Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze przejdą przez woj. lubelskie. Miejscami grad, zalania i dużo wyładowań

W środę w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć opady gradu i ulewny deszcz. Istnieje także ryzyko pojawienia się trąby powietrznej.

Zgodnie z prognozami noc z wtorku na środę przyniosła lokalne burze w regionie. W wielu miejscach województwa lubelskiego zalegało niskie zachmurzenie warstwowe Stratus i mgły ograniczające widzialność do kilkuset metrów. To efekt napływu wilgotnego napływu powietrza z południowego-wschodu i zalegania strefy mało aktywnego, pofalowanego frontu atmosferycznego.

W tym samym czasie na wyższej wysokości znajdowała się ciepła, wilgotna i niestabilna masa polarno-morska, której obszarem źródłowym są rejony Bałkanów, Morza Czarnego i Śródziemnego. Na skutek wymuszenia ruchów wznoszących powstały zjawiska burzowe z tzw. uniesionego trybu konwekcji. Często nocą i w godzinach porannych masa powietrza jest stabilna i wychłodzona przy ziemi, a chwiejne powietrze zalega wyżej np 1 km, 1,5 km nad ziemią. Burze rozwijające się w takiej sytuacji są mniej groźne, niż konwekcja dzienna.

Poranek na przeważającym obszarze województwa lubelskiego przynosi zachmurzenie duże, miejscami całkowite. Rozpogodzenia obserwowane są tylko w powiecie włodawskim. W kolejnych godzinach nocne i poranne mgły oraz zachmurzenie niskie zaczną ustępować. Pojawić powinno się więcej słońca. Wypogodzić ma się dopiero w drugiej części dnia we wschodniej połowie Polski, ale niewykluczone są burze, które miejscami będą gwałtowne.

Temperatura wyniesie od 21°C do 25°C. Zachmurzenie przeważnie duże z większymi przejaśnieniami. Około godziny 14 mogą zacząć rozwijać się burze, ale największa aktywność burzowa jest prognozowana na godziny popołudniowe i wieczorne. Burze przemieszczać mają się z południowego-wschodu na północny-zachód i północ.

Burze najpierw mogą pojawić się na południu województwa i przemieszczać mają się na północ i północny-zachód. Najprawdopodobniej będzie to dzisiaj pomiędzy godziną 16 a 20. Zjawiska burzowe możliwe są w wielu miejscach naszego regionu. Warunki w troposferze sprzyjać mogą dziś powstawaniu struktur wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych. Opady w czasie burz burz od 10 mm do 40 mm, prawdopodobne punktowe zalania. Lokalnie opady gradu od 1 cm do 3 cm. Wiatr do 75 km/h. Istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Prawdopodobieństwo burz wynosi 90%. Niewykluczone, że miejscami obserwacje burz i wyładowań atmosferycznych utrudniać będzie utrzymujące się zachmurzenie piętra niskiego.

Noc ze środy na czwartek przyniesie dalszy napływ wilgotnego i dość ciepłego powietrza znad Morza Czarnego. Konwekcja może rozwijać się z uniesienia, zatem podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Opady gradu możliwe tylko w początkowej fazie.

W kolejnych dniach pozostaniemy w napływie wilgotnego i ciepłego powietrza z południowego-wschodu. Kolejne burze prognozowane są w Boże Ciało. Burzowy ma być również koniec tygodnia. Temperatura wyniesie przeważnie od 24°C do 28°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

2 komentarze

  1. A było sie modlić o deszcz ???

  2. trąby nadchodzą

    Ostatni moment na ubezpieczenie od trąby jak radził tow. cimoszek

Z kraju