Burze z gradem możliwe na obszarze województwa lubelskiego

Od godzin porannych w wielu miejscach województwa lubelskiego obserwuje się występowanie burz. Zjawiskom konwekcyjny towarzyszą ulewne opady deszczu, silniejszy wiatr, a miejscami również grad. W kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej.

Dziś Polska znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front chłodny. Tuż przed frontem napływa cieplejsza i zasobna w wilgoć masa powietrza z południowego-zachodu. Natomiast tuż za nim chłodniejsza znad Atlantyku.

Temperatura wyniesie dziś od 25°C do 27°C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane oraz duże, miejscami i okresami całkowite. W wielu miejscach wystąpią burze z gradem i silnym wiatrem.

Prognozowana wysokość opadów do 30-50 mm, miejscami grad od 1 cm do 3 cm. Porywy wiatru do 90 km/h. Możliwe pojedyncze komórki burzowe, struktury wielokomórkowe o charakterze liniowym i superkomórki burzowe.

Burze występować będą przez cały dzień, ale najwięcej groźnych burz może pojawić się w godzinach popołudniowych. W wielu miejscach województwa lubelskiego aktywność burzowa może zostać utrzymana również w nocy, chociaż uniesiony tryb konwekcji ograniczy ryzyko opadów dużego gradu i silnego wiatru. W czasie nocnych burz wystąpią opady do 30 mm, wiatr do 65 km/h i duża aktywność elektryczna. Zjawiska burzowe mogą utrzymać się przez całą noc.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz

(fot. nadesłane Ziomek)

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. Ojej i co to bedzie…..

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021