Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będą rozmawiać o kopalniach na Polesiu. Szanse dla regionu zderzą się z zagrożeniami dla przyrody

Jaka jest przyszłość Polesia, a także szanse i zagrożenia płynące z ekspansji górnictwa węglowego w regionie będą tematem debat obywatelskich, jakie organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Ruszyły zapisy uczestników.

Na początku marca rozpocznie się cykl debat obywatelskich na temat górnictwa na Polesiu. Ma to związek z pokładami węgla, jakie znajdują się na tym terenie, a w ostatnim czasie ich wydobyciem zaczęły interesować się kopalnie. Organizacje ekologiczne biją na alarm, że doprowadzi to do zniszczenia unikalnego na skalę Europy obszaru ekosystemów bagiennych i mokradeł. Z kolei przedsiębiorstwa, w tym spółka Lubelski Węgiel „Bogdanka” zapewnia, że jej działalność nie będzie miała żadnych negatywnych skutków dla Poleskiego Parku Narodowego, który chroni te tereny.

Debaty odbędą się w dniach 6, 13 i 20 marca oraz 3 kwietnia, a uczestniczyć w nich mogą osoby zamieszkujące, posiadające nieruchomości lub prowadzące działalność gospodarczą na terenie gmin: Cyców, Hańsk, Ludwin, Ostrów Lubelski, Puchaczów, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Sawin, Siedliszcze, Sosnowica, Stary Brus, Urszulin, Uścimów, Wierzbica, Włodawa oarz Wola Uhruska. Celem “Debaty Poleskiej” jest zainicjowane szerokiej, publicznej dyskusji na temat planów ekspansji przemysłu wydobywczego na terenie Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery “Polesie Zachodnie” i w jego sąsiedztwie.

Uczestnicy będą mieli okazję zasięgnąć wiedzy czy też poznać opinie na ten temat, wziąć udział w dyskusji oraz zapoznać się z rekomendacjami. Spotkają się również z ekspertami od ochrony środowiska, przyrodnikami, specjalistami od hydrologii, ekonomii i rozwoju lokalnego. Wysłuchają także wypowiedzi „stron” dyskusji, czyli samorządów, biznesu, górników, naukowców oraz organizacji społecznych. Na koniec wspólnie wystosują rekomendacje skierowane do władz lokalnych, regionalnych i krajowych

– Pytanie jakie stawiamy uczestniczkom i uczestnikom Debaty brzmi: Jakiej przyszłości Polesia chcemy? Jakie decyzje powinny zostać podjęte przez władze różnych szczebli w kwestii planów rozwoju górnictwa węglowego aby – w kontekście zmian klimatycznych – zapewnić trwały, zrównoważony ekologicznie i społecznie rozwój gospodarczy Polesia, korzystny dla mieszkańców i jakości życia w regionie oraz chroniący unikatową przyrodę? – wyjaśniają przedstawiciele organizatora, którym jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Debaty będą się odbywały w godz. od 13.00 do 18.00. Ich tematyką ma być m.in. rozwój górnictwa a miejsca pracy, lokalna gospodarka, turystyka i rolnictwo, wpływ wydobycia na środowisko i życie mieszkańców, zasoby wodne i przyrodę oraz górnictwo a zmiany klimatu, zmiany klimatu a życie na Polesiu. Zapisy uczestników trwają do 1 marca 2022 r. Organizatorzy zapewniają pokrycie kosztów dojazdu, posiłki i poczęstunek, upominki, wspólny rodzinny piknik lub wycieczkę oraz w razie potrzeby opiekę i zajęcia dla dzieci osób uczestniczących w spotkaniu.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

32 komentarze

  1. Żadnej kopalni tutaj na polesiu

  2. w 1954 roku rosja zabrala ppolsce zakole bugu [patrz internet] bo polacy odkryli wegiel a adali nam nieuzytki na podkarpaciu – oczywiscie odrazu wybudowali kilka kopaln wegla kamiennego!!

  3. Czy w tym kraju żyją sami idioci? Gdzie jest sens likwidowania kopalni w jednym miejscu by otwierać w drugim niszcząc przy tym środowisko? Bo taniej? Niech się w końcu prominenci zdecydują czy odchodzimy od węgla czy nie.

    • Wszystkie cywilizowane kraje już dawno posiadają elektrownie atomowe, węgiel i tak w większości jest przez polskę kupowany bo nasz jest za drogi, górników musimy utrzymywać z własnych podatków bo większość kopalni jest nierentowna. Kopalnie pozamykać, stawiać elektrownie atomowe, górników przekwalifikować lub wysłać do kopania czegoś innego jak węgiel. Dosyć idiotyzmów że prąd do samochodów ekologiczno elektrycznych idzie z wielkich kopcących elektrowni węglowych bo to jest komedia na skalę światową. Bajkowo się robi jak słuchamy o ekologi a później o podwyżkach dla górników bo im się należy xD

    • Sens jest taki że jak węgiel jest za głęboko to koszt wydobycia jest za wysoki i mało jest to opłacalne. Poza tym szkody górnicze na powierzchni czyli gęsta zabudowa miejska

  4. Po wojnie węgiel ze Śląska kopaliśmy dla Rosji jako zdobycz wojenna. Najlepiej poczekać na zagranicznego inwestora strategicznego. On przywiezie walutę i wszyscy będą zadowoleni. Będzie to kopalnia spełniająca najwyższe standardy (standardy wyprowadzania zysków za granicę).

  5. Ja chce pracy a nie kszoków

  6. Nie chce dla moich dzieci zostawić takiego syfu jak na šląsku. Nie dla brudu syfu i smrodu. Tak dla przyrody turystyki i pięknej okolicy.

    • Ci co robią na przodku też mają dzieci, i nie będą patrzyli na to, że oni nie będą mieli pracy bo ty chcesz swoje dzieci na bagna wywieźć żeby zobaczyły żurawie. Polski nie stać na chwilę obecną na likwidację kopalń, bo mamy elektrownie węglowe. Zanim wybudują nam atomówki trochę czasu minie, poza tym Niemcy zamykają swoje a ostatnio uruchomili olbrzymią elektrownię węglową. Importują 10 razy więcej węgla niż Polska. To co – Szwab u siebie może q my mamy być skansenem Europy?

Z kraju