690 680 960

Bronx wita na Bronowicach. Rzeźba nawiązuje do nazwy dzielnicy oraz kultury hip-hop’u (zdjęcia)

Po serii spotkań z mieszkańcam, zwłaszcza z mieszkającą tam młodzieżą, powstała wyjątkowa rzeźba. Ustawiono ją przy wjeździe na Stare Bronowice.

Tydzień temu, przy skrzyżowaniu ulic Łęczyńskiej i Fabrycznej w Lublinie, ustawiona została rzeźba Bronx. Pełni ona funkcję witacza, dla osób wjeżdżających czy też wchodzących do dzielnicy Bronowice. Napis nawiązuje do potocznej, slangowej nazwy dzielnicy.

Autorem rzeźby jest Łukasz Trusewicz. Jej forma nie jest przypadkowa, odnosi się bowiem do złotych nakładek, tak zwanych grilli na zęby, jakie są noszone przez raperów. Całość zostało stworzone z naturalnych materiałów, konstrukcja jest metalowa, reszta drewniana. Co ważne, wykorzystane drewno pochodzi z odzysku.

Zanim stworzono rzeźbę, zorganizowano serię spotkań w tej sprawie z mieszkańcami Starych Bronowic, zwłaszcza z młodzieżą. W akcję zaangażowały się także: Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry, Fundacja Otwarta Strefa Kultury, Pracownia Łazarska i Punkt Kultury.

Jak wskazują przedstawiciele Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry, Bronowice nie tylko nazwą nawiązują do będącej kolebką hip-hop’u dzielnicy Nowego Jorku, czyli Bronxu. Mieszka tu również młodzież, która poprzez zainteresowanie muzyką i tworzenie własnych utworów kultywuje kulturę hip-hopu. Pozytywne wartości, które za tym idą to samorozwój, pozytywna rywalizacja, szacunek dla wiedzy oraz tolerancja dla różnorodności.

(fot. lublin112, Rewiry)

37 komentarzy

  1. dobrze że „bronx” a nie „zaszczep się”

  2. Tu dostaniesz w zęby 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie