Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Kolejne dni chłodne, nocami wystąpią przymrozki

W piątek Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północnego zachodu napływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W środkowej i górnej troposferze dominuje rozległa górna zatoka niżowa wypełniona chłodną masą z rejonu Arktyki. Dodatkowo od północnego-zachodu przemieszcza się drugorzędny front chłodny. Ciśnienie rośnie, w piątek w regionie możliwe są burze.

Dziś zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami duże i całkowite z większymi przejaśnieniami, a nawet dłuższymi chwilami ze słońcem. Już od pierwszej części dnia zaczynają rozwijać się chmury kłębiaste Cumulus, zwiastujące wystąpienie opadów szczególnie w drugiej części dnia z chmur Cumulonimbus.

Dzisiejszy dzień przyniesie przelotne opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu. Możliwe opady krupy śnieżnej. Prawdopodobne są burze, które lokalnie mogą wystąpić w całym regionie. Temperatura wyniesie od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, pod wieczór słabnący, z kierunków zachodnich. W czasie opadów temperatura może być o 3-4 stopnie niższa od prognozowanej. Opady i lokalne burze zaczną zanikać pod koniec dnia. Chmury kłębiaste-deszczowe mogą okazać się dziś bardzo fotogeniczne, szczególnie w drugiej części dnia.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zanikające opady konwekcyjne. W drugiej części nocy wystąpi przymrozek, czemu sprzyjać będzie napływ powietrza arktycznego oraz brak chmur i słaby wiatr. Temperatura wyniesie od -2°C do 0°C. Wiatr słaby z zachodu, północnego-zachodu.

Sobota na ogół pogodna, chociaż w drugiej części dnia zaczną rozwijać się chmury kłębiaste-deszczowe. Niewykluczone są przelotne opady deszczu ze śniegiem oraz krupy i deszczu. Wiatr umiarkowany, okresowo silny do 65 km/h z zachodu, północnego-zachodu w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych. Temperatura wyniesie od 5° do 8°C, lecz w czasie i po opadach termometry mogą pokazać niższe wartości. Szczególnie liczne chmury Cb mają rozwijać się w drugiej części dnia i zanikać pod wieczór.

Noc z soboty na niedzielę ponownie z przymrozkami. Termometry w regionie pokażą od -4°C do 0°. Wiatr ma być słaby i umiarkowany. Opady konwekcyjne powinny zaniknąć w pierwszej części nocy. Niedziela dalej z dużą ilością chmur. W drugiej części dnia możliwe opady przelotne. Termometry pokażą od 4°C do 8°C. Wiatr na ogół słaby, silniejszy jedynie w czasie przechodzenia chmur kłębiastych i opadów do 50-70 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek ponownie z przymrozkami w regionie. Nieco cieplej powinno zrobić się w poniedziałek, gdyż termometry pokażą wtedy od 8°C do 10°C. Nocami na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się przymrozków. Wyższa temperatura możliwa będzie w połowie przyszłego tygodnia, ale nie powinna przekroczyć 15°C w ciągu dnia. Niewykluczone są też opady atmosferyczne.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur oraz burz

(fot. lublin112.pl)

2 komentarze

  1. Jak nie urok to sraczka taka ta pogoda .

  2. Ech wszystko jest nie tak , juź by się ustatkowała ta pogoda .

Z kraju