Bociany odleciały, ruszyły prace z zabezpieczaniem ich gniazd. Wiosną wrócą do odnowionych domów

Wiosną, kiedy bociany wrócą do kraju, niektóre z nich zamieszkają w odnowionych gniazdach. Miłośnicy tych ptaków wykorzystują bowiem okres jesienno -zimowy na zabezpieczenie bocianich gniazd przed zniszczeniem.

W okresie jesienno – zimowym, w niektórych miejscach naszego regionu można zaobserwować prace przy bocianich gniazdach. Prowadzone są one w celu zabezpieczenia ich przed upadkiem lub zniszczeniem. Większość gniazd służy bowiem bocianom nawet przez kilkadziesiąt lat, a ptaki kierowane instynktem, co roku je powiększają. Konstrukcję gniazda tworzą patyki i gałęzie, zaś wyściółkę siano, słoma, perz, szmaty, folia, papier, a także inne miękkie przedmioty, które uda im się znaleźć. Dlatego też z roku na rok gniazda są coraz większe. Ornitolodzy nie tak dawno zważyli niektóre z gniazd. Jak się okazało, ich ciężar wynosił od kilkuset do nawet rekordowych 1250 kg.

Ustalono jednocześnie, że gniazdo o wysokości pół metra waży około 300 kg, a gniazdo metrowe już ok. 700 kg. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, u których bocianie gniazda znajdują się na budynkach. Jeżeli nie będzie ono sukcesywnie zmniejszane przez człowieka, dach może się załamać a gniazdo jak i budynek ulec zniszczeniu. To samo dotyczy platform, na których gniazda zostały umieszczone.

Jak wyjaśnia Kamil Piwowarczyk z mieszczącego się w Kozubszczyźnie Stowarzyszenia Szansa dla Bociana, prace przy ich gniazdach są niezbędne, aby ptaki miały gdzie wracać na wiosnę. Właśnie zakończył się remont gniazda w miejscowości Czółna koło Bełżyc. Celem prac było odciążenia słupa oraz poprawienie mocowania platformy, a same gniazdo zostało praktycznie zbudowane od podstaw. Jest ono teraz o wiele mniejsze niż było, jednak nie będzie to miało to dla bocianów żadnego większego znaczenia.

(fot. Kamil Piwowarczyk)

3 komentarze

 1. Super inicjatywa

 2. A gdzie kakakaski i szelki?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 4.0244zł -0.64%
  • GBP 4.9316zł -1.03%
  • EUR 4.4264zł -0.26%
  • CHF 4.1494zł -0.51%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online