Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Afrykańskie powietrze blisko województwa lubelskiego. Na termometrach lokalnie nawet 14°C

Przed nami zapowiadane silne ocieplenie, które obejmie przeważający obszar Polski. Napływ wyraźnie cieplejszego powietrza z rejonu Afryki zaznaczy się już w poniedziałek, ale szczególnie wysokie temperatury są prognozowane na wtorek i środę. Nieco chłodniej ma zrobić w okolicach czwartku i piątku. Kolejna fala ciepła jest prognozowana na okres świąt.

W najbliższym tygodniu nad zachodnią Europą znajdzie się rozległy niż, zaś na południowy-wschód od Polski wyż, co otworzy drogę dla powietrza z południa kontynentu i jego napływ nad centrum Europy. Sytuacja taka spowoduje adwekcję mas znad północnej Afryki i Morza Śródziemnego daleko na północ.

Wartości takie najczęściej spotyka się latem, więc odchylenie od wartości średnich będzie wyjątkowo duże. Nad naszym krajem przekroczyć może 14-16 °C powyżej średniej. Oznacza to, że nawet przy ziemi temperatura przekraczać będzie 10-14 °C.

Wkraczamy w dość ciepły okres synoptyczny. Wiele wskazuje również, że nadchodzące święta przyniosą nadzwyczaj wysokie temperatury jak na grudzień. Odległe i wciąż zmieniające się prognozy wskazują, że na większe ochłodzenie przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do ostatnich dni 2019 roku.

W niedzielę Polska znajduje się pod wpływem wielocentrycznego układu niskiego ciśnienia z centrami w rejonie Wysp Brytyjskich i Cieśnin Duńskich. Przez nasz kraj z zachodu na wschód wędruje ulegający okluzji system frontów atmosferycznych, przynoszący opady atmosferyczne.

Na termometrach w ostatni dzień weekendu zobaczymy od 5 °C do 7 °C w najcieplejszym momencie dnia. Zachmurzenie na ogół umiarkowane do dużego, okresami wzrastające do całkowitego. Po południu możliwe są słabe opady deszczu na obszarze województwa lubelskiego. Noc z niedzieli na poniedziałek minie pod znakiem zachmurzenia umiarkowanego oraz dużego. Zanikać mają słabe opady deszczu. Wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru z kierunku południowo-zachodniego. Średnia prędkość wyniesie około 30 km/h, natomiast w porywach do 50 km/h. Temperatura będzie wysoka jak na grudzień. Maksymalnie od 4 °C do 5 °C.

Poniedziałek przyniesie jeszcze wyższe temperatury w regionie. Przez Polskę z południa na północ przesuwać będzie się front ciepły, za którym postępować ma napływ coraz cieplejszego powietrza, którego obszarem źródłowym mają być rejony Afryki oraz Morza Śródziemnego.

Afrykańskie powietrze blisko województwa lubelskiego. Na termometrach lokalnie nawet 14°C
Zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, głównie chmurami typu Cirrus. Opady atmosferyczne nie są prognozowane. Na termometrach w regionie zobaczymy od 6 °C do 10 °C w najcieplejszym momencie dnia. Najwyższe wartości są prognozowane na Roztoczu.

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura w regionie wyniesie od 4 °C do 6 °C. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Nie zabraknie na niebie chmur wysokich, w mniejszym stopniu zaznaczy się zachmurzenie chmurami piętra średniego oraz niskiego. Nie wystąpią opady atmosferyczne. We wtorek nasz kraj znajdzie się pomiędzy rozległym, wieloośrodkowym niżem ulokowanym nad zachodnią Europą a wyżem znajdującym się na południowym-wschodzie Europy. Napływać będzie do nas bardzo ciepłe powietrze znad Afryki i Morza Śródziemnego.

We wtorek na termometrach w woj. lubelskim zobaczymy od 9 °C do nawet 14 °C. Najniższa temperatura jest prognozowana w powiatach północnych naszego regionu, natomiast najwyższa w centrum i na południu województwa. Na Roztoczu możliwe nawet 14°C. Zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego, głównie chmurami piętra wysokiego. Nie zabraknie pogodnego nieba, opady atmosferyczne nie są prognozowane.

Afrykańskie powietrze blisko województwa lubelskiego. Na termometrach lokalnie nawet 14°C

Środa to kontynuacja iście wiosennych temperatur. Temperatura powietrza wzrośnie nawet do 14°C, szczególnie w południowych powiatach województwa lubelskiego. Przeważnie zobaczymy na termometrach od 10°C do 13°C. W regionie będzie pogodnie, nie wystąpią opady.

W czwartek czeka nas niewielkie ochłodzenie po przejściu mało aktywnego frontu atmosferycznego. Temperatura spadnie, ale w regionie zobaczymy na termometrach od 6 °C do 10 °C. Najwyższe wartości są prognozowane na południu województwa. Zachmurzenie na ogół duże do całkowitego.

W piątek kontynuacja ciepłej aury. Na termometrach w woj. lubelskim zobaczymy od 9 °C do 13 °C. Najwyższe temperatury są prognozowane w południowych powiatach województwa. Pierwszy dzień weekendu przyniesie prawdopodobnie w dalszym ciągu iście wiosenną aurę. Temperatura w regionie wyniesie od 10 °C do 12 °C. Niewykluczone, że spadnie deszcz, chociaż prognozy pod kątem zachmurzenia i opadów w dalszym ciągu ulegają zmianom. W przyszłą niedzielę dalej ciepło jak na grudzień. Termometry pokażą od 6 °C do 9 °C. Możliwe są słabe opady deszczu.

Większość modeli pogodowych wskazuje, że w poniedziałek przed świętami dalej występować będzie wysoka temperatura powietrza, nawet do 10 °C. Na białe święta nie mamy raczej co liczyć. W okresie świątecznym prawdopodobny jest ponowny napływ bardzo ciepłego powietrza wprost znad Afryki i Morza Śródziemnego. Niewykluczone, że na termometrach zobaczymy ponad 10 stopni. Opadów w najbliższych 10 dniach będzie niewiele. Nawet, jeśli wystąpią, to będą one słabe. Taki typ pogody pogłębiać będzie susze w Polsce.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Niestety to jedyny pozytyw anomalni klimatycznych u nas…..

  2. To zdjęcie cypla nad Zalewem Zemborzyckim na tle zachodzącego słońca to najpóźniej z września. Teraz nasza gwiazda tonie za horyzontem zdecydowanie bardziej na południe.

Z kraju