Burze z gradem wystąpią na obszarze woj. lubelskiego. Od wtorku ochłodzenie

Poniedziałek przyniesie ponownie burze we wschodniej połowie kraju. Od wtorku czeka nas silne ochłodzenie w naszej części Europy. Znajdziemy się w chłodnej masie powietrza znad Atlantyku. Temperatura wyniesie w poniedziałek od 25°C do 27°C.

Dziś przeważający obszar Polski znajduje się w obszarze podwyższonego ciśnienia, ale od zachodu na wschód przemieszczać będzie się płytka zatoka niżowa wraz z frontem chłodnym. Strefa frontowa poprzedzana jest linią zbieżności wiatru, na której już powstają burze nad Polską.

Pierwsze burze możliwe są około południa na obszarze województwa lubelskiego. Będą to zjawiska punktowe i krótkotrwałe. Przeważnie dominować będą pojedyncze komórki burzowe oraz słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. W czasie burz opady do 30 mm, grad do 2 cm oraz wiatr do 75 km/h.

Nieco więcej burz na przeważającym obszarze regionu jest prognozowanych w godzinach popołudniowych. Wieczorem do wschodniej części Polski dotrze linia zbieżności wiatru, która poprzedzać ma front chłodny. Najgroźniejsze są prognozowane w zachodniej części regionu. Lokalnie grzmieć może jeszcze w pierwszej części nocy, ale aktywność burzowa ma szybko spadać. Strefa stopniowo wygasających burz może wkroczyć nad zachodnie powiaty w godzinach wieczornych, bądź w pierwszej części nocy.

We wtorek znajdziemy się w świeżym powietrzu polarnym napływającym znad Atlantyku. Temperatura spadnie. Na termometrach zobaczymy od 20°C do 21°C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie będzie małe oraz umiarkowane. Opady atmosferyczne nie są prognozowane. Wiatr wiać ma z sektora północno-zachodniego do 50 km/h, potęgując odczucie chłodu.

Środa przyniesie kontynuacje wyżowej i chłodnej aury. Znajdziemy się w napływie powietrza znad Atlantyku. Na termometrach zobaczymy w cieniu od 19°C do 21°C. Zachmurzenie ma być małe. Głównie chmurami kłębiastymi, lecz opady nie wystąpią. Wiatr ma być słaby, w drugiej części dnia umiarkowany do 40 km/h z północnego-zachodu.

W czwartek rozpocznie się zmiana kierunku napływu mas powietrza. Zacznie płynąc masa powietrza z zachodu. Temperatura nadal będzie niska jak na 3 dekadę lipca i nie przekroczy 21°C. Wyż zagwarantuje nam pogodną i bez deszczu aurę. Piątek przyniesie opady deszczu i burze. Temperatura wyniesie od 21°C do 23°C. Znajdziemy się pod wpływem niżu z rodowodem atlantyckim, w strefie frontów atmosferycznych. W sobotę dalej chłodno. Napływać ma masa znad Atlantyku, dlatego temperatura wyniesie około 20°C w najcieplejszym momencie dnia.

Prognozy numeryczne nie wskazują, aby do końca lipca dotarły do Polski upały. W naszym regionie niewykluczone są większe opady deszczu o charakterze wielkoskalowym w ostatnich dniach miesiąca. Temperatura nie przekroczy najprawdopodobniej 25°C, często ma być jednak znacznie chłodniej.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska