Bociany wracają na Lubelszczyznę. Pierwsze obserwacje tych ptaków są nieprawdziwe

Nasi czytelnicy zgłaszają nam pierwsze obserwacje bocianów, które miały już wrócić z miejsc zimowania. Okazuje się, że na ich przylot jeszcze musimy poczekać. Te, które można czasami zauważyć, zostały w Polsce na zimę.

Od kilku dni otrzymujemy informacje od mieszkańców naszego regionu o rzekomym powrocie bocianów z Afryki. Niektórzy zaobserwowali klucze lecących ptaków, inni pojedyncze osobniki spacerujące po łąkach czy też nieużytkach. Okazuje się, że na przylot tych zwiastujących wiosnę ptaków, musimy jeszcze poczekać. Owszem wyruszyły one już z miejsc zimowania w Afryce i zaczynają wracać do Europy, jednak w naszym kraju spodziewane są dopiero w połowie marca.

Ornitolodzy oraz miłośnicy ptaków od dawna śledzą ich trasy przelotu za pomocą nadajników GPS, jakie zostały przymocowane do niektórych osobników. Dzięki temu na bieżąco mogą obserwować zarówno ich codzienną aktywność, jak też dokładne miejsce w którym się znajdują. Wiadomo, że ptaki te unikają przelotu nad Karpatami, więc będą leciały nad Ukrainą. Oznacza to, że w pierwszej kolejności pojawią się m.in. w naszym regionie. Ich powrót może opóźnić jedynie gwałtowny powrót zimy. Obecnie jednak nic nie wskazuje, aby spodziewana była nagła zmiana pogody.

Wracając do zaobserwowanych przez naszych czytelników ptaków, to te lecące w kluczach były najprawdopodobniej żurawiami. To one bowiem jako jedne z pierwszych wracają do Polski. Z kolei bociany, które miały spacerować są z pewnością osobnikami, jakie pozostały na zimę. Z roku na rok coraz więcej tych ptaków rezygnuje z długiego i wyczerpującego lotu do miejsc zimowania. Zimy są bowiem coraz łagodniejsze, a zimujące w kraju mają zapewnioną pomoc ze strony ludzi, zapewniających im schronienie i pożywienie. Dzięki temu wraz z początkiem wiosny nie muszą regenerować sił po długim locie, lecz od razu mogą zająć się gniazdem i wychowywaniem młodych.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Nad Uściwierzem w Grabniaku, w niedzielę widziałem jednego na polu w pobliżu gniazdo na słupie . Albo wrócił albo zimował …..

 2. dziś koło południa jadąc widzieliśmy w radawcu

 3. Dziś widziałem wyraźnie klucz powracających bocianów… leciały na niewielkiej wysokości, więc zdecydowanie były to bociany.

  • Skoro były w locie nurkowym na Twój widok, to zapewne masz mały samochód w zielonym kolorze… 😉

 4. taaa jasne, kto by tu wracał do tego syfu, pewnie droge pomyliły przez ten smog

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą