Czwartek, 07 listopada 202407/11/2024
690 680 960
690 680 960

ABW: Intensyfikacja działań o charakterze dywersyjnym wymierzonych przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa odnotowują w bieżącym roku intensyfikację działań o charakterze dywersyjnym wymierzonych przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej oraz państwom członkowskim Unii Europejskiej i NATO. Są one inicjowane i koordynowane przez rosyjskie służby specjalne.

W 2023 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) wykryli i rozpracowali siatkę szpiegowską, która realizowała zadania rozpoznawcze i dywersyjne na rzecz Federacji Rosyjskiej. W tej sprawie skazano dotychczas 16 osób, w tym 12 obywateli Ukrainy, 3 obywateli Białorusi oraz 1 obywatela Federacji Rosyjskiej.

Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost aktywności grup dywersyjnych, które działają na terytorium Polski z inspiracji rosyjskich służb. Ich celem stały się obiekty cywilne, takie jak magazyny i sklepy wielkopowierzchniowe, a metoda ataków obejmowała podpalenia. Wrogie działania, prowadzone na zlecenie Federacji Rosyjskiej, w coraz większym stopniu przybierają formę działań terrorystycznych. Osoby realizujące te zadania były zaangażowane w dystrybucję przesyłek kurierskich, które zawierały zakamuflowane substancje zapalające oraz mechanizmy czasowe, mające na celu zapłon w trakcie transportu.

Zauważono, że do realizacji zadań dywersyjnych rekrutowani są szczególnie młodzi ludzie z byłych republik ZSRR, w tym Ukrainy i Białorusi. Nierzadko mają oni powiązania ze środowiskami przestępczymi, a ich motywacją do współpracy z rosyjskimi służbami są głównie względy finansowe. Osoby te często deklarują poglądy antyrosyjskie, co nie przeszkadza im w działaniach de facto wymierzonych przeciwko Ukrainie i krajom Zachodu. Komunikacja między zleceniodawcami a wykonawcami najczęściej odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych, a wynagrodzenie przekazywane jest głównie w kryptowalutach. Taki sposób działania znacznie utrudnia służbom wykrycie rzeczywistych zleceniodawców.

Działania rosyjskich grup dywersyjnych mają na celu przede wszystkim zastraszenie obywateli Polski oraz państw zachodnich, a także zniechęcenie ich do dalszego wsparcia Ukrainy. Stanowią one narzędzie Moskwy do testowania odporności Polski i naszych sojuszników na zagrożenia hybrydowe.

Aby neutralizować te zagrożenia, polskie organy bezpieczeństwa prowadzą szeroką działalność operacyjno-rozpoznawczą oraz dochodzeniowo-śledczą. Ze względu na transgraniczny charakter wrogiej aktywności oraz na działania grup dywersyjnych w ramach utajnionych sieci wywiadowczych, polskie służby specjalne, Policja i Prokuratura intensywnie współpracują międzynarodowo z władzami Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Obecnie Prokuratura nadzoruje kilka śledztw dotyczących działalności dywersyjnej, które są prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Policję. W toku tych postępowań zarzuty postawiono już około 20 podejrzanym.

Działania te świadczą o rosnącej determinacji polskich służb w walce z zagrożeniami płynącymi ze strony Rosji oraz o potrzebie współpracy międzynarodowej w obliczu wyzwań współczesnego świata.

(Źródło: ABW)

14 komentarzy

  1. ##### niemieckich sługusów

    pierwszy cel to posadzenie tu chyżego rója

  2. Strach się bać. ABW hmmm . .

  3. jak się jest w stanie wojny to nic dziwnego

  4. Pierwsze to trzeba wytrzebić bolszewickich sługusów moskiewskich z piss na czele z ich guru.

    • Bardziej bym się obawiał tych co mają ukraińskie korzenie i zasiadają w naszym nierządzie i tych co siedzą w ich kieszeni bo widać na czyją korzyść przepychają różne ustawy.

      • Fakt, ale już nie na korzyść tych od co zamieszkiwali ziemie Polski przed wojną, a obecnie walczą z sąsiednim Irakiem.

    • Tepy palancie zapomniałeś o ukraincu Bodnarze

  5. Może ABW zainteresowała się antypolskim działaniem rządu!?

  6. Za pisu nie było z tym problemu, wszak to nasi drodzy przyjaciele 🙃

  7. Tusk szuka szpiegów a sam całował Putina po rękach

Dodaj komentarz

Z kraju

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia