Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

ASF znów w naszym regionie. Cztery ogniska choroby w różnych powiatach

Na terenie czterech powiatów w naszym regionie wykryte zostały ogniska afrykańskiego pomoru świń. We wszystkich tych miejscach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Na terenie województwa Lubelskiego służby weterynaryjne wykryły cztery ogniska afrykańskiego pomoru świń. Od dłuższego czasu był spokój z tym wirusem w naszym regionie. W przyszłym miesiącu miała też być odwołana strefa ochronna. Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii, badania próbek padłych świń przeprowadzone w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wykazały, że zarażone zwierzęta występują w trzech gospodarstwach.

Pierwsze z nich znajduje się w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim, utrzymywano w nim 23 świnie. Kolejne, w którym znajdowało się 8 świń, położone jest w gminie Bełżec w powiecie tomaszowskim. Trzecie ognisko ASF wykryto w gminie Cyców w powiecie łęczyńskim. W nim również było 8 świń. Z kolei czwarte stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń, położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim. We wszystkich tych miejscach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Cały czas na terenie naszego regionu odnajdywane są również truchła zarażonych wirusem dzików. Tylko od początku lipca tego typu przypadki stwierdzono w miejscowościach: Majdan gmina Żmudź powiat chełmski, Izbica powiat krasnostawski, Wólka Rejowiecka gmina Rejowiec powiat chełmski, Zgórznica gmina Stoczek Łukowski powiat łukowski, Zabytów gmina Skierbieszów powiat zamojski, Romanów gmina Izbica powiat krasnostawski a także w lesie Kulig koło Orłowa Murowanego Kolonii w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim.

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)

8 komentarzy

  1. „To jak co robimy z tymi próbkami..? Czy będziemy się szarpać…?”…

  2. A w Krasewie nie ma asf. Kto ma uszy niechaj słucha…

  3. Mafia pierdo**na

  4. No to całkiem zniszczyli rolnictwo,tylko niech się weterynarja zastanowi z czego będzie żyć bo z kajstrowania piesków i korków to raczej za długo nie pociągnął!!!

    • Co dziwne świń coraz mniej a w urzędzie weterynarzy coraz więcej. Teraz bada żyć z kontroli jak jest zboże przechowywane juz na niektórych skupach życzą sobie kwit z analizy wody jaką były robione opryski

  5. Nie wpuszczać na podwórko weterynarzy nie będzie asf.

  6. A mój lekarz mówił, że jakby nie pieski i kotki to dawno już by lecznice zamknął. I tak już mówił kilka lat temu.

  7. Asf niech wiecej rolnicy chemii do paszy dodaja a potem sie dziwią że jakies choroby, a co gorsze u ludzi tez nie jest lepiej w tych czasach jedzenie to czysta chemia nic zdrowego sie nie znajdzie i zachorowań uczulen coraz wiecej