Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bogdanka znów wydobywa węgiel z trzech ścian. Po tym, jak pojawiły się problemy, ruszyło drążenie w nowym miejscu

Aby utrzymać zaplanowany na ten rok poziom wydobycia węgla, Bogdanka uruchomiła nową ścianę. Jej eksploatacja już na samym początku przebiega na maksymalnym poziomie.

W tym tygodniu w kopalni w Bogdance rozpoczęto eksploatację węgla kamiennego z nowej, wysokowydajnej ścianie kombajnowej. Znajduje się ona w Polu Stefanów i jak wskazują przedstawiciele spółki, jej zbrojenie, pomimo dużych wyzwań logistycznych, ukończono wcześniej niż planowano. Przy czym podkreślono tu zaangażowanie pracowników kopalni, których zadaniem było przetransportowanie całego wyposażenia kompleksu ścianowego z innego rejonu kopalni oddalonego o około 5 km, wyrobiskami o bardzo dużym nachyleniu.

Prezes zarządu LW Bogdanka Kasjan Wyligała wyjaśnia, iż oprócz nowej ściany w Polu Stefanów, kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w Polu Bogdanka i Nadrybie. Tym samym pozwala to na bezpieczne utrzymanie założonego planu wydobycia na 2023 rok, czyli 8,3 mln ton węgla handlowego. Strategia opiera się bowiem o większą ilość ścian niż dwie i zakłada równoważenie ryzyka geologicznego i jest korzystniejsza biznesowo dla spółki.

– Próbna faza rozruchu nowej ściany 2/VI/389 na polu Stefanów okazała się bardzo pozytywna. Obecnie ze względu na wprowadzenie pięciozmianowego systemu pracy, ściana będzie mogła prowadzić eksploatację z maksymalnym wykorzystaniem czasu dostępności maszyn i urządzeń kompleksu ścianowego. Pozwoli to osiągać postępy dobowe rzędu kilkunastu metrów bieżących – dodaje Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych LW Bogdanka.

Przypomnijmy, w we wrześniu ubiegłym roku jedna ze ścian wydobywczych została wyłączona z eksploatacji. Wszystko dlatego, że zaraz po jej uruchomieniu uległa ona zaciśnięciu. Na początku lutego kopalnia uporała się z tym problemem i postanowiła wznowić na niej wydobycie w reżimie rozruchu próbnego. Jednak niedługo później znów trzeba było je wstrzymać, tym razem z powodu wypływu wody.

Obecnie prowadzone są tam zaawansowane analizy hydrogeologiczne. Zaplanowano również zlecenie opracowania ekspertyzy rzeczoznawców na temat potencjalnych wariantów działań i ryzyka związanego z dalszymi pracami górniczymi i technicznymi w tym obszarze. Ma ona określić, czy będzie możliwa dalsza eksploatacja tej ściany, czy też należy przesunąć eksploatację w inne miejsce.

(fot. LW Bogdanka/zdjęcie ilustracyjne)

27 komentarzy

  1. Nadrybie ostatnia ściana i koniec , Podobno wzięli pieniądze za zamkniecie ale kto wie jaka prawda .

Z kraju