Aplikacja pogodowa pomoże rolnikom i sadownikom w planowaniu prac polowych

Od niedawna dostępna jest aplikacja dla rolników i sadowników ePlantator. Pozwala ona właściwie zaplanować prace a tym samym optymalizować koszty oraz ograniczać straty wynikłe np. z niespodziewanych opadów deszczu.

Sezon prac polowych w pełni. Na terenach upraw i w sadach trwają prace, których efekty gospodarze ocenią po zebranych plonach. O ile na większość czynników rolnicy mają wpływ, istnieją takie, które od nich nie zależą. Jednym z nich jest pogoda, kluczowa i krytyczna dla planowania prac i kosztów.

Pola i sady wymagają szczególnej uwagi oraz dobrego planowania działań. W wielu wypadkach opryski stanowią o być albo nie być uprawy, dlatego odpowiednia organizacja pracy stanowi najważniejszy element działania. Największym wyzwaniem jest kontrolowanie pogody oraz planowanie oprysków.

Z tym problemem postanowili zmierzyć się informatycy. Postanowili stworzyć aplikację, dzięki której rolnicy będą mogli efektywnie zaplanować opryski oraz prace polowe, a tym samym uniknąć dodatkowych kosztów. Udało im się połączyć funkcjonalności aplikacji pogodowych, lokalizatora i planera.

Celem było umożliwienie rolnikom i sadownikom skutecznego planowania i przeprowadzania oprysków, minimalizując ryzyko związane z pogodą oraz pozwalając zaoszczędzić czas. Główne korzyści płynące z użytkowania aplikacji to łatwy dostęp do informacji o polach oraz bardzo wysoka trafność prognoz pogody.

Użytkownicy aplikacji mają możliwość dodania 3 obszarów uprawnych w wersji darmowej, zaznaczenia pól uprawnych na bardzo dokładnej mapie, w widoku satelitarnym, nazwania każdego pola, dodania mu opisu, przypisania odpowiedniej kategorii oraz określenia wielkości w ha. Do tego sprawdzenia na liście, jaka obecnie jest pogoda na danym polu w tym: temperatura, siła i kierunek wiatru czy też wilgotność, sprawdzenia prognozy pogody na najbliższe 5 dni w przedziałach co 3h.

Można też obliczać za pomocą wbudowanego kalkulatora, kiedy na danym polu wystąpią optymalne, określone przez użytkownika warunki pogodowe jak też wprowadzać notatki na temat kosztów poniesionych przy wykonaniu oprysków, płodozmianów na konkretnym polu oraz najważniejszych informacji o wykonanych pracach

Użytkownik, aby skorzystać z aplikacji musi jedynie pobrać ją na urządzenie i oznaczyć swoje tereny upraw – pola, sady etc. Następnym krokiem jest już sprawdzenie aktualnych warunków pogodowych na wskazanym terenie. Użytkownicy mogą też samodzielnie wprowadzać parametry optymalne dla danego rodzaju oprysku.

Na tej podstawie aplikacja obliczy, kiedy można spodziewać się określonych warunków i sama wyśle powiadomienie, gdy tylko warunki zmienia się na optymalne dla wybranego terenu. Informacje na temat pogody są aktualizowane co 3 godziny, gwarantując stały dostęp do aktualnych informacji z trafnością prognoz sięgającą 99%.

59

(fot. pixabay, nadesłane)
2018-07-02 18:04:29

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8066zł -0.18%
  • GBP 5.2908zł -0.14%
  • EUR 4.5829zł 0.17%
  • CHF 4.1809zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS