690 680 960

Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce. Ponad 1045 hPa na barometrach

Zgodnie z prognozami mamy najwyższe ciśnienie atmosferyczne od lat. Na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekroczyło 1040 hPa. Nie gwarantuje to nam jednak pogodnej aury w regionie.

W ciągu ostatnich 2 dni ciśnienie atmosferyczne wzrosło o 20 hPa. Jeszcze w sobotę rano na stacji IMGW w Radawcu k. Lublina wynosiło 1025 hPa na poziomie morza. O godzinie 12 czasu lokalnego w poniedziałek wynosi aż 1045 hPa.

We Włodawie na stacji IMGW wynosi 1044 hPa i powoli rośnie. W Zamościu ciśnienie na poziomie morza osiągnęło 1045 hPa. W Terespolu na stacji obserwowane jest niewiele niższe, bo osiąga 1043 hPa. Analogiczna wartość odnotowana została w Porcie Lotniczym Lublin. Wkrótce jednak zacznie spadać.

Co istotne, wyż przynoszący nadzwyczaj wysokie ciśnienie w kraju nie stacjonuje nad Skandynawią, Syberią czy też Rosją. W takiej sytuacji do Polski płynęłoby zimne powietrze i występowałby mróz. Tak najczęściej jest zimą, lecz nie tym razem. W sytuacji przechodzenia niżu znad Morza Śródziemnego przy spływie zimnego powietrza do naszego kraju obserwowane byłyby śnieżyce. W poniedziałek główne centrum antycyklonu znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. W obrębie tego wyżu obserwowany jest drugi ośrodek ulokowany nad Niemcami, w którym ciśnienie przekracza 1048 hPa. Napływa do nas wilgotne powietrze polarno morskie.

Najbliższej nocy zanieczyszczenie powietrza nie powinno stanowić większego problemu. Wzrastać ma prędkość wiatru. Ciśnienie atmosferyczne do końca dnia będzie wysokie. Wyniesie 1042-1045 hPa. Najbliższej nocy temperatura przejść może przez izotermę zero, ale nie przewiduje się większego mrozu.

We wtorek możliwe są rozpogodzenia. Wzrośnie prędkość wiatru do 30 km/h w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie szybko spadać z powodu nasuwającej się zatoki niżowej i frontu chłodnego. Jutro na barometrach zobaczymy 1032-1034 hPa.

W nocy z wtorku na środę nasuwać zacznie się zachmurzenie frontowe. Opady dotrą nad ranem w środę. Pojutrze w całym regionie prognozowane są opady atmosferyczne. Głównie deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Prędkość wiatru z zachodu i północnego-zachodu. Średnia prędkość wiatru 30 km/h, w porywach do 50 km/h.

Czwartek przyniesie wyżową pogodę. Jednak nie wszędzie będzie prawdopodobnie pogodnie. Chmur i mgieł może nie zabraknąć również w piątek, lecz okresami i miejscami wystąpią rozpogodzenia. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie do końca miesiąca.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie chmur i opadów

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. ,,główne centrum antycyklonu lub izoterma zero…” Ciekawe czy to słowa bliższe książkom Stanisława Lema czy bardziej Gwiezdnym wojnom ?

  2. Ani książkom Stanisława Lema, ani Gwiezdnym wojnom, tylko podręcznikom do meteorologii.

  3. Mniejsza o Lema czy nie Lema. Ciekawi mnie jak to ciśnienie faktycznie wpłynęło na samopoczucie ludzi – może czytelnicy się wypowiedzą? Bo na mnie, wbrew powszechnym medialnym ostrzeżeniom – wpłynęło nader pozytywnie. 🙂 Dawno się tak dobrze nie czułem, jak dla mnie to te 1045hPa mogłoby już tak zostać na zawsze 🙂

  4. ja dziś czułem się wyjątkowo dobrze

  5. Gdyby taką sensację podali w Gdańsku, mnie interesuje ciśnienie jakie panuje tam gdzie jestem (a nigdzie nie podano), a nie 235 metrów niżej, a na każde 100m jest spadek ciśnienia o 11,3hPa, czyli w Radawcu 1045hPa – (235 m n.p.m*0,113hPa) = 1018,5 hPa wskazywane przez barometry, czy to tak dużo? Szkoda, że w artykule nigdzie nie padła ta wartość tylko 1045hPa

    • Ciśnienie jest zredukowane do poziomu morza, aby móc wykreślić mapę synoptyczna. Po to podaje się ciśnienie w wartości względnej, a nie bezwzględnej.
      Ciśnienie bezwzględne (z ang. absolute) – jest to ciśnienie rzeczywiste, jakie występuje danego dnia w danej miejscowości. Ciśnienie to maleje wykładniczo wraz ze wzrostem wysokości. Ciśnienie względne, zredukowane do poziomu morza (z ang. relative) – jest to ciśnienie atmosferyczne, które wystąpiłoby danego dnia, gdyby miejscowość znajdowała się na poziomie morza. Ciśnienie to jest obliczane na podstawie ciśnienia bezwzględnego, przy wykorzystaniu wysokości i temperatury.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!