Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatna wypożyczalnia roweru transportowego w Lublinie wraca po przerwie zimowej

Od wczoraj można znów korzystać ze społecznej wypożyczalni roweru transportowego w Lublinie, w BIBLIO przy ul. Szaserów. To miesiąc wcześniej niż miejski system rowerów publicznych.

Wypożyczalnia zamykana jest na sezon zimowy, który zaczyna się wraz z pojawieniem się opadów śniegu a kończy, gdy ustępuje śnieg i prognozy nie zapowiadają jego dalszych opadów. Związane jest to z ochroną roweru przed potencjalną korozją związana z soleniem ulic i infrastruktury rowerowej.

Wypożyczalnia jest wspólną inicjatywą Porozumienia Rowerowego i Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Ogólnodostępny dla mieszkańców rower transportowy jest świetną alternatywą do przewożenia średniej wielkości ładunków bez konieczności korzystania z auta. Jest on również przyjemną formą rodzinnego spędzania wolnego czasu.

– Pomysł powstał kilka lat temu w gronie organizacji rowerowych, jednak dopiero w 2016 udało się zdobyć środki finansowe na zakup profesjonalnego roweru – holenderskiego cargo marki Babboe Big. Wypożyczalnia posiada na razie jeden rower, ale planowana jest jej rozbudowa. Zakup elektrycznego roweru towarowego oraz elektrycznego roweru miejskiego może zostać sfinansowany w ramach „Projektu w sąsiedztwie” ogłoszonego przez Ikea. Projekt, którego częścią jest powiększenie wypożyczalni znalazł się wśród 3 pomysłów, które zostaną poddane pod publiczne głosowanie – informuje Krzysztof Kowalik.

Rower cargo można wypożyczać od lipca zeszłego roku (z przerwą zimową), w poprzednim sezonie cieszył się dużym zainteresowaniem, służył też w wielu wydarzeniach plenerowych (np. Tydzień Mobilności, Masy Krytyczne, akcja „Czytasz” w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 38).

Rower cargo, zwany też roboczo „Biblio bike” pozwala na przewożenie towarów lub dzieci w skrzyni ładunkowej z przodu roweru. Dopuszczalna masa ładunku wynosi 100 kg. Dla dzieci przeznaczone są specjalne ławeczki (4 miejsca) z pasami punktowymi.

Jak działa wypożyczalnia?

Rowery są udostępniane wszystkim czytelnikom i czytelniczkom MBP nieodpłatnie w ściśle wyznaczonym czasie, w BIBLIO przy ul. Szaserów. Proces wypożyczania wygląda następująco: Należy wypełnić na stronie www.cargo.lublinrowerem.pl formularz kontaktowy z rezerwacją, podać datę i czas wypożyczenia (nie może przekraczać 24 godz.) oraz opis trasy.

Po otrzymaniu maila zwrotnego z informacją o dokonaniu rezerwacji wystarczy zgłosić się do BIBLIO, gdzie po okazaniu dokumentu tożsamości oraz karty bibliotecznej i podpisaniu protokołu wypożyczenia, będzie można odebrać rower.

Szczegółowe warunki wypożyczenia zostały sprecyzowane w regulaminie, który – wraz z protokołem – jest dostępny na stronie www.cargo.lublinrowerem.pl.

2017-02-28 11:49:33
(fot. nadesłane)

3 komentarze

  1. 4 miejsca dla dzieci? Rodzinny bike… 😀

  2. Super! Chyba skorzystam. Akurat za dwa tygodnie przeprowadzam się 3 bloki dalej, samochodem nie podjadę, ale takim wynalazkiem jak najbardziej.

    • Tylko nie szalej bo słoiki wytłuczesz. Swoją drogą, tym wynalazkiem po chodnikach nie wolno się poruszać. Lepiej taczkę wypożycz.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo