Burze z krupą śnieżną możliwe w woj. lubelskim w piątek i sobotę. Większe ocieplenie nieprędko
11:06 16-05-2025 | Autor: redakcja

Dziś Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z centrum nad północną częścią naszego kraju. Zalega chłodna i wilgotna masa pochodzenia arktycznego morskiego. Prognozuje się dziś wysokość opadów od 5 do 15 mm, miejscami grad i opady śnieżne. Pierwsze burze mogą pojawić się dziś pomiędzy godziną 13 a 17 czasu lokalnego. Szacuje się, że w czasie burz powieje wiatr o prędkości do 50–65 km/h. Nisko położona izoterma 0°C przełoży się na częste opady krupy lodowej i śnieżnej oraz drobnego gradu.
Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Niewykluczone opady deszczu i gradu. Miejscami burze z opadami krupy śnieżnej. Zjawiska burzowe będą krótkotrwałe i słabe.
W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna wyniesie od 9°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami – głównie podczas burz – porywisty, z kierunków zachodnich. Podczas burz możliwe są porywy wiatru do 60–65 km/h. Możliwe są pasma konwekcyjne w formie wielokomórkowej. Warto obserwować niebo w drugiej części dnia, ponieważ mogą pojawić się efektowne wały szkwałowe, smugi, tęcze oraz chmury typu mammatus. Pod wieczór konwekcja zacznie słabnąć i zanikać wraz z ustaniem insolacji.
Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 4°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
W weekend czeka nas kontynuacja niżowej pogody, częstych opadów i lokalnych burz w chłodnych masach powietrza. Na termometrach będzie zaledwie 8–13°C. Miejscami spadnie krupa śnieżna, a wiatr powieje silniej – do 60 km/h. Temperatury będą niższe o ponad 6–8°C od normy z lat 1991–2020. Noce, okresami z rozpogodzeniami, mogą przynieść przymrozki.
Wygląda na to, że w przyszłym tygodniu na moment przekroczymy 20°C. Opady deszczu i burze w woj. lubelskim staną się rzadsze. Maj jest jednak na dobrej drodze, by zapisać się jako skrajnie chłodny – najchłodniejszy od 1991 roku, z ujemną anomalią przekraczającą 3°C względem lat 1991–2020. Przełomu w pogodzie oraz dni gorących i upalnych spodziewamy się dopiero w czerwcu – po zimnym maju.
Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w piątek wynosi 50%.
Planeta płonie, czas na nowe podatki od globalnego ocieplenia.
W Twoim przypadku podatek powinien być od oddychania bo tylko tlen marnujesz.
Klimat się ociepla
Ociepla, średnia temp. wzrosła o około 1,1°C🤓
Jak widać,walka z globalnym ociepleniem przynosi wymierne efekty a głównym dobrodziejstwem są pompy ciepła wysysające energię z powietrza.
Ludzie patrzcie w niebo. Zwracajcie uwagę na chmury zostawiane przez samoloty. Ostatnio pylili 4 dni dzień i noc. Było oczywiste że przez ten pył zmieni się pogoda. Spadła temperatura przez odbicie promieni słonecznych i mamy jesień w maju. Ludzie patrzcie w niebo i obserwujcie.
Wina Tuska.