Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią w poniedziałek w woj. lubelskim. Możliwy grad, ulewy i silny wiatr

Poniedziałek będzie kolejnym dniem z burzami w regionie. Zjawiska te prognozowane są w godzinach popołudniowych. Dzisiaj mogą wystąpić lokalnie obfite opady gradu.

Dziś sytuacja baryczny nie ulegnie większej zmianie. Pozostawać mamy pomiędzy niżem znad wschodniej części Europy a układem wyżowym przemieszczającym się znad Morza Północnego nad Niemcy. Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się ośrodek górnego niżu wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu, który znad Morza Bałtyckiego przemieszczać ma się przez Polskę w kierunku Białorusi i Ukrainy.

Na skalę synoptyczną wspomoże on rozwój licznych chmur Cumulonimbus w chłodnej masie powietrza. Termometry pokażą dziś zaledwie od 16°C do 18°C w najcieplejszym momencie dnia. Ponadto w zasięgu chmur Cb i opadów temperatura może na krótki czas spaść o kilka stopni.

Dociera do nas w dalszym ciągu chłodna, wilgotna i nabierająca z biegiem dnia chwiejności termodynamicznej masa polarno morska. Przepływ mas powietrza nie będzie dziś duży, dlatego też tworzące się burze nie okażą się długotrwałe. Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się z północy na południe, południowy-wschód. Podczas ich przechodzenia podstawowym zjawiskiem okażą się ulewne opady deszczu o akumulacji do 5-25 mm. Zdarzyć mogą się również liczne przypadki opadów gradu o średnicy do 1-2 cm, czemu niewątpliwie sprzyjać ma nisko położona izoterma zero. Miejscami opady mogą być obfite, powodując zabielenie krajobrazów. Podczas przechodzenia niektórych ośrodków konwekcyjnych wzrośnie prędkość wiatru do 60-70 km/h.

Przewiduje się, że aktywność konwekcyjna będzie dziś większa niż wczoraj i obejmie większy obszar naszego regionu. Charakteryzować mają się one również większą aktywnością elektryczną. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka komórek konwekcyjnych. Nie wszystkie jednak wypiętrza się na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. W przerwie pomiędzy opadami wyglądać ma słońce zza chmur. Możliwe są także krótkotrwałe rozpogodzenia. Niski poziom kondensacji, stromy gradient temperatury, obecność stref zbieżności wiatru może lokalnie doprowadzić do uformowania się zalążków trąb lądowych.

Niektóre z formacji konwekcyjnych mogą być bardzo fotogeniczne. Pojawić mogą się efektowne tęcze, chmury Mammatus i wały szkwałowe na czele komórek konwekcyjnych w woj. lubelskim. Dlatego warto obserwować poniedziałkowe niebo

Pierwsze burze możliwe są już przed południem. Szczyt konwekcji powinien przypaść na przedział godzinowy od 13 do 18. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować za sprawą słabnącej operacji słonecznej. Lokalne burze możliwe są dziś w całym regionie ze szczytem intensywności w drugiej części dnia.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz ocenia się dziś na 90% w całym woj. lubelskim.

Niedzielna mapa wyładowań dla Polski.

Burze pojawią w poniedziałek w woj. lubelskim. Możliwy grad, ulewy i silny wiatr

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Dziadek ze Slamsowa

    Dzięki za wróżby, oby się nie spełniły, bo właśnie rozgrzebałem swojego „mesia” na podwórku, a zanim wymienię pasek alternatora to mi trochę zejdzie.
    Ale jakby jednak jasnowidzenie okazało się prawdą, to na ten wszelki wypadek przygotowałem stosownej wielkości plandekę.

  2. będzie padać, bo mnie gnaty bolą

Z kraju

Polityka i społeczeństwo