Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

O innowacyjne rozwiązania podejrzewa się zazwyczaj wielkie metropolie, a nie małe miasta. Nic więc dziwnego, że każdy z ciekawością zerka w stronę Nałęczowa. To miejsce słynące przede wszystkim ze swoich malowniczych pejzaży, ciekawej architektury, niezwykłego uzdrowiskowego mikroklimatu i wód uznawanych przez niektórych za lecznicze, ale też stawiające na rozwój. Sprawdźmy, jak zmieniła się tutejsza okolica i jakie nowości pojawiły się w regionie!

Nałęczów w swoich dziełach utrwalali czołowi polscy pisarze i malarze. To perła Lubelszczyzny i jedyne uzdrowisko w Polsce o profilu wyłącznie kardiologicznym, od lat przyciągające osoby chcące zaczerpnąć zdrowia i spokoju. O wyjątkowości tego miejsca wiedzą jego mieszkańcy oraz przedsiębiorcy, którzy wspólnie dbają o rozwój swojej “małej ojczyzny”.

Zdrowo i na sportowo!

Każdy z nas na pewno zna powiedzenie, że w zdrowym ciele zdrowy duch, jednak w codziennym biegu może nam się zdarzyć zapomnieć, jakie to ważne. Firma Nestlé Waters, w której portfolio znajduje się rozlewana w Nałęczowie naturalna woda mineralna Nałęczowianka, postanowiła ułatwić mieszkańcom dbanie o aktywność fizyczną. W jaki sposób? W Parku Zdrojowym stworzyła ogólnodostępną siłownię, na której można bezpłatnie korzystać z wielofunkcyjnych urządzeń do ćwiczeń, w tym biegacza połączonego z orbitrekiem, roweru czy wioślarza.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Z myślą o fanach nieco bardziej ekstremalnych ćwiczeń, władze Nałęczowa planują zbudować skatepark, gdzie sportowi zapaleńcy będą mogli szlifować swoje umiejętności na deskorolkach, hulajnogach czy bmx’ach. Producent wody Nałęczowianka zadeklarował już swoje wsparcie finansowe dla tej inwestycji, która – co ciekawe – ma powstać z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Firma przeznaczyła także fundusze na remont boiska przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Sadurkach, gdzie dzieci i młodzież mogą szlifować swoje sportowe talenty. Wspiera również sekcje siatkarską i piłkarską klubu sportowego LKS Cisy Nałęczów, współfinansując rozwój ich działalności oraz zaopatrując zawodników w wodę. Dzięki temu siatkarze i piłkarze mogą lepiej koncentrować się na osiąganiu kolejnych sukcesów.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Edukacja od najmłodszych lat

Nestlé Waters wie, że wyobraźnia dzieci nie zna granic, dlatego wsparła zorganizowany przez Nałęczowski Ośrodek Kultury konkurs z okazji Dnia Dziecka na najlepszy pomysł nadania butelce PET drugiego życia. Zadanie miało na celu udowodnienie, że taka butelka to nie odpad, a cenny surowiec, który może posłużyć do stworzenia czegoś zupełnie nowego oraz w pełni nadaje się do recyklingu. Idąc tym tropem firma zachęca najmłodszych (i nie tylko) do tego, by prawidłowo segregować odpady – tak, by miały one szansę na ponowne przetworzenie. W tym celu na lokalnym placu zabaw umieściła specjalny kosz w kształcie misia, do którego należy wrzucać butelki PET. Ta ciekawa forma skutecznie przyciągnęła uwagę dzieci. Dodatkowo ze środków firmy zainstalowano kosze do sortowania odpadów także w innych miejscach w Nałęczowie.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Na Dzień Wody firma przygotowała angażujące scenariusze lekcji o ochronie środowiska, dostosowane do warunków nauczania zdalnego. Natomiast z okazji Dnia Sprzątania Świata na zaproszenie Nestlé Waters Nałęczów odwiedziła Miecia z imPETem – specjalna śmieciarka, w środku której nie znajdują się odpady, tylko… wystawa o recyklingu butelek PET. Na dzieci czekały m.in. gry, warsztaty i książeczki edukacyjne, z których mogły dowiedzieć się, jak wiele nowych, ciekawych rzeczy może powstać z plastikowych butelek – na przykład kolejne butelki. Co ważne, już wszystkie niegazowane formaty wody Nałęczowianka dostępne są w butelkach wykonanych w 50% z przetworzonego plastiku – a Nestlé Waters zapowiada, że do 2025 roku udział PET z recyklingu w jego butelkach sięgnie aż 50%! Dodatkowo firma postawiła sobie za cel, że do 2030 roku będzie odzyskiwać z rynku tyle butelek PET, ile na niego wprowadziła.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

W trosce o zasoby wody…

Nałęczów znajduje się w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i strefie ochronnej uzdrowiska, których celem jest m.in. ochrona zasobów wody. Dlatego tak ważne jest wspieranie przyjaznego środowisku rolnictwa oraz edukacji ekologicznej w całej okolicy. Producent marki Nałęczowianka angażuje się w te działania, finansując dla rolników indywidualne konsultacje z ekspertami z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, analizy gleby oraz planowanie optymalnego nawożenia na podstawie otrzymanych wyników. Dodatkowo również razem z LODR firma przygotowała broszurę edukacyjną dla rolników o proekologicznych praktykach rolniczych, chroniących zasoby wody. Przygotowała także wystawę edukacyjną w Parku Zdrojowym, natomiast we współpracy z władzami Nałęczowa już trzeci rok z rzędu wydaje edukacyjny kalendarz dla mieszkańców gminy, pełen wskazówek dot. oszczędzania wody i dbania o jej zasoby, ale też sortowania odpadów czy prawidłowego nawodnienia organizmu.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Jedną z inwestycji, którą władze Nałęczowa mogą zrealizować dzięki wsparciu Nestlé Waters, jest budowa kanalizacji sanitarnej w okolicznym Cynkowie. Przełoży się to nie tylko na podniesienie bezpieczeństwa ekologicznego w tym regionie, ale także poprawę warunków życia lokalnej społeczności. Warto wspomnieć, że rozlewnia Nestlé Waters w Nałęczowie zdobyła pierwszy w Polsce prestiżowy, międzynarodowy certyfikat Alliance For Water Stewardship, przyznawany zakładom, które we współpracy z lokalnymi społecznościami odpowiedzialnie zarządzają zasobami wody. Zakład inwestuje w innowacyjne rozwiązania, mające na celu nie tylko zmniejszenie ilości wykorzystywanej wody, ale też ograniczenie emisji CO2, zużycia energii elektrycznej czy redukcję ilości odpadów. Nestlé Waters nieustannie dąży do realizacji swoich globalnych zobowiązań: osiągnięcia neutralności węglowej i pozytywnego wpływu na zasoby wody wokół swoich rozlewni na całym świecie do 2025 roku.

…i bioróżnorodność terenu

Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem łąki bylinowej, współfinansowanej przez producenta wody Nałęczowianka. Łąka nie tylko umożliwi lepszą retencję, czyli zachowywanie wody w glebie, ale też bioróżnorodność terenu, będąc świetnym schronieniem dla zapylaczy. Dzięki wsparciu firmy odbyło się także sadzenie drzewek przez dzieci z nałęczowskiego przedszkola, a między drzewami powstanie ścieżka edukacyjna z elementami terapii sensorycznej. Planowane są już kolejne zasadzenia. Nestlé Waters dba również o stan miejscowych rzek i zbiorników wodnych, w tym finansując zarybianie stawów.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Darmowe przejazdy rowerem miejskim za plastikowe butelki

W ostatnim czasie Marka Nałęczowianka sfinansowała akcję łączącą w sobie promocję aktywności fizycznej i recyklingu. Od niedawna w jej ramach można wymieniać plastikowe butelki PET na darmowe minuty jazdy na rowerze miejskim w Nałęczowie! Ten innowacyjny pomysł znany jest już w Japonii, teraz zaczyna docierać do Europy, a nałęczowskiej inicjatywie można dowiedzieć się więcej pod linkiem: naleczowskirower.pl.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Wsparcie w pandemii i nie tylko

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest współpraca i wzajemne okazywania sobie wsparcia. Jedną z potrzeb zgłaszanych przez pacjentów, lekarzy czy ratowników medycznych był dostęp do wysokiej jakości wody pitnej. Firmy nie pozostały obojętne, także producent marki Nałęczowianka przekazał kilkaset tysięcy butelek wody potrzebującym na terenie Lubelszczyzny. Postanowił również wesprzeć szkołę podstawową w Nałęczowie w zakupie laptopów do nauczania zdalnego. Dzięki temu uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach podczas kwarantanny czy nauczania zdalnego.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie

Okazuje się, że lokalna społeczność docenia wsparcie swojego sąsiada. Z przeprowadzonych wiosną 2020 roku badań opinii publicznej wynika, że blisko 90% mieszkańców Nałęczowa i okolic dobrze ocenia wpływ producenta wody Nałęczowianka na rozwój lokalny. „Bardzo nas cieszy ten wynik i motywuje do dalszego działania” – podkreśla Artur Młotek, Dyrektor Operacyjny Nestlé Waters w Polsce. Wspólne wysiłki firmy, miasta, różnych instytucji oraz mieszkańców sprawiają, że okolica jest prekursorem w ekologicznych działaniach, a pojawiające się w okolicy projekty zaskakują innowacyjnością. Pozostaje tylko obserwować jak będzie rozwijał się region i jak najczęściej odwiedzać Nałęczów.

Akcje-innowacje w urokliwym Nałęczowie