Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

– Bulwersujący poziom bezczelności i tupetu. 50 tys. zł nagrody za pomoc w ustaleniu grafficiarzy

Wysoka nagroda finansowa została ufundowana za pomoc w ustaleniu osób, które zniszczyły wagon kolejowy. Sprawców szuka też policja.

Wczoraj informowaliśmy o bulwersującym działaniu wandali, którzy za cel obrali sobie przewożony na naczepie pojazdu wagon kolejowy. W środę około godziny 14:30 zestaw transportowy zapalił się na drodze krajowej nr 19 między Kraśnikiem a Lublinem. Kierowca widząc co się dzieje, postanowił się nie zatrzymywać, tylko jadąc dalej, czekał aż dojadą do niego strażacy. W ten sposób udało mu się zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, a tym zminimalizować straty w cennym ładunku.

Pożar został ugaszony przez straż pożarną, zaś uszkodzony pojazd ustawiono w bezpiecznym miejscu nieopodal drogi. Wieczorem, podczas kilkugodzinnej nieobecności kierowcy, wandale rozerwali plandeki i namalowali grafitti na przewożonym, nowym wagonie kolejowym, własności jednej z polskich spółek kolejowych. Sprawa została zgłoszona na Policję. Przewoźnik, którego naczepa w wyniku nieszczęśliwego wypadku została nadpalona, postanowił wyznaczyć nagrodę za pomoc w ustaleniu i ujęciu sprawców.

– Najbardziej bulwersujący w tej sytuacji jest poziom bezczelności i tupetu, który zaprezentowali sprawcy. W sytuacji gdy komuś dzieje się nieszczęście, tacy patologiczni ludzie jeszcze pogarszają sytuacje. Dodatkowo niszczą oni mienie należące w pewnym sensie do Skarbu Państwa i za powstałe szkody zapłacimy my wszyscy z naszych podatków. Dlatego nie żałując pieniędzy postanowiliśmy ścigać wandali i publicznie napiętnować – mówi Michał Woch, współwłaściciel firmy Focus Truck Special Transport.

Przewoźnik wyłożył na ten cel 50 tysięcy złotych. Rozważa odstąpienie od kar, jednak tylko w przypadku, gdy sprawcy przyznają się do winy i osobiście usuną szkody. Grafficiarze na malowidle zostawili swoje inicjały lub pseudonimy, co może być pomocne w ich namierzeniu.

received_1879350852121288

received_1879351252121248

2018-07-20 10:19:31
(fot. nadesłane Michał Woch, współwłaściciel Focus Truck Special Transport na tle uszkodzonego wagonu.
Nadpalony i pomalowany wagon)

52 komentarze

 1. za 50tys to sam bym się przyznał do tego 😀

  • Chyba wtedy nie dostałbyś nagrody.
   Mnie to wygląda na jakiś wał albo szukanie kozła ofiarnego.
   Może też być podstęp policji, której bardzo zależy na złapaniu wreszcie tych graficiarzy bo mają na nich oko za wcześniejsze wielokrotne niszczenie mienia znacznej wartości.
   Przecież gdyby jakiś prawnik zajął się tą sprawą i doradził sprawcom to zgarnęli by 500 tysiaków do spółki jak nic.
   Najpierw potrzebna jest opinia prawnika na ile wiążąca jest taka publiczna deklaracja o nagrodzie i jaki myk może zastosować „fundator” żeby się wykpić i nie wypłacić. Jeśli nie ma tu zawiłych interpretacji, to wystarczy zgrana paczka twardzieli przeszkolonych przez prawnika i kasa jest w kieszeni – o ile nie ma się innych prac na kosztownych elewacjach na sumieniu albo jest się pewnym ze udowodnienie graniczy z cudem.
   Tutaj straty spowodowane tym wybrykiem są śmieszne w porównaniu z nagrodą i tu doszukuję się właśnie drugiego dna. Patrząc na zdjęcie widzę to tak płachta cienka, nadpalona akurat z tej strony, sąd nie może nakazać zapłacić za całą, wchodzi w grę udział 50% ( trzeba by jeszcze sprawdzić czy to nie była jakaś tania jednorazówka dla tego jednego transportu), lakierek z puszki doskonale się zmywa z polakierowanej blachy rozpuszczalnikiem… no może jakaś polerka. Realne straty to maksimum 6-7 tysięcy plus jakaś grzywna no i kara wpisana do papierów.
   No ale na nic moje gdybanie bo takie wygłupy robią zazwyczaj na zywioł mało inteligentne osobniki i wszelkie planowanie, trzymanie się uzgodnień i języka za zębami jest im obce :))))

   • Lipa z tą nagrodą poczytaj uważnie w innych mediach. Prymitywny lans a rzeczywistość skrzeczy

   • Jaki sąd? Ta nagroda w takiej wysokości jest podejrzana i od razu czuć że nie zostanie wypłacona. Przecież sprawcą nie koniecznie muszą być osoby majętne lub ich dzieci wyrządzona szkoda ma się nijak do nagrody, sprawa może trwać latami a komornik może mieć problemy ze ściągnięciem należności. Policja powinna przy okazji albo przede wszystkim sprawdzić absurdalność tej publicznej deklaracji i porównać z nagrodami proponowanymi za ujawnienie informacji o grożnych przestępstwach.

 2. To goście z antify, potwierdzone info.

 3. Nie źle. Wagon się kompletnie skopcił na lawecie a za szkody chcą pociągnąć do odpowiedzialności graficiarza, który dopełnił dzieła w stopniu znikomym. Bo to o co uczynił to właściwie nic przy tym spaleniu. Całość za pewne da się zmyć zwykłym nitro. Trzeba raczej zapytać, dlaczego doszło do samospalenia lawety/ wagonu?

 4. Wymalować wydmuszki spreyem psełudo artystom i po ptokach

 5. A dlaczego ja mam płacić z moich podatków czy ktoś mnie się pytał czy potrzebuję taki wagon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mi to nie jest potrzebne do życia

 6. Jak by płacił kierowcom uczciwie i na czas i tym co nie wyplacil wyplat to mozliwm że nic by się nie stało a po pierwsze kolchoz jakich jest wiele w kraju 50 tyś na nagrodę uhhhaaaa z czego…

 7. To Wochy mają 50000zł???? To moze mi wypłacą zaległe pobory!!!!!!!

Z kraju