690 680 960

Arcybiskup zaapelował do księży, aby wpłacali po 200 złotych na potrzeby szpitali. Parafie zaś mają ograniczać wydatki

Do wszystkich parafii i duchownych z terenu Archidiecezji Lubelskiej trafiło zarządzenie arcybiskupa dotyczące kwestii ekonomicznych. Jednocześnie Stanisław Budzik zaapelował do księży o wspieranie szpitali.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik wydał skierowane do duchownych oraz poszczególnych parafii specjalne „zarządzenie w kwestiach ekonomicznych”. Pisze w nim o wyjątkowej sytuacji oraz trudnościach, z jakimi nigdy dotąd nie przyszło zmierzać się duchownym w ich kapłańskiej posłudze. Wyjaśnia jednocześnie, że w związku z tym potrzebna jest gorąca modlitwa jak również troska zarówno o dobro duchowe i materialne parafii oraz całej wspólnoty diecezjalnej. Poprosił też księży o przyjęcie zawartych w zarządzeniu regulacji i propozycji. Solidarność z wiernymi oraz pomiędzy duchownymi ma też pomóc przetrwać trudny czas, aby księża wyszli z obecnych doświadczeń przemienieni i umocnieni.

Arcybiskup przekazał jednocześnie, aby księżą zarządzający parafiami ograniczyli wydatki do niezbędnego minimum. Nowe inwestycje mają być przełożone w czasie, zaś te już rozpoczęte, w miarę możliwości wstrzymane lub też roztropnie kontynuowane. Parafie, które mają zaciągnięte kredyty bankowe, powinny postarać się o odroczenie spłacania kolejnych rat. Dodatkowo, kiedy wierni nie mają możliwości złożenia datków na tacę, powinien zostać podany numer konta, aby mogli tam składać ofiary przelewając środki finansowe. Parafie i kościoły rektoralne zwolnione też zostały ze wszystkich zbiórek zapisanych w kalendarzu liturgicznym.

Metropolita dodaje, że w tym trudnym czasie pandemii w wielu diecezjach kapłani wspierają finansowo służbę zdrowia. W związku z tym zaapelował do wszystkich księży, zarówno biskupów, proboszczów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, kapelanów, a także do emerytowanych duchownych, aby złożyli jałmużnę postną w wysokości przynajmniej 200 złotych celem wsparcia jednego ze szpitali w naszym regionie. Zwolnieni z tego mają być jedynie chorzy kapłani i misjonarze.

(fot. pixabay)

34 komentarze

 1. Ten eryk to jakiś klecha nawet nie warto pisać jego imienia z dużej litery

 2. Arcy złodzieje, arcy oszuści, arcy krzywdziciele dzieci, jednym słowem kościół

 3. Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo Adama a Ewa powstała z zebra Adama mieli 2 synów Kain i Abel kiedy Kain zabił Abla urodził mi się 3 syn Set podobno mieli też córki a resztę. Ludzi stworzyli chyba kopulujac się między sobą. Ewa kradła, Kain morderca, wszyscy kaziorodcami byli. Chyba nie wyszła im ta książka zwana starym testamentem

 4. Haha, śmieszne kwoty 200 zł. Poza tym najłatwiej kosztami wizerunkowymi obciążyć parafie. A prawdziwe pieniążki przytulają wyżsi hierarchowie, którzy żerują na parafiach jak mafiosi na lokalnych przedsiębiorcach. Nic dziwnego, że im wyższe stanowisko, tym bardziej oderwani od rzeczywistości i dobrych zwyczajów (broń boże nie bronię zwykłych klechów).

 5. Najwiecej do powiedzenia maja ci co nie daja, to takie polskie… I te wiesniaki co siedza na osiedlach, nagle staly sie miastowymi a sloma wystaje i buractwo na kikometr… Nie chcesz nie dawaj!!

 6. Riko, wiemy, że nie dajesz datków, ale nikogo nie obchodzi dlaczego. Twój wybór. Trudno.

 7. zaszaleli…. niech podadzą ile zaoszczędzili na zwolnieniu z ZUS dla duchownych z powodu koronawirusa !!

 8. Po 5000 tys niech płacą!!!!!!!!

Kursy walut

 • USD 3.981zł 0.84%
 • GBP 5.035zł 0.57%
 • EUR 4.3492zł 0.38%
 • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas