Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa linii kolejowej do Łęcznej i rewitalizacja szlaku do Włodawy. PKP podpisuje pierwsze umowy

Trzy lata ma warszawska firma na stworzenie dokumentacji projektowej dla dwóch kolejowych inwestycji, jakie mają powstać w naszym regionie. Pociągi dotrą do Łęcznej oraz Włodawy.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowy dotyczące planowanych inwestycji w naszym regionie. Mowa o budowie nowej linii kolejowej do Łęcznej a także rewitalizacji i przedłużenia istniejącego szlaku do Włodawy. Wykonawca, warszawska firma Infra Centrum Doradztwa, będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektową dla obu tych zadań. Ma być ona gotowa do I kwartału 2027 roku.

Nowy szlak kolejowy do Łęcznej zgodnie z założeniem ma zapewnić mieszkańcom dojazd do Lublina w ok. 40 minut. Plany przewidują budowę jednotorowej zelektryfikowanej linii o długości 25 km. Przy niej ma powstać 12 przystanków: Lublin Lotnisko, Trzeszkowice, Krzesimów, Ciechanki Krzesimowskie, Łęczna Szpital, Łęczna Akacjowa, Łęczna Polna, Łęczna Stara Wieś, Turowola, Puchaczów, Bogdanka. Linia ma się bowiem kończyć na terenie kopalni węgla w Bogdance, gdyż poruszać się nią będą także pociągi towarowe.

Jeżeli chodzi zaś o linię kolejową z Chełma do Włodawy, inwestycja przewiduje odnowienie ok. 41 km istniejącego szlaku na odcinku Chełm – Olchówek oraz budowę ok. 10 km jednotorowej niezelektryfikowanej linii kolejowej przez Okuninkę do Włodawy. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie całorocznego ruchu pociągów osobowych między tymi miastami. Czas przejazdu ma wynosić ok. 53 minut. W ramach prac planowana jest modernizacja 9 przystanków: Koza-Gotówka, Karolinówka, Ruda-Huta, Ruda-Opalin, Uhrusk, Wola Uhruska, Stulno, Sobibór, Okuninka Białe oraz budowa stacji Włodawa Miasto.

Oba projekty mają być finansowane z rządowego programu Kolej Plus. Szacunkowa ich wartość wynosi ok. 1,2 mld zł. Sama dokumentacja projektowa to koszt 18,5 mln zł.

22 komentarze

 1. „Totalni” zaraz POwiedzą, że to wszystko dzięki Tuskowi, jak dba o Polskę Wschodnią, że za rządów PiS tego nie było, uj, że plany tego wszystkiego powstały za poprzedniego rządu. Swoją drogą to ciekawe jak będzie z realizacją…

  • Golec (czyt. bolec)

   Pożyjemy, zobaczymy.

  • Złodziejska banda Kaczyńskiego nadal chce marnować pieniądze podatników . Rządzą PKP PiSowcy. Już niedługo

   • Golec (czyt. bolec)

    Ciekawe, czy ze względu, na marginalność linii, inwestycja będzie miała sens.

  • Nowe Demokratyczne Władze nie powinny marnować miliardów podatników na jednotorową kolejkę która nigdy się nie spłaci. Tą kolejką miał dojeżdżać sekretarz Kaczyńskiego z Łęcznej na Lotnisko. Ale sekretarzem Kaczyńskiego już jest ktoś inny. Kolejka na Lotnisko będzie wozić węgiel z Bogdanki?

 2. Pieniędzy nie ma i nie będzie zaraz?

  • Na takie poronione pisinwestycje pieniędzy nie powinno być. Są potrzebniejsze inwestycje do realizacji

 3. Może kolejka z Lublina nad popularne jeziora miałaby większy sens. Bo linia kolejowa do kopalni już jest. Górnicy mają do tego autobusy zakładowe. Połączenia Łęczna-Lublin busowe też istnieją.
  Natomiast w wakacje, ruch samochodowy na trasie Lublin-jeziora jest bardzo duży, a dogodnego połączenia autobusowego/busowego chyba nie ma.

  • Pociąg musiałby być marki audi albo bmfu, żeby elyta młodzieżowa chciała nim jechać. W takim pociągu muszą też być przedziały, żeby normalnie zajarać skręta i podzielić mefedrom i inne kosmodormy.

 4. Gdzie planowa jest stacja Włodawa miasto???? W którym miejscu??

  • Na chełmskiej, tam gdzie teraz busy stają…

  • Golec (czyt. bolec)

   W żadnym. Bo nie wiadomo, czy to dojdzie do realizacji w ogóle. Dużo może się jeszcze zmienić. Idzie wojna, więc i PKP czeka ciężki los…

  • jednotorowa kolejka pomiędzy dwoma dużymi miastami, miastem wojewódzkim i powiatowym, gdzie takie rozwiązania funkcjonują? Z jednej strony pociąg wyjedzie, to z drugiej już nie , bo byłoby czołowe zderzenie. PiSowskie poronione pomysły.

 5. Brawo Tusk PIS won

 6. Wydajcie ta kasę na zrobienie drogi szybkiego ruchu pomiędzy Lublinem i Łęczna a wiekszoś będzie bardziej zadowolona.

 7. Spokojnie, to PKP. Tam nigdy nic na czas nie było. A nawet jak zaczną to robić, prognozuje że całe inwestycja ze 100 lat im zajmie.

 8. Idą wybory a więc czas coś budować. Kiedyś budowano nie tylko kolej ale i elektrownię, obwodnicę Łęcznej itd. Teraz tylko kolej a naród i tak zadowolony.

Dodaj komentarz

Z kraju