Bociany odleciały, ruszyły prace z zabezpieczaniem ich gniazd. Wiosną wrócą do odnowionych domów

Wiosną, kiedy bociany wrócą do kraju, niektóre z nich zamieszkają w odnowionych gniazdach. Miłośnicy tych ptaków wykorzystują bowiem okres jesienno -zimowy na zabezpieczenie bocianich gniazd przed zniszczeniem.

W okresie jesienno – zimowym, w niektórych miejscach naszego regionu można zaobserwować prace przy bocianich gniazdach. Prowadzone są one w celu zabezpieczenia ich przed upadkiem lub zniszczeniem. Większość gniazd służy bowiem bocianom nawet przez kilkadziesiąt lat, a ptaki kierowane instynktem, co roku je powiększają. Konstrukcję gniazda tworzą patyki i gałęzie, zaś wyściółkę siano, słoma, perz, szmaty, folia, papier, a także inne miękkie przedmioty, które uda im się znaleźć. Dlatego też z roku na rok gniazda są coraz większe. Ornitolodzy nie tak dawno zważyli niektóre z gniazd. Jak się okazało, ich ciężar wynosił od kilkuset do nawet rekordowych 1250 kg.

Ustalono jednocześnie, że gniazdo o wysokości pół metra waży około 300 kg, a gniazdo metrowe już ok. 700 kg. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób, u których bocianie gniazda znajdują się na budynkach. Jeżeli nie będzie ono sukcesywnie zmniejszane przez człowieka, dach może się załamać a gniazdo jak i budynek ulec zniszczeniu. To samo dotyczy platform, na których gniazda zostały umieszczone.

Jak wyjaśnia Kamil Piwowarczyk z mieszczącego się w Kozubszczyźnie Stowarzyszenia Szansa dla Bociana, prace przy ich gniazdach są niezbędne, aby ptaki miały gdzie wracać na wiosnę. Właśnie zakończył się remont gniazda w miejscowości Czółna koło Bełżyc. Celem prac było odciążenia słupa oraz poprawienie mocowania platformy, a same gniazdo zostało praktycznie zbudowane od podstaw. Jest ono teraz o wiele mniejsze niż było, jednak nie będzie to miało to dla bocianów żadnego większego znaczenia.

(fot. Kamil Piwowarczyk)

3 komentarze

 1. Super inicjatywa

 2. A gdzie kakakaski i szelki?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą