Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa mostu na ul. Głównej dobiega końca. Za 10 dni otworzą drogę

Dobiegają końca prace związane z budową nowego mostu w ciągu ulicy Głównej w Lublinie. Obiekt jest już praktycznie gotowy.

Dokładnie w czwartek 1 września nowy most na rzece Czechówce, w ciągu ulicy Głównej, ma zostać dopuszczony do ruchu. Oznacza to, że zakończą się problemy komunikacyjne mieszkańców tej części miasta. Prace rozpoczęły się pod koniec czerwca. Wykonawca najpierw rozebrał starą, uszkodzoną konstrukcję potem rozpoczęła się budowa nowej przeprawy. Obecnie do położenia została jeszcze nawierzchnia bitumiczna oraz wykonanie chodników.

Po stronie stawu most zdobią eleganckie murki, oczyszczone zostało także koryto rzeki. Cała przeprawa wraz z najazdami ma 80 m długości. Górą biegnie jezdnia z dwoma pasami ruchu, po jednym w obu kierunkach. Każdy z nich ma szerokość trzech metrów. Koszt budowy mostu wraz z projektem to 1,7 mln złotych. Wykonawca ma termin zakończenia wszystkich prac do 30 września.

Poprzedni most, pamiętający jeszcze czasy wojny znacznie został nadwyrężony w trakcie budowy obwodnicy Lublina. Wtedy ciężki sprzęt budowlany, który poruszał się ulicą Główną sprawił, że most zaczął zagrażać bezpieczeństwu. W listopadzie 2013 roku miejscy urzędnicy podjęli decyzję o jego zamknięciu. Ruch miał zostać przeniesiony na objazdy.

Zbulwersowało to okolicznych mieszkańców, ponieważ zostali pozbawieni połączenia ulicy Nałęczowskiej z al. Warszawską. By dojechać do swoich domów, czy też do pracy, musieli odstać swoje, na wiecznie zakorkowanej al. Warszawskiej lub ul. Nałęczowskiej, tracąc przez to każdego dnia nawet dwie godziny. Miejscy urzędnicy tłumaczyli wtedy, że szybko nie uda się naprawić mostu i wznowić po nim przejazdu, ponieważ brakuje na to środków.

Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w ramach protestu zablokować ruch na al. Warszawskiej. Zamierzali chodzić non stop przez pobliskie przejście dla pieszych. Tymczasem po tej zapowiedzi szybko znalazł się sposób na wznowienie ruchu po zamkniętym moście. W przeciągu kilku dni most został doraźnie zabezpieczony. Na stalowe dźwigary, które zawieszono nad mostem, ułożono płyty i deski. W tym roku przyszedł w końcu czas na budowę nowego obiektu.

Budowa mostu na ul. Głównej dobiega końca. Za 10 dni otworzą drogę
Budowa mostu na ul. Głównej dobiega końca. Za 10 dni otworzą drogę
Budowa mostu na ul. Głównej dobiega końca. Za 10 dni otworzą drogę

(fot. UM Lublin)
2016-08-22 22:40:16

7 komentarzy

  1. Ostatnio było tam ograniczenie do 2 ton,ciekawe czy zwieksza maksymalne obciazenie,czasami przydałoby sie przejechac tamtedy busem do 3,5 tony

  2. E tam…
    Dalej powinny być bloki uniemożliwiające transport ciężarowy.

  3. A bo mało tamtędy busów jeździło? 😉

  4. A te płyty pod górę pewnie zostawili.

  5. piechur cyklista automobilista nielot

    „most”….. bardziej pasuje „przepust”