najpierw będzie grzmiało w powiatach na linii Wisły, następnie burze mogą przemieścić się w głąb regionu.

Burze przemieszczają się dziś z zachodu na wschód, południowy-wschód. Większe odchylenie toru przemieszczania dotyczyć może superkomórek burzowych. Najgroźniejsza burza występuje obecnie na Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolsce. Jedna z burz wykazuje wyraźne cechy burzy superkomórkowej i przynosi wiatr do około 100 km/h, ulewne opady deszczu i opady większego gradu.

W woj. lubelskim tak gwałtowne burze nie są prognozowane. Podstawowym zjawiskiem okazać mogą się porywy wiatru do 70-85 km/h, lokalnie powodujące szkody i wyładowania atmosferyczne. Sumy opadowe nie powinny przekroczyć 10-15 mm, gdyż z uwagi na obecność silnego prądu strumieniowego chmury szybko przesuwają się na wschód.

Burze najbardziej aktywne mogą być w pierwszej części nocy, zaczną zanikać w drugiej jej części, gdyż atmosfera zacznie się wyraźnie stabilizować. Największe prawdopodobieństwo burz na Lubelszczyźnie obejmie zachód i centrum regionu. Mniejsze ryzyko ma być na południu i wschodzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 80%

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych, lecz silnych burz

(fot. fanipogody.pl)

8 komentarzy

  1. W kosciele dzwonią bogobojna banda na kolanach woła ” moja wina, moja wina…”

  2. Pewnie podobnie będzie z burzami jak ostatnio, szumne zapowiedzi, że niby numeryczne prognozy tak mówią a deszczu nawet kropla nie spadła.

  3. Takie same gwałtowne jak miały wczoraj być? 😀 Nie ma to jak pisać prognozę w trakcie trwającego już zjawiska…

    • Wczoraj były burze u mnie dość mocne w powiecie tomaszowskim. Niestety jesteś jedną z osób, która nie rozumie mechanizmu powstawiania burz. Obecnie w lubelskim nie ma burz, to po co piszesz bez sensu, że w trakcie trwającego zjawiska. Powinieneś nieco poczytać, bo akurat tutaj mają dobre prognozy, które się sprawdzają.

    • bimmer pogodowy

      Przecież wczoraj w regionie były burze, po co hejtujesz skoro nawet nie sprawdziłeś hahahahaha

  4. Hejt hejtem hejta pogania.

  5. Do ludzi głosujących na komunistów z PIS,PO,SLD czy PSL! Nawróćcie się i wybierzcie dobrą stronę póki gniew Boży nie spadnie na was w postaci pioruna lub powodzi! Ostatnia chwila, inaczej jesteście zgubieni i potępieni na wieki!

  6. Wieśniak (dawniej: chłop małorolny)

    U nosz na Zimnych Dołach mocno wioło (jakby sie ktoś łobwiesił), ale nie loło

Z kraju

Sport