Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Pojawi się więcej brytyjskich żołnierzy i mobilny system obrony przeciwlotniczej

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, na którym omówiono kwestie związane z sytuacją na Ukrainie i bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO.

Mariusz Błaszczak podziękował stronie brytyjskiej za wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

– Wtedy, kiedy wszystko wskazywało na atak rosyjski na Ukrainę, siły brytyjskie w Polsce zostały wzmocnione poprzez stacjonowanie kolejnych żołnierzy w południowo-wschodniej części naszego kraju. To była właściwa reakcja wzmacniająca naszą odporność na to wszystko, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Od lat gościmy żołnierzy brytyjskich w północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie razem z żołnierzami polskimi i żołnierzami amerykańskimi, rumuńskimi i chorwackimi dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – powiedział szef MON.

Wielka Brytania w wielu obszarach wspiera będącą celem rosyjskiej inwazji Ukrainę. Coraz liczniejsza jest też obecność brytyjskich żołnierzy na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce. W lutym br., podczas wizyty ministra Mariusza Błaszczaka w Londynie, podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu o kolejnych 350 żołnierzy brytyjskich.

Ponadto brytyjskie wojska inżynieryjne wspierają polskich żołnierzy w ochronie granicy z Białorusią remontując uszkodzone ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego. Żołnierze Wielkiej Brytanii stacjonują w Polsce także w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced forward presence). Państwem ramowym jest USA, ponadto służą sojusznicy z Rumunii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

Sekretarz Wallace poinformował, że w ramach wsparcia sojuszniczego Wielka Brytania rozmieści w Polsce mobilny system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre oraz 100 dodatkowych żołnierzy.

– To była bardzo słuszna decyzja, że rozpoczęliśmy bardzo bliską współpracę z jednym z naszych najstarszych sojuszników, czyli z Polską. Wielka Brytania wspiera Polskę i dalej na pewno tak będzie, ponieważ to Polska na swoich barkach dźwiga największy ciężar wynikający ze skutków tej wojny. Polska radzi sobie bardzo dobrze i robi to w sposób niezwykle odważny. Dlatego chciałbym ogłosić, że rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre oraz dodatkowo 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i zagwarantować bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. To jest najnowocześniejszy system średniego zasięgu jaki mamy, który jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej. To także system, który będziemy rozwijać wspólnie z Polską w przyszłości – powiedział B. Wallace, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii.

W trakcie czwartkowego spotkania szefowie resortów obrony omówili także sprawy związane z wojskową współpracą pomiędzy oboma państwami. Szef MON zaznaczył, że współpraca pomiędzy Polska a Wielką Brytanią układa się bardzo dobrze także w obszarze przemysłów zbrojeniowych.

– Jesteśmy zainteresowani współpracą związaną z obroną przeciwlotniczą, przeciwrakietową. To program NAREW, który jest prowadzony przez Polskę. Współpracujemy w sprawie budowy fregat, które trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Dziękuję, że ta współpraca tak dobrze się układa – powiedział na konferencji M. Błaszczak.

(fot. źródło MON)

8 komentarzy

  1. Mamy patrioty a teraz brytyjskie i nasze pioruny, zamówione w Turcji drony. Będzie się czym bronić. Tylko kupować, kupować, aby magazyny były pełne i Putas ze swoim złomem z czasów Breżniewa nie podskoczy. I nie jest tu z mojej stronie wymachiwanie szabelką, ale to już na szczęście są konkrety i dowody, że NATO nas nie zostawi.

  2. No i fajnie, sprzęt ma se stać, rdzewieć i odstraszać, oby nigdy nie musiał zostać użyty.

  3. To dobra wiadomość.Oby dotrzymali słowa.Może Putin zmięknie.

  4. Won z unią europejską.

  5. As ,jak ci coś nie pasuje to granicą z Biało-rusiją otwarta ,tam Łukaszenka ze zbrodniarzem wojennym Putinem zapewnia ci wolność i demokrację i będziesz mógł cieszyc się wolnością…nie to co w uni

  6. A potem dadzą dyla jak w Dunkierce ?