Wtorek, 28 maja 202428/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wkrótce zmiany w „małym ZUS”. Więcej firm skorzysta z niższych składek

Więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. „mały ZUS plus”.

Z „małego ZUS” na dotychczasowych zasadach korzystało do tej pory około 170 tysięcy przedsiębiorców w całej Polsce. W samym województwie lubelskim do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło w ubiegłym roku w sumie 9,3 tys. zgłoszeń, a w styczniu tego roku do ulgi zgłosiło się jeszcze około 2,2 tys. przedsiębiorców. W związku ze zmianami, które wchodzą w życie 1 lutego, ZUS spodziewa się kolejnej fali chętnych na „mały ZUS”.

Co się zmienia?

Dotychczas z „małego ZUS” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Na przykład w styczniu ulga przysługuje firmom, których przychód wyniósł maksymalnie 67,5 tys. Ale już niedługo ten limit znacząco wzrośnie. Od 1 lutego z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł.

Zmieni się również sposób obliczania składek. Teraz kwota składek na „małym ZUS” zależy od przychodu. Natomiast od lutego będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co ważne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek na „małym ZUS”. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli między 780 zł a 3136,20 zł w 2020 roku). 

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego będzie zawierał dane potrzebne do obliczeń na „małym ZUS” po zmianach. 

Kiedy zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca. Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla „małego ZUS”: 05 90 albo 05 92). Dodatkowo w marcu musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za luty z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

W nieco innej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy już w styczniu 2020 roku korzystają z „małego ZUS” i chcą kontynuować ulgę na nowych zasadach. Oni nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek: najpierw w lutym (za styczeń) z podstawą wymiaru składek wyliczoną od przychodu, potem w marcu (za luty) z podstawą wyliczoną od dochodu.

Pozostałe warunki do „małego ZUS” – bez zmian

Od 1 lutego „mały ZUS” jest dla przedsiębiorcy, którego przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. 

Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą także inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

„Mały ZUS” można opłacać dopiero po wykorzystaniu okresu „ulgi na start” (jeśli przedsiębiorca się na nią zdecydował) oraz preferencyjnych składek. Na „małym ZUS” można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. Ulga dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości. Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z ulgi i obliczaniu składek są już dostępne na stronie www.zus.pl.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

4 komentarze

  1. I dla równowagi żeby nie było że państwo jest takie uczynne to napiszcie po ile zusu będą płacić firmy które przekroczą przychód, (napisać czym się różni od dochodu) jedne firmy zapłacą 200zl mniej a inne 300 więcej. I się wyrównać, ot i rewelacja

  2. Ta garsć groszy na zdjęciu ,to nasza przyszła emerytura z tej „firmy „

  3. Przecież żeby mieć 120tyś PRZYCHODU to trzeba chyba tylko kwiatkami „na targu” handlować i to z własnego ogródka. Każdy kto prowadzi działalność gospodarcza doskonale wie, że 120tys przychodu rocznie to tylko niedojda ma.

    Ale przecież jak to, rząd tyle robi dla przedsiębiorców. Plebs to kupi.

    120tys przychodu można mieć z jednej transakcji z której dochód wyniósł 5tys lub mniej.

  4. Na mały zus mogą liczyć tylko ludzie którzy zamiast prowadzonej działalności mają samozatrudnienie żeby pracodawca nie ponosił kosztów etatu. Oni niczym nie handlują wiec jak wystawiają tylko fv za usługi to mogą się w tym limicie zmieścić. Reszta będzie płacić znacznie więcej. Polska socjalistyczna nigdy nie była dla małych przedsiębiorców a moloch i koncerny i tak załatwią sobie co chcą. Same sieci. Nie ma prawie prywatnych sklepików wiec i hurtownie prywatne przestaną mieć racje bytu podobnie jak piekarnie które nie sprzedadzą towaru do sklepu. Sklepy sieciowe mają sztywną franczyz-ne więc muszą kupować towar od hurtowni sieciowej. Brawo Polski Rząd. Dalej napychajcie kieszenie zagranicznym inwestorom.

Wiadomości z info112