690 680 960

Będą dodatkowe pieniądze dla szpitali

Decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do szpitali, które mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu trafią dodatkowe pieniądze. W zamian szpitale, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji opracują swoisty „plan naprawczy”, pozwalający bilansować się na przyszłość.

Dla szpitali PSZ (podstawowego zabezpieczenia szpitalnego), u których wzrost wartości kontraktów netto, po ostatnim dodatkowym zasileniu podwyżkowym, nie przekroczył 16 proc. Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie Ministra Zdrowia, przygotował specjalny mechanizm finansowy. Dzięki niemu szpitale te otrzymają dodatkowe środki, które pozwolą na osiągnięcie progu 16 proc. wzrostu wartości umów z Funduszem na II półrocze 2022 roku.

– Mimo iż zasilenie finansowe związane ze wzrostem wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia było przekazane z pewną tzw. górką, czyli dodatkowym zastrzykiem pieniężnym na pozostałe koszty, część szpitali ma problem ze zbilansowaniem swojego budżetu. Chodzi tu w głównej mierze o szpitale powiatowe. Niestety nie wszystkim też pomogła kolejna transza z NFZ w wysokości 350 mln zł. Rozumiemy problemy, z którymi boryka się cześć placówek próbując dostosować się do nowej rzeczywistości i nowych potrzeb pacjentów, dlatego zdecydowałem o uruchomieniu kolejnej puli finansowej – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski i dodaje – Dodatkowe wsparcie ułatwi szpitalom zachowanie płynności finansowej i zapewni dalsze udzielanie świadczeń medycznych.

Środki trafią do szpitali przez wprowadzenie specjalnego współczynnika korygującego. Kwota, którą otrzyma szpital będzie wyliczana indywidualnie. Dodatkowe wsparcie szpitale będą otrzymywały przez 10 miesięcy, do czerwca 2023 r. Po raz pierwszy nowe pieniądze pojawią się już w rozliczeniu za wrzesień 2022 r. Jednak jest też pewien warunek, który pozwoli na skorzystanie z kolejnej transzy wsparcia. W zamian bowiem szpitale, w ciągu trzech miesięcy od zmiany warunków finansowania, powinny przygotować „mapę drogową”, czyli główne kierunki działań, które mają wpłynąć na zrównoważenie ich kosztów i przychodów.

– Mapa drogowa ma być opracowana w porozumieniu z organami założycielskimi oraz wojewódzkimi oddziałami NFZ. Ma ona zapobiec pogarszaniu się kondycji finansowej szpitali i powinna uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala. Przygotowanie tego opracowania jest istotne przede wszystkim dla placówek, u których wartość dodatkowych środków, wynikających z minimalnego wzrostu wartości umów, wynosi poniżej 10 proc. – wyjaśnia Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na realizację tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego NFZ przeznaczy 524 mln zł: blisko 210 mln zł jeszcze w tym roku i 314,5 mln zł w 2023 roku. Dodatkowe wsparcie to element pakietu, który obejmuje również zmiany wycen w kluczowych, szczególnie dla szpitali powiatowych, obszarach, czyli internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Trwają już konsultacje społeczne zarządzeń Prezesa NFZ w tych obszarach.

(fot. MZ\źródło MZ)

7 komentarzy

 1. OO to nie PO i nie ma, że piniędzy nie ma i nie będzie? To za PiS zarobili na wszystko? No tak ma rządzic Polski rząd a nie PO na usługach Niemców i Putina. PO to zdrada i złodziejstwo i zło.

 2. Boją sie że tracą poparcie to rozdają nasze pieniądze a inflacja chula. Dla rządu im ceny są wyższe tym wiecej mają zwrotu z watu a my głupi naród się cieszymy jacy oni są super i dbają o nas. Narodxie czy d…. cie nie boli

  • Tracą poparcie? najnowszy sondaż zagranicznej sondażowni. Wyniki bez wyborców niezdecydowanych

   Z kolei odliczając głosy niezdecydowane, PiS uzyskałby 40,5 proc. głosów, KO 28,3 proc., Lewica 9,1 proc., Polska 2050 8,7 proc., Konfederacja 6,3 proc.,
   PSL 4,2 proc., Kukiz‘15 1,8 proc., Porozumienie 0,8 proc.

 3. to pan korona nie dał wystarczająco

 4. Tomciu coś dla ciebie. haha Wyniki bez wyborców niezdecydowanych

  Z kolei odliczając głosy niezdecydowane, PiS uzyskałby 40,5 proc. głosów, KO 28,3 proc., Lewica 9,1 proc., Polska 2050 8,7 proc., Konfederacja 6,3 proc.,
  PSL 4,2 proc., Kukiz‘15 1,8 proc., Porozumienie 0,8 proc.

 5. Drukować pieniądze na wszystko to byle debil umie, a później inflacja rekordowa i pieniądze tracą 1/8 wartości w rok, czyli 2 wypłaty zabrane, a niedouki się cieszą i głosują na pisiorów.

Kursy walut

 • USD 4.5066zł -0.22%
 • GBP 5.4151zł 0.02%
 • EUR 4.6684zł -0.28%
 • CHF 4.7421zł -0.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie