Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce. Ponad 1045 hPa na barometrach

Zgodnie z prognozami mamy najwyższe ciśnienie atmosferyczne od lat. Na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekroczyło 1040 hPa. Nie gwarantuje to nam jednak pogodnej aury w regionie.

W ciągu ostatnich 2 dni ciśnienie atmosferyczne wzrosło o 20 hPa. Jeszcze w sobotę rano na stacji IMGW w Radawcu k. Lublina wynosiło 1025 hPa na poziomie morza. O godzinie 12 czasu lokalnego w poniedziałek wynosi aż 1045 hPa.

We Włodawie na stacji IMGW wynosi 1044 hPa i powoli rośnie. W Zamościu ciśnienie na poziomie morza osiągnęło 1045 hPa. W Terespolu na stacji obserwowane jest niewiele niższe, bo osiąga 1043 hPa. Analogiczna wartość odnotowana została w Porcie Lotniczym Lublin. Wkrótce jednak zacznie spadać.

Co istotne, wyż przynoszący nadzwyczaj wysokie ciśnienie w kraju nie stacjonuje nad Skandynawią, Syberią czy też Rosją. W takiej sytuacji do Polski płynęłoby zimne powietrze i występowałby mróz. Tak najczęściej jest zimą, lecz nie tym razem. W sytuacji przechodzenia niżu znad Morza Śródziemnego przy spływie zimnego powietrza do naszego kraju obserwowane byłyby śnieżyce. W poniedziałek główne centrum antycyklonu znajduje się nad Wyspami Brytyjskimi. W obrębie tego wyżu obserwowany jest drugi ośrodek ulokowany nad Niemcami, w którym ciśnienie przekracza 1048 hPa. Napływa do nas wilgotne powietrze polarno morskie.

Bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne w Polsce. Ponad 1045 hPa na barometrach

Najbliższej nocy zanieczyszczenie powietrza nie powinno stanowić większego problemu. Wzrastać ma prędkość wiatru. Ciśnienie atmosferyczne do końca dnia będzie wysokie. Wyniesie 1042-1045 hPa. Najbliższej nocy temperatura przejść może przez izotermę zero, ale nie przewiduje się większego mrozu.

We wtorek możliwe są rozpogodzenia. Wzrośnie prędkość wiatru do 30 km/h w porywach do 40 km/h. Ciśnienie atmosferyczne będzie szybko spadać z powodu nasuwającej się zatoki niżowej i frontu chłodnego. Jutro na barometrach zobaczymy 1032-1034 hPa.

W nocy z wtorku na środę nasuwać zacznie się zachmurzenie frontowe. Opady dotrą nad ranem w środę. Pojutrze w całym regionie prognozowane są opady atmosferyczne. Głównie deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Prędkość wiatru z zachodu i północnego-zachodu. Średnia prędkość wiatru 30 km/h, w porywach do 50 km/h.

Czwartek przyniesie wyżową pogodę. Jednak nie wszędzie będzie prawdopodobnie pogodnie. Chmur i mgieł może nie zabraknąć również w piątek, lecz okresami i miejscami wystąpią rozpogodzenia. Śnieżna i mroźna zima nie nadejdzie do końca miesiąca.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie chmur i opadów

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. ,,główne centrum antycyklonu lub izoterma zero…” Ciekawe czy to słowa bliższe książkom Stanisława Lema czy bardziej Gwiezdnym wojnom ?

  2. Ani książkom Stanisława Lema, ani Gwiezdnym wojnom, tylko podręcznikom do meteorologii.

  3. Mniejsza o Lema czy nie Lema. Ciekawi mnie jak to ciśnienie faktycznie wpłynęło na samopoczucie ludzi – może czytelnicy się wypowiedzą? Bo na mnie, wbrew powszechnym medialnym ostrzeżeniom – wpłynęło nader pozytywnie. 🙂 Dawno się tak dobrze nie czułem, jak dla mnie to te 1045hPa mogłoby już tak zostać na zawsze 🙂

  4. ja dziś czułem się wyjątkowo dobrze

  5. Gdyby taką sensację podali w Gdańsku, mnie interesuje ciśnienie jakie panuje tam gdzie jestem (a nigdzie nie podano), a nie 235 metrów niżej, a na każde 100m jest spadek ciśnienia o 11,3hPa, czyli w Radawcu 1045hPa – (235 m n.p.m*0,113hPa) = 1018,5 hPa wskazywane przez barometry, czy to tak dużo? Szkoda, że w artykule nigdzie nie padła ta wartość tylko 1045hPa

    • Ciśnienie jest zredukowane do poziomu morza, aby móc wykreślić mapę synoptyczna. Po to podaje się ciśnienie w wartości względnej, a nie bezwzględnej.
      Ciśnienie bezwzględne (z ang. absolute) – jest to ciśnienie rzeczywiste, jakie występuje danego dnia w danej miejscowości. Ciśnienie to maleje wykładniczo wraz ze wzrostem wysokości. Ciśnienie względne, zredukowane do poziomu morza (z ang. relative) – jest to ciśnienie atmosferyczne, które wystąpiłoby danego dnia, gdyby miejscowość znajdowała się na poziomie morza. Ciśnienie to jest obliczane na podstawie ciśnienia bezwzględnego, przy wykorzystaniu wysokości i temperatury.

Z kraju